Výstava Jana Honsy v Městské galerii

6.9.

Výstava Jana Honsy v Městské galerii

Výstava Jana Honsy v Městské galerii

V sobotu 8. září začne ve vysokomýtské Městské galerii nejočekávanější výstava její jubilejní výstavní sezóny, a sice oficiální premiéra výstavy nejvýznamnějšího malíře zdejšího kraje, tisovského rodáka Jana Honsy (1876-1937). Pod názvem Kvetoucí hruška v širém poli bude představeno na 160 prací tohoto osobitého krajináře. Výstava ve Výstavní síni Jana Jušky na náměstí Přemysla Otakara II. potrvá až do 7. října. Jan Honsa byl v první třetině 20. století, vedle Františka Kavána, nejvýraznějším východočeským krajinářem. Na pražské akademii byl Mařákovým žákem, k mařákovcům tak bývá řazen jaksi šmahem, ovšem vedle obrazů jeho spolužáků (někdy snadno zaměnitelných) si Honsovy obrazy nemohl splést nikdo. Nový romantismus a oduševnělá nostalgie krajiny byly tehdy velmi módní v kabinetní společnosti pražských salonů, a tak Slavíček, Hudeček a Kaván vyráželi na venkov v jakémsi duchu barbizonsko-impresionistického chalupářství, přišli z města, aby tu na plátna načerpali autentickou krásu, tolik potřebnou tam, kde za ni byli ochotni platit. Jan Honsa však nikdy takovým chalupářem nebyl. Byl - hospodář. Téměř celý život žil v Běstovicích u Chocně na statku, který si podle vlastních výkresů postavil. Choval dobytek. Pěstoval žito a všechno možné. Staral se o rodinu. A ve volných chvílích maloval. Na krajině však neviděl, na rozdíl od svých pražských druhů, nic romantického či nostalgického. V Honsově krajině je znát čirá radost hospodáře z rašící přírody, naděje úrody, ukrývající se ve zlatých snopech, obava ze srpnových mraků a štěstí z májových, úlevné vydechnutí po těžké práci na poli, omamná vůně kvetoucí hrušně a její blahodárný stín... Protože námětově čerpal výhradně ve svém okolí, mají Podorlicko a Vysočina, zejména místa kolem Běstovic, Chocně, Vysokého Mýta, Litomyšle a Poličky, v Honsovi netoliko nejpilnějšího a nejvýraznějšího krajináře, ale také umělce, který s cennou dokumentární věrností zachytil autentickou, neromantizující podobu venkova na počátku minulého století: svůj domov, svou práci, starost i naději... Jan Honsa se narodil 8. června 1876 v Tisové u Vysokého Mýta a zemřel 9. září 1937 v Poličce. Vystavoval pravidelně od roku 1900, zejména v pražském Mánesu, v mnoha východočeských galeriích (ve Vysokém Mýtě poprvé r. 1912), ale i v Berlíně (1904), na světové výstavě v Saint Louis (1904, bronzová medaile) v Benátkách (1907), naposledy pak v Hradci Králové roku 1934. Jeho rozsáhlé malířské a grafické dílo je uloženo v Národní galerii v Praze a dalších veřejných sbírkách, mimo jiné v Pardubicích, Chocni, Litomyšli, Poličce a Vysokém Mýtě, ale především v soukromých sbírkách.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

20.10.

Blues zazní v Litomyšli v hospodě, a ne ledajaké!

Výtěžek z koncertu pořadatel využije na pohádky pro děti.

Kultura celý článek
30.4.

Východočeské divadlo v příští sezóně uvede sedm nových inscenací

Vážné téma vystřídá na jaře parodická crazy komedie Velká bankovní loupež, kterou připraví režisér Robert Bellan. Střelhbitou komedii napsala trojice mladých autorů – Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields, jejichž poetika připomíná styl bratří Marxů nebo legendárních Monty Pythonů.

Kultura celý článek
14.11.

Pardubická Noc divadel se zbrusu novým programem

Východočeské divadlo Pardubice se k této výjimečné akci samozřejmě také každoročně připojuje, letos bude dokonce jejím předskokanem, neboť pardubická Noc divadel se zbrusu novým programem, jehož hlavním tématem bude „Zkusit si divadlo na vlastní kůži“, odstartuje už v pátek 16. listopadu ve 22.00 hodin po repríze komedie Král jelenem v Městském divadle.

Kultura celý článek
7.9.

Posila pánské části hereckého souboru VČD

Do Pardubic se z Brna vrací MILAN NĚMEC, po dlouhá léta nejoblíbenější herec pardubického divadla, jenž zde už v minulé sezóně pohostinsky a v alternacích nastudoval hned několik rolí. Velké příležitosti maximálně využil ve hře Duše – krajina širá, v níž se blýsknul v hlavní roli továrníka Hofreitera.

Kultura celý článek
29.9.

Vysokoškoláci mohou do divadla za výhodnou cenu

Sezónní předplatné skupiny V bude obsahovat tři v současné době nejvyhledávanější tituly.

Kultura celý článek
26.1.

Mimořádná šance získat ještě předplatné do divadla

Předplatitelům je také zdarma zasílán měsíční Divadelní zpravodaj s aktuálními informacemi ze zákulisí divadla.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting