Východočeské divadlo v příští sezóně uvede sedm nových inscenací

30.4.

Východočeské divadlo v příští sezóně uvede sedm nových inscenací

109. sezónu zahájí Východočeské divadlo Pardubice říjnovou premiérou hry Zamilovaný Shakespeare v režii Petra Novotného. Stejnojmenná filmová romantická komedie z roku 1998, k níž napsali scénář vynikající anglický dramatik a znalec Shakespearova díla Tom Stoppard a americký scenárista Marc Norman, získala sedm Oscarů. Anglický dramatik Lee Hall před čtyřmi lety přepsal filmovou předlohu do divadelní podoby, která příběhu velmi sluší. Mimo jiné už proto, že komedie i drama zároveň se odehrávají v divadelním prostředí. Příběh je fiktivní, ale je vsazen do historických reálií.

V pořadí druhá inscenace vznikne na podzim na Malé scéně ve dvoře a bude rovněž o lásce, přestože se jmenuje Proti lásce. Režisérka Linda Dušková jí přiřkla podtitul „Absurdně komická divadelní koláž usilující o lehce brutální definici lásky“. Bude utkána z několika dramatických hříček katalánského autora Estevea Solera, vybraných z jeho úspěšné trilogie „Proti pokroku. Proti lásce. Proti demokracii.“ Příběhy se odehrávají v blízké budoucnosti a varují před tím, co všechno se může stát, pokud nebudeme ctít opravdové hodnoty. 

Více než půl století se na české scéně nehrálo vynikající drama Henrika Ibsena Opory společnosti. Východočeské divadlo to však napraví, diváci ho budou moci vidět ještě letos v režii Davida Šiktance, ve zbrusu novém překladu přední české skandinavistky Karolíny Stehlíkové. „Příběh ze života vysoce postavených, jejichž lež může mít hodně dlouhé nohy, ale když klopýtne, pád je prudký“, je v současné době mimořádně aktuální. Zámožný podnikatel a významný konzul je v malém přístavním městě pokládán za příkladnou oporu společnosti. Zušlechtil město, plánuje vybudování železnice, má příkladné manželství. Klidnou hladinu rodinné i společenské idyly však zčeří nečekaná návštěva ze zámoří…

První inscenací roku 2019 bude Mikve, nastuduje ji režisérka Kateřina Dušková. Jde o hru současné izraelské dramatičky Hadar Galron, která otevírá na pozadí tradičního židovského rituálu téma postavení žen ve společnosti a vztahu ortodoxní komunity k běžnému životu. Na osudech osmi žen autorka líčí střet tradice s moderním životem. Na hladinu rituální očistné lázně vyplouvají tajemství, která měla být ukryta, a pravda, která měla být zamlčena.

Vážné téma vystřídá na jaře parodická crazy komedie Velká bankovní loupež, kterou připraví režisér Robert Bellan. Střelhbitou komedii napsala trojice mladých autorů – Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields, jejichž poetika připomíná styl bratří Marxů nebo legendárních Monty Pythonů.

Druhá „jarní“ premiéra v režii Petra Novotného bude také patřit komedii, s lakonickým názvem Divadelní komedie, která dá nahlédnout do zákulisí oblastního divadla, v němž se zkouší hra, kterou novopečený dramatik, stíhaný tvůrčí krizí, ještě nedopsal, ale předseda správní rady už ji zakázal.

Závěr sezóny pak nabídne silný milostný příběh, kterému by možná jako podtitul slušel název hry Alfreda de Musseta Se srdcem divno hrát. Ale bude to divadelní adaptace románu Johanna Wolfganga Goetha Spříznění volbou, stěžejního díla světové literatury na pomezí klasicismu a romantismu. Diváky přivede na přelom 18. a 19. století, do vyšších společenských kruhů, v nichž si na rozdíl od dnešních uspěchaných časů bylo třeba vymýšlet rozličné kratochvíle. Hlavním tvůrcem inscenace bude režisér Zdeněk Dušek.

Jana Pithartová, 24. dubna 2018, dramaturgyně VČD

Další zprávy z kategorie "Kultura"

10.11.

Divadlo v noci a naruby!

Účastníky Noci divadel 2014 čekají představení pro děti i pro dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací či prohlídky zákulisí. Podrobnější informace o programu naleznete na webových stránkách www.nocdivadel.cz.

Kultura celý článek
24.2.

Osobnosti se sejdou na tanečním parketu, aby pomohly pěstounům. Co o projektu prozradily?

Iniciátorka charitativní akce navíc dodala: „Tanec mě nabíjí energií. Ta, kterou jsem do něj investovala, se mi několikanásobně vrací. V taneční soutěži Stardance jsem prožívala pocity velkého štěstí díky propojení tance, hudby a přátel. Chtěla jsem ty pocity předávat dál.“

Kultura celý článek
9.1.

Kam za přírodou? Do knihovny!

: "Na první pohled je patrné, že tvorba Jiřího Víta je výzvou k ocenění prostých věcí a k soustředěnému vidění světa prostřednictvím detailu. Zároveň jsou tu velkoformátové fotografie – prostor k vidění zblízka, prostor bez horizontu. Mnohdy jde o skutečnost nejenom na dosah, ale téměř na dotek.

Kultura celý článek
8.6.

Staň se hvězdou východních Čech!

Dívky, které uspějí i tady, pak čekají přípravy na slavnostní galavečer Miss východní Čechy 2010.

Kultura celý článek
7.3.

VČD už nemá Jiráska jen na baráku

30 let se Jiráskova Vojnarka nikde neinscenovala. Až VČD udělalo ten odvážný krok a pustilo se do ní.

Kultura celý článek
19.12.

Koncert Východočeského akademického orchestru se blíží

V Pardubicích právě nyní vzniká zbrusu nové symfonické těleso, které se holá zaměřit kromě klasické hudby též na hudbu filmovou. Východočeský akademický orchestr, který vznikl pod křídly spolku Klasická hudba mladým v součinnosti s Univerzitou Pardubice, se veřejnosti představí již tento čtvrtek na vánočním koncertu.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting