Východočeské divadlo zve na první letošní premiéru

15.10.

Východočeské divadlo zve na první letošní premiéru

Východočeské divadlo zve na první letošní premiéru

Východočeské divadlo Pardubice vstoupilo do své 99. divadelní sezóny, jejíž první premiérou bude Zeyerův mýtus o věčné lásce Radúz a Mahulena. Dílo Julia Zeyera, jednoho z málo vzpomínaných velikánů české literatury, se na našich jevištích objevuje zřídka, proto vedení divadla Radúze a Mahulenu nabídlo režiséru Michaelu Tarantovi, aby svým výrazným režijním gestem a důrazem na citlivé herecké divadlo oživil jeho divadelní působivost. V titulních rolích se objeví noví členové pardubického hereckého ansámblu Máša Málková a Jan Musil, který se během prvních zkoušek svěřil: „Role Radúze mě samozřejmě velmi potěšila, ale je to pro mě svým způsobem i závazek, za který jsem však moc vděčný. Radúz mě zatím jako postava baví, protože je mi blízký jeho způsob vidění světa.“ Nesmíš se ohlédnout, zní jeden z archetypálních imperativů. Vychází z něj i podmínka, kterou musí splnit Radúz, aby zachoval své štěstí s Mahulenou: nesmí políbit jinou ženu. Kouzlo, které Mahulenu svazuje, je kruté. Radúz by podmínku jistě splnil, ale když po dlouhé době uvidí svou matku, tak neodolá a políbí ji, a Mahulenu tím ztrácí. Jen laskavá moudrost staré pověsti, ve které musí vítězit dobré síly, rozhodne o tom, že láska je silnější než dogma nebo zvůle. „Julius Zeyer, podle mě, ještě víc než dramatik byl vizionář a básník, velice zvláštní člověk. V textu Radúze a Mahuleny jsou podprahové věci a spodní ponorné řeky a proudy, které jsou inzitní a mimořádně citlivé. Hra není realistická, místo toho autor nabízí dramatický obraz. Zajímá mě zeyerovská touha po mýtu, po skutečném vidění světa, hlubokém a niterném. Mezi vášní a něčím posvátným, mezi touhou a náboženstvím je velmi tenká stěna, kterou lze projít, a pak se dotýkat věcí, které jsou základní v lidském životě a jsou věčné,“ vysvětluje režisér Michael Tarant, proč je pro něj Zeyerův text inspirativní, a dodává: „Hra Radúz a Mahulena je navíc jiná, neobvyklá, ale velmi pravdivá a skutečná.“ Premiéry se v Městském divadle uskuteční 18. a 19. října od 19.00 hodin, před první premiérou bude ve foyer zahájena výstava obrazů výtvarné skupiny Tolerance ´95.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

22.8.

HIGHJUMP CUP letos poprvé v lomu u Trhové Kamenice.

Svou účast na závodech již v tuto chvíli přislíbili přední čeští skokani a také jejich kolegové z Německa a Švýcarska. Fanoušci extrémních sportů se tedy mohou těšit na špičkové výkony těch nejlepších skokanů tohoto nejstaršího extrémního sportu vůbec. Kromě závodů ve skocích přijede i skupina tzv. splashdiverů z Německa, kteří se postarají o velkou a nenapodobitelnou show ve skoku stylových placáků. Svůj program předvede také skupina Krasoplavci.

Kultura celý článek
11.10.

Pardubické Bláznivé nůžky deset let na scéně

Úspěch Bláznivé nůžky sklízejí nejen u diváků, ale i u odborné veřejnosti. Na VIII. ročníku GRAND Festivalu smíchu získala jejich inscenace titul Komedie roku 2007 a Ladislav Špiner byl v roli Tonyho oceněn za nejlepší mužský herecký výkon festivalu! Inscenace je i nositelkou Ceny poroty přehlídky České divadlo 2008!

Kultura celý článek
20.3.

Pardubice ve víru tance

Výsta komponovaný závěrečný program ava rozšířena o taneční kostýmy.

Kultura celý článek
14.4.

Zveme vás do kina na Ozvěny Ekofilmu

Tahákem budou jistě dva oceněné filmy, a to slovenský dokument o kousku divočiny v Evropě Vlčí hory a rakouský dokument z Vápencových Alp Jak se dělá prales.

Kultura celý článek
1.6.

Pořádnej rockovej nářez v centru Pardubic.

Návštěvníci pivobraní se kromě muziky mohou těšit také na soutěže s pivní tématikou.

Kultura celý článek
26.7.

Pernštejnské slavnosti

Tradičně je akce nabitá pestrým hudebním programem především z místních kapel. Odpoledne patří zejména dětem. V letošním roce pro ně připravujeme výtvarné dílny, v nichž až do podvečerních hodin můžou tvořit svá malá díla.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting