Východočeské divadlo zve na první letošní premiéru

15.10.

Východočeské divadlo zve na první letošní premiéru

Východočeské divadlo zve na první letošní premiéru

Východočeské divadlo Pardubice vstoupilo do své 99. divadelní sezóny, jejíž první premiérou bude Zeyerův mýtus o věčné lásce Radúz a Mahulena. Dílo Julia Zeyera, jednoho z málo vzpomínaných velikánů české literatury, se na našich jevištích objevuje zřídka, proto vedení divadla Radúze a Mahulenu nabídlo režiséru Michaelu Tarantovi, aby svým výrazným režijním gestem a důrazem na citlivé herecké divadlo oživil jeho divadelní působivost. V titulních rolích se objeví noví členové pardubického hereckého ansámblu Máša Málková a Jan Musil, který se během prvních zkoušek svěřil: „Role Radúze mě samozřejmě velmi potěšila, ale je to pro mě svým způsobem i závazek, za který jsem však moc vděčný. Radúz mě zatím jako postava baví, protože je mi blízký jeho způsob vidění světa.“ Nesmíš se ohlédnout, zní jeden z archetypálních imperativů. Vychází z něj i podmínka, kterou musí splnit Radúz, aby zachoval své štěstí s Mahulenou: nesmí políbit jinou ženu. Kouzlo, které Mahulenu svazuje, je kruté. Radúz by podmínku jistě splnil, ale když po dlouhé době uvidí svou matku, tak neodolá a políbí ji, a Mahulenu tím ztrácí. Jen laskavá moudrost staré pověsti, ve které musí vítězit dobré síly, rozhodne o tom, že láska je silnější než dogma nebo zvůle. „Julius Zeyer, podle mě, ještě víc než dramatik byl vizionář a básník, velice zvláštní člověk. V textu Radúze a Mahuleny jsou podprahové věci a spodní ponorné řeky a proudy, které jsou inzitní a mimořádně citlivé. Hra není realistická, místo toho autor nabízí dramatický obraz. Zajímá mě zeyerovská touha po mýtu, po skutečném vidění světa, hlubokém a niterném. Mezi vášní a něčím posvátným, mezi touhou a náboženstvím je velmi tenká stěna, kterou lze projít, a pak se dotýkat věcí, které jsou základní v lidském životě a jsou věčné,“ vysvětluje režisér Michael Tarant, proč je pro něj Zeyerův text inspirativní, a dodává: „Hra Radúz a Mahulena je navíc jiná, neobvyklá, ale velmi pravdivá a skutečná.“ Premiéry se v Městském divadle uskuteční 18. a 19. října od 19.00 hodin, před první premiérou bude ve foyer zahájena výstava obrazů výtvarné skupiny Tolerance ´95.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

21.11.

Přijďte na panáka s Leošem Marešem a Patrikem Hezuckým

Speciálním hostem této ojedinělé show je kapela Slza. Tato popová formace dala o sobě vědět v roce 2014 a v dnešní době má za sebou řadu vystoupení a ocenění. Skupina Slza se poprvé veřejnosti představila debutovým singlem Lhůta záruční, který se záhy stal hitem a zařadil se mezi nejúspěšnější videa na YouTube.

Kultura celý článek
31.5.

Lázeňská sezóna v Lázních Bohdanči zahajuje

První červnovou sobotu proběhne symbolické otevření lázeňské sezóny se slavnostním spuštěním fontán.

Kultura celý článek
23.5.

Ozbrojený muž chodí už rok po Litomyšli.

Také dnes můžete rytíře potkat ve zbroji s kuší přes rameno. Jen místo loupení a obchodu vzdělává. Školním dětem a poutníkům ukazuje krásy renesanční Litomyšle.

Kultura celý článek
2.1.

V Pardubicích bodovaly Bláznivé nůžky

Divácky nejúspěšnější inscenací Východočeského divadla se stala interaktivní kriminální komedie Bláznivé nůžky.

Kultura celý článek
19.5.

Malované na skle se vrací na Kuňku

Herci Východočeského divadla Pardubice se opět po roce vracejí na Kunětickou horu.

Kultura celý článek
10.10.

Zamilovaný popelář učí, jak třídit

Seznámí se, se sympatickým popelářem, a během toho se stane něco, co ani jeden z nich nečekal…

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting