Vzpomínka na Valerii Kaplanovou

11.9.

Vzpomínka na Valerii Kaplanovou

12. září letošního roku si připomínáme 100. výročí narození divadelní a filmové herečky s nezapomenutelně uhrančivým pohledem. Diváci Východočeského divadla ji vídali na našem jevišti ještě na konci 90. let v inscenacích Frank V. (jako presidenta Traugotta von Friedemanna), Nebezpečné vztahy (Paní Rosemonde), Hello, Dolly! (Paní Roseová), Louskáček (Babička), Sen noci svatojánské (Elf) či Lucerna (Bába).
VALERIE KAPLANOVÁ se narodila v Hlinsku, dětství strávila ve Vídni. Po absolvování tzv. rodinné školy pracovala jako sekretářka, ale na prkna, co znamenají svět, vystoupila poprvé už ve 13 letech. Po válce roku 1945 nastoupila do svého prvního hereckého angažmá v Zemském oblastním divadle v Liberci. Dále působila v divadlech v Karlových Varech, Brně a Zlíně. Roku 1961 zakotvila ve Východočeském divadle v Pardubicích a působila zde až do své smrti. Během tohoto angažmá několikrát hostovala v pražském Divadle Na zábradlí.
Od 60. let se začala objevovat také ve filmech. Poprvé v dramatu Noc nevěsty režiséra Karla Kachyni a poté v řadě menších i velkých rolí. Filmoví i televizní diváci ji dodnes mohou vídat třeba jako zlou kmotru v pohádce Honza málem králem, průvodkyni muzeem ve filmu Jára Cimrman ležící, spící nebo babičku v posteli na dvorku ve filmech Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika. Poslední filmovou roli ztvárnila ještě rok před svou smrtí, byla to babička Filoména v pohádkové komedii Šmankote, babičko, čaruj!
S divadlem se rozloučila jako Bába v Lucerně na našem jevišti roku 1999. Necelé dva týdny po derniéře zemřela, ve věku nedožitých 82 let. 
Na herecké partneření s Valerií Kaplanovou vzpomíná herečka Dagmar Novotná:
Nedávno jsem byla požádána, abych do našeho Divadelního zpravodaje napsala vzpomínku na Milana Sandhause nebo, chcete-li, Sandyho. A teď jsem byla opět požádána o jednu vzpomínku, a to na Valerii Kaplanovou.
Víte, to je další z mála lidí, na které nikdy nemohu zapomenout. Bývalý ředitel Gustav Skála se rozhodl, že paní Valerie zdaleka nepatří do důchodu, a vrátil ji na pardubická prkna. A díky tomu jsem měla tu čest potkávat se s Valerií na jevišti. Dokonce jsem s ní seděla i v šatně a její povídání o životě a divadle byla prostě úžasná. Několikrát se mi stalo, že při představeních, zejména Nebezpečných vztahů a Hello, Dolly!, kde hrála i hosta v Harmonii Garden, mne rozplakala. Až jsem jí musela někdy „vynadat“, že tohle mi nemůže dělat, že potom musím ještě něco hrát a nedej Bože i zpívat. Zkrátka setkání s ní bylo neskutečně krásné a tak nějak životně obyčejné. 
Paní Valerie, děkuji Vám za to!
Dáša N.
Jana Pithartová

Další zprávy z kategorie "Kultura"

12.12.

Smetanova Litomyšl bude opět třítýdenní

V příštím roce skončí rozsáhlá rekonstrukce zámeckého návrší v Litomyšli, a tak správní rada odsouhlasila návrat festivalu k třítýdennímu formátu. Konat se bude od 13. června do 6. července.

Kultura celý článek
17.7.

Lesní slavnost Lapků z Drakova

Tradiční událost, jejímž cílem je zviditelnit tento mnohými nepoznaný, půvabný kout Moravskoslezského kraje, jímž ve středověku vedla důležitá obchodní cesta, dnes nahrazená neméně zajímavou naučnou stezkou Územím lapků z Drakova, znovu láká na bohatý a zajímavý program.

Kultura celý článek
7.4.

Bernard Lesaing se vrací do Mýta

Výstava byla uspořádána ve spolupráci s Artefactes a asociací Images et Recherche Aix-en-Provence.

Kultura celý článek
16.5.

Dožínky, Dny medu i výstavy ovoce a zeleniny. Kraj podpoří vystavovatelskou činnost spolků

„Každoročně podporujeme spolky, svazy a další subjekty, jejichž činnost se dotýká zejména zemědělství a života na venkově a které organizují nejrůznější osvětové či ochutnávkové akce nebo výstavy. V letošním roce tato podpora činí 883 tisíc korun,“ řekl radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.

Kultura celý článek
29.6.

Rodinný sportovní dvouden plný soutěží v Gladiátorském duchu vypukne u OC Futurum již tento pátek

Koncept závodu Gladiator Race Challenge bude zážitek nejen pro samotné závodníky, ale také atraktivní podívanou pro přihlížející. Mimo soutěž se mohou zapojit také děti nebo zamířit do dětské herní zóny, která se také bude nacházet na prostranství před centrem,“ shrnuje Pavel Urban, marketingový manažer OC Futurum Hradec Králové.

Kultura celý článek
11.6.

Studio LAIK při Východočeském divadle vyhlašuje doplňující konkurz

V nadcházející sezóně by studio chtělo rozšířit své řady o dívky a především chlapce ve věku od 10 do 17 let. Doplňující konkurz do studia se uskuteční ve středu 18. června 2014 od 15.00 hodin na Malé scéně ve dvoře (vstup z Karloviny).

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting