Vydejte se s námi na výlet dějinami hudby

9.1.

Vydejte se s námi na výlet dějinami hudby

Na Malé scéně ve dvoře se v pondělí 9. ledna dopoledne uskuteční obnovená premiéra prvního dílu zábavně-vzdělávacího cyklu Tisíce let hudby, který nese podtitul Od pravěku k renesanci. Autorský projekt Martiny Čechové, mapující vývoj hudby od jednoduchých přírodních zvuků pravěku ke složitějším hudebním útvarům, měl v Pardubicích premiéru před šesti lety. Po ročním uvádění pro dětské publikum byla inscenace nahrazena pokračováním s názvem Baroko pro oko. Oba díly byly natolik oblíbené, že jsme se je rozhodli znovu začlenit do našeho repertoáru, nyní tedy přicházíme s první částí divadelní exkurze do světa hudby.

Autorka, režisérka i protagonistka v jedné osobě Martina Čechová text přepsala, aby přispěla větší atraktivitě, a přidala i pasáže věnující se antické či rytířské hudbě. Ke spolupráci si opět přizvala herce Martina Mejzlíka a nově Janu Ondruškovou, která nahradí Petru Tenorovou, jež sice hrála v původním nastudování, ale již není členkou souboru našeho divadla. O hudební ukázky se během představení postará znovu sama autorka, tentokrát ale jen se svým kolegou z Komorní filharmonie Pardubice Radkem Pokorným (v předešlém nastudování účinkovala také Marie Čapská). „Oba muzikanti zahrají na velké množství známých, zapomenutých i neznámých nástrojů. Jana s Martinem pak ztvární hned několik postav, uvedou děti do tajů hudby, provedou je mnoha staletími a podle potřeby zodpoví i jejich všetečné otázky,“ doplňuje dramaturgyně Jana Uherová a slibuje: „Na konci představení si naši diváci budou moci opět osahat dobové hudební nástroje, seznámit se s nimi a dokonce si na ně i zahrát.“

Na jeviště Malé scény se tak vrací inscenace určená dětem a mládeži, která zábavnou a interaktivní formou seznámí školní publikum nejen se základy hudby. Prostřednictvím divadelního představení to bude jistě pro všechny zajímavější, než může být pouhé školní memorování. Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci je vlastně jakousi školou hrou, která poučí i pobaví, ale rozhodně nenudí.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

3.3.

OC Futurum slaví stoupající návštěvnost multikina - za odměnu rozdává tisíce vstupenek do CineStaru

Od 10. do 26. března bude ve Futuru probíhat speciální akce pro návštěvníky Dej si rande s bijákem. Jednu až pět vstupenek může získat každý, kdo v kamenných obchodech tohoto oblíbeného hradeckého centra nakoupí v hodnotě aspoň 500 Kč. Po předložení účtenky pak obdrží k jednomu zakoupenému lístku do multikina CineStar druhý zdarma. Anebo i více, dle výše útraty.

Kultura celý článek
17.3.

Boni pueri zpívali v Senátu významným osobnostem České republiky

V úvodu zazněla v podání Boni pueri hymna České republiky a úprava skladby Vltava od Bedřicha Smetany. Hold vyznamenaným, mezi kterými byl např. významný lékař prof. Josef Hyánek, prof. Armin Delong, prof. Jiří Vejražka či herec Jiří Bartoška, pak vzdali Boni pueri skladbou Te Deum českého autora Antonína Rejchy.

Kultura celý článek
14.3.

Výstava o historii české měny se představí v nizozemském Naardenu

Původní výstavy z roku 2013 a 2016 ještě rozšíří téma „European Silver Thalers of the Comenius Era“ (Evropský stříbrný tolar za doby Komenia), které připomene složité poměry v evropských měnových systémech od konce 16. století do druhé poloviny 17. století. I do českých zemí v té době hojně pronikaly stříbrné tolarové mince nizozemské, produkované ve velkém množství z drahých kovů dovážených ze zámoří.

Kultura celý článek
16.3.

FLORA 2007: využijte slevy

Ve dnech 19. až 22. dubna 2007 bude Výstaviště Flora Olomouc patřit jarní etapě FLORA OLOMOUC 2007.

Kultura celý článek
26.8.

Polička se vydá za dalšími osudy Bohuslava Martinů

Budu věřit, že se tak nestane ani po čtvrtečním posezení pod širým nebem v muzejní zahrádce, proto si dovoluji pozvat nejen všechny příznivce, ale i ty, kteří by si rádi opravili svůj názor,“ uvedl Jaroslav Novotný, předseda spolku.

Kultura celý článek
18.7.

Divoké kytary zazní středověkým mlýnem.

Na dvoře si všichni zazpívají a přitom ochutnají korbel chmeloviny. Středověký Sajdlův mlýn rozezní kytary a provoní rožněné jehně. Kdo bude o půlnoci zmožen, najde místo ke spaní.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting