Východočeské divadlo zve na první letošní premiéru

15.10.

Východočeské divadlo zve na první letošní premiéru

Východočeské divadlo zve na první letošní premiéru

Východočeské divadlo Pardubice vstoupilo do své 99. divadelní sezóny, jejíž první premiérou bude Zeyerův mýtus o věčné lásce Radúz a Mahulena. Dílo Julia Zeyera, jednoho z málo vzpomínaných velikánů české literatury, se na našich jevištích objevuje zřídka, proto vedení divadla Radúze a Mahulenu nabídlo režiséru Michaelu Tarantovi, aby svým výrazným režijním gestem a důrazem na citlivé herecké divadlo oživil jeho divadelní působivost. V titulních rolích se objeví noví členové pardubického hereckého ansámblu Máša Málková a Jan Musil, který se během prvních zkoušek svěřil: „Role Radúze mě samozřejmě velmi potěšila, ale je to pro mě svým způsobem i závazek, za který jsem však moc vděčný. Radúz mě zatím jako postava baví, protože je mi blízký jeho způsob vidění světa.“ Nesmíš se ohlédnout, zní jeden z archetypálních imperativů. Vychází z něj i podmínka, kterou musí splnit Radúz, aby zachoval své štěstí s Mahulenou: nesmí políbit jinou ženu. Kouzlo, které Mahulenu svazuje, je kruté. Radúz by podmínku jistě splnil, ale když po dlouhé době uvidí svou matku, tak neodolá a políbí ji, a Mahulenu tím ztrácí. Jen laskavá moudrost staré pověsti, ve které musí vítězit dobré síly, rozhodne o tom, že láska je silnější než dogma nebo zvůle. „Julius Zeyer, podle mě, ještě víc než dramatik byl vizionář a básník, velice zvláštní člověk. V textu Radúze a Mahuleny jsou podprahové věci a spodní ponorné řeky a proudy, které jsou inzitní a mimořádně citlivé. Hra není realistická, místo toho autor nabízí dramatický obraz. Zajímá mě zeyerovská touha po mýtu, po skutečném vidění světa, hlubokém a niterném. Mezi vášní a něčím posvátným, mezi touhou a náboženstvím je velmi tenká stěna, kterou lze projít, a pak se dotýkat věcí, které jsou základní v lidském životě a jsou věčné,“ vysvětluje režisér Michael Tarant, proč je pro něj Zeyerův text inspirativní, a dodává: „Hra Radúz a Mahulena je navíc jiná, neobvyklá, ale velmi pravdivá a skutečná.“ Premiéry se v Městském divadle uskuteční 18. a 19. října od 19.00 hodin, před první premiérou bude ve foyer zahájena výstava obrazů výtvarné skupiny Tolerance ´95.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

5.3.

Rock for People bude ve znamení energie a tance

Obě nově vyhlášená jména uzavřela peloton elektronických projektů.

Kultura celý článek
3.4.

Velikonoce na Veselém Kopci a na Betlémě v Hlinsku

Výstava zároveň přibližuje tradiční skladbu vesnického jídelníčku a proměny vybavení kuchyně a bude k vidění po celou sezonu.

Kultura celý článek
24.3.

Knihovna si v březnu své čtenáře obzvlášť hýčká

Díky této nové službě mohou registrovaní čtenáři získávat potřebné informace z odborných databází 24 hodin denně, 7 dní v týdnu z pohodlí svého domova. Od března lze také na recepci knihovny zakoupit pro své blízké dárkový poukaz na roční registraci zdarma. Krajská knihovna rovněž nabízí novou variantu hry pro čtenáře, jejímž prostřednictvím dává návštěvníkům možnost prohlédnout si architektonické zajímavosti knihovny formou questingu a proměnit se v lovce pokladů.

Kultura celý článek
24.2.

Smetanova Litomyšl 2009 bude opravdu jubilejní

Smetanova Litomyšl se stala navíc stala oficiální doprovodnou akcí Českého předsednictví Evropské unie.

Kultura celý článek
7.11.

Východočeské divadlo zahájilo prodej abonentek GRAND Festivalu smíchu

Diváky opět čeká sedm nejlepších komedií, které v tomto roce vznikly v českých divadlech. Další vynikající komediální představení budou moci zájemci zhlédnout v doprovodném programu, v prologu či epilogu festivalu.

Kultura celý článek
23.2.

Pod Olšovského taktovkou se na lodi odehrají 3 aktovky o nevěře

Zápletky všech tří mikrokomedií o nevěře se diváci dozvědí až na konci.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting