Vydejte se s námi na výlet dějinami hudby

9.1.

Vydejte se s námi na výlet dějinami hudby

Na Malé scéně ve dvoře se v pondělí 9. ledna dopoledne uskuteční obnovená premiéra prvního dílu zábavně-vzdělávacího cyklu Tisíce let hudby, který nese podtitul Od pravěku k renesanci. Autorský projekt Martiny Čechové, mapující vývoj hudby od jednoduchých přírodních zvuků pravěku ke složitějším hudebním útvarům, měl v Pardubicích premiéru před šesti lety. Po ročním uvádění pro dětské publikum byla inscenace nahrazena pokračováním s názvem Baroko pro oko. Oba díly byly natolik oblíbené, že jsme se je rozhodli znovu začlenit do našeho repertoáru, nyní tedy přicházíme s první částí divadelní exkurze do světa hudby.

Autorka, režisérka i protagonistka v jedné osobě Martina Čechová text přepsala, aby přispěla větší atraktivitě, a přidala i pasáže věnující se antické či rytířské hudbě. Ke spolupráci si opět přizvala herce Martina Mejzlíka a nově Janu Ondruškovou, která nahradí Petru Tenorovou, jež sice hrála v původním nastudování, ale již není členkou souboru našeho divadla. O hudební ukázky se během představení postará znovu sama autorka, tentokrát ale jen se svým kolegou z Komorní filharmonie Pardubice Radkem Pokorným (v předešlém nastudování účinkovala také Marie Čapská). „Oba muzikanti zahrají na velké množství známých, zapomenutých i neznámých nástrojů. Jana s Martinem pak ztvární hned několik postav, uvedou děti do tajů hudby, provedou je mnoha staletími a podle potřeby zodpoví i jejich všetečné otázky,“ doplňuje dramaturgyně Jana Uherová a slibuje: „Na konci představení si naši diváci budou moci opět osahat dobové hudební nástroje, seznámit se s nimi a dokonce si na ně i zahrát.“

Na jeviště Malé scény se tak vrací inscenace určená dětem a mládeži, která zábavnou a interaktivní formou seznámí školní publikum nejen se základy hudby. Prostřednictvím divadelního představení to bude jistě pro všechny zajímavější, než může být pouhé školní memorování. Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci je vlastně jakousi školou hrou, která poučí i pobaví, ale rozhodně nenudí.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

13.5.

S diváky se rozloučí Maja a Ben

Východočeské divadlo Pardubice na tento týden připravilo hned dvě derniéry. První z nich se uskuteční ve středu 14. května.

Kultura celý článek
26.10.

Znovuzrozená Gaia Mesiah vydává po deseti letech novinku „Sílu!“ a chystá se na TeleporTour v původní sestavě

TeleporTour bude jedinečnou možností vidět kapelu v té nejautentičtější sestavě, basista Josh Stewart se totiž z Austrálie do Čech vrací právě a jen na tyto tři listopadové týdny.

Kultura celý článek
23.6.

Do divadla nejvýhodněji se sezónním abonmá!

Vedle sezónních abonentních cyklů nabízíme i populární Kupónové předplatné, které umožňuje získat vstupenky se zajímavou slevou a zároveň dává divákům volnost při výběru titulu a dne představení dle vlastního zájmu. Koupí tohoto typu abonmá získáte 8 kupónů, které můžete vyměnit za vstupenky na 8 vámi vybraných představení z repertoáru Východočeského divadla (nevztahuje se na premiéry, zadaná představení, představení na venkovních scénách a představení hostujících souborů).

Kultura celý článek
24.3.

Zakladatel Sonic Youth Thurston Moore, Dub FX a Lower Than Atlantis jsou dalšími posilami Rock for People

Rodák z Melbourne Benjamin Stanford aka Dub FX patří k nezpochybnitelným ikonám loopingu a beatboxu. Jeho typický zvuk, který je fúzí hip hopu, drum’n’bassu, dubstepu, grime a reggae, rozpoznáte už po několika úvodních vteřinách. K tomu si připočtěme ještě jedinečnou schopnost naladit se na stejnou vlnovou délku s publikem a výsledkem je, že jen za pomoci mikrofonu, looperu a několika udělátek, dokáže strhnout jak kolemjdoucí na ulici, tak desetitisícové davy na hlavních festivalových pódiích, o čemž na počátku léta přesvědčí i návštěvníky Rock for People.

Kultura celý článek
20.12.

Kreslení pravou mozkovou hemisférou, aneb neuvěřitelné schopnosti našeho mozku v Pardubicích 28.- 29.1.2017

„Nevidím žádný rozpor v obou tvrzeních, jen napsaná tímto způsobem a vedle sebe to vypadá, že tu stojí dva názory na jedno téma, které spolu evidentně nesouhlasí.“ Usmívá se lektorka Pavla a dále vysvětluje: „Umění (od slova „uměti“ – řecky „techné“), je ve svém významu popisováno jako řemeslná technika vnímána v širokém slova smyslu jako dovednost, kterou skutečně neovládá každý a je potřeba se ji od takových lidí učit. V užším slova smyslu, tedy ve smyslu „krásného umění“, se zde klade důraz především na osobní kreativitu a originalitu umělce.

Kultura celý článek
29.6.

Die Antwoord míří do Hradce s velkolepou show, Rock for People začíná příští týden

Brány hradeckého festivalparku se návštěvníkům otevřou již příští týden v úterý 4. července a na tři dny obsadí hradecké letiště hudba všech žánrů, tisíce návštěvníků a nefalšovaná festivalová nálada. Pro ty nedočkavé se část areálu a několik scén otevře již o den dříve, v pondělí 3. července, kdy proběhne už tradiční Večírek nedočkavé.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting