Výstava Jana Honsy v Městské galerii

6.9.

Výstava Jana Honsy v Městské galerii

Výstava Jana Honsy v Městské galerii

V sobotu 8. září začne ve vysokomýtské Městské galerii nejočekávanější výstava její jubilejní výstavní sezóny, a sice oficiální premiéra výstavy nejvýznamnějšího malíře zdejšího kraje, tisovského rodáka Jana Honsy (1876-1937). Pod názvem Kvetoucí hruška v širém poli bude představeno na 160 prací tohoto osobitého krajináře. Výstava ve Výstavní síni Jana Jušky na náměstí Přemysla Otakara II. potrvá až do 7. října. Jan Honsa byl v první třetině 20. století, vedle Františka Kavána, nejvýraznějším východočeským krajinářem. Na pražské akademii byl Mařákovým žákem, k mařákovcům tak bývá řazen jaksi šmahem, ovšem vedle obrazů jeho spolužáků (někdy snadno zaměnitelných) si Honsovy obrazy nemohl splést nikdo. Nový romantismus a oduševnělá nostalgie krajiny byly tehdy velmi módní v kabinetní společnosti pražských salonů, a tak Slavíček, Hudeček a Kaván vyráželi na venkov v jakémsi duchu barbizonsko-impresionistického chalupářství, přišli z města, aby tu na plátna načerpali autentickou krásu, tolik potřebnou tam, kde za ni byli ochotni platit. Jan Honsa však nikdy takovým chalupářem nebyl. Byl - hospodář. Téměř celý život žil v Běstovicích u Chocně na statku, který si podle vlastních výkresů postavil. Choval dobytek. Pěstoval žito a všechno možné. Staral se o rodinu. A ve volných chvílích maloval. Na krajině však neviděl, na rozdíl od svých pražských druhů, nic romantického či nostalgického. V Honsově krajině je znát čirá radost hospodáře z rašící přírody, naděje úrody, ukrývající se ve zlatých snopech, obava ze srpnových mraků a štěstí z májových, úlevné vydechnutí po těžké práci na poli, omamná vůně kvetoucí hrušně a její blahodárný stín... Protože námětově čerpal výhradně ve svém okolí, mají Podorlicko a Vysočina, zejména místa kolem Běstovic, Chocně, Vysokého Mýta, Litomyšle a Poličky, v Honsovi netoliko nejpilnějšího a nejvýraznějšího krajináře, ale také umělce, který s cennou dokumentární věrností zachytil autentickou, neromantizující podobu venkova na počátku minulého století: svůj domov, svou práci, starost i naději... Jan Honsa se narodil 8. června 1876 v Tisové u Vysokého Mýta a zemřel 9. září 1937 v Poličce. Vystavoval pravidelně od roku 1900, zejména v pražském Mánesu, v mnoha východočeských galeriích (ve Vysokém Mýtě poprvé r. 1912), ale i v Berlíně (1904), na světové výstavě v Saint Louis (1904, bronzová medaile) v Benátkách (1907), naposledy pak v Hradci Králové roku 1934. Jeho rozsáhlé malířské a grafické dílo je uloženo v Národní galerii v Praze a dalších veřejných sbírkách, mimo jiné v Pardubicích, Chocni, Litomyšli, Poličce a Vysokém Mýtě, ale především v soukromých sbírkách.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

27.1.

V historické budově Východočeského divadla se bude plesat

Ples se uskuteční v sobotu 28. ledna od 19.00 hodin.

Kultura celý článek
20.12.

Kreslení pravou mozkovou hemisférou, aneb neuvěřitelné schopnosti našeho mozku v Pardubicích 28.- 29.1.2017

„Nevidím žádný rozpor v obou tvrzeních, jen napsaná tímto způsobem a vedle sebe to vypadá, že tu stojí dva názory na jedno téma, které spolu evidentně nesouhlasí.“ Usmívá se lektorka Pavla a dále vysvětluje: „Umění (od slova „uměti“ – řecky „techné“), je ve svém významu popisováno jako řemeslná technika vnímána v širokém slova smyslu jako dovednost, kterou skutečně neovládá každý a je potřeba se ji od takových lidí učit. V užším slova smyslu, tedy ve smyslu „krásného umění“, se zde klade důraz především na osobní kreativitu a originalitu umělce.

Kultura celý článek
18.4.

11. Jamrock je plný zajímavost!

Letos zde poprvé vystoupí ikona československého pop-rocku Richard Müller (SK), po letech se vrátí Divokej Bill, Horkýže Slíže (SK), uvidíme současnou, cenami Anděl ověnčenou, skupinu Mirai nebo rockové Dymytry, Dogu, BSP či zábavné Waldagang nebo brněnské Poletíme? a desítky dalších.

Kultura celý článek
8.10.

Ministr slíbil dva miliony na Smetanovu Litomyšl

Vazba Litomyšle na Švédsko je dána i osobou Bedřicha Smetany, který ve Švédsku prožil důležitou část svého života.

Kultura celý článek
8.7.

Vedení filharmonie se po devíti letech změní

Od ledna příštího roku bude Komorní filharmonie Pardubice (KFP) fungovat pod vedením nového ředitele. Na základě výsledků konkursu se řízení příspěvkové organizace města ujme Pavel Svoboda a vystřídá tak Jarmilu Zbořilovou, která byla v letech 2011 až 2013 pověřena řízením filharmonie, od roku 2014 zastává funkci ředitelky KFP a rozhodla se již nepřihlásit.

Kultura celý článek
25.5.

Veřejnost si zvolila film na Den nemocnice. Promítat se bude oscarový snímek Pořád jsem to já

V hlasování na facebookovém profilu Nemocnice Pardubického kraje vybírala veřejnost z trojice filmů – Čas probuzení, Mluv s ní a Pořád jsem to já. Přesvědčivě zvítězil posledně jmenovaný snímek, v jehož hlavní roli exceluje Julianne Moore. Ztvárnila uznávanou profesorku lingvistiku a šťastně vdanou matku tří dětí Alice Howland, u níž je zjištěna raná forma Alzheimerovy choroby. Julianne Moore si za tento film vysloužila celou řadu ocenění včetně Oscara a Zlatého glóbu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting