Z pardubických Tradic Evropy se staly Tradice světa. Přijeli Indové

13.11.

Z pardubických Tradic Evropy se staly Tradice světa. Přijeli Indové


Pardubice – Takovéto setkání se nestává každý den. Kdo někdy viděl Lotranda a Zubejdu, nemohl si při tom nevzpomenout na scénu, kterak se Lotrando se Zubejdou snaží spolu tancovat, ale zatímco Zubejda tančí břišní, Lotrando skáče polku. Něco podobného zažil již 15. Ročník folklorního festivalu Tradice Evropy v Pardubicích.

Věhlas této přehlídky je už za těch 15 roků poměrně velký a zahraniční soubory se leckdy samy hlásí, že by zde rády vystupovaly. To již není nic mimořádného. Jaké však bylo překvapení pardubického souboru Radost, když jim toto přání na přehlídce ve Finsku vyjevilo indické uskupení Nrutyeshwar z Bombaje.

Ač myšlenka vypadala odvážně až šíleně, přesto se jí podařilo uskutečnit. Indové se vedle Estonců, Rumunů, Poláků a Slováků stali hlavním tahákem týdenní listopadové přehlídky.

"Tento ročník byl opravdu mimořádný. Účinkováním indického souboru jsme překročili hranice Evropy. Měli bychom se přejmenovat na ' Tradice světa '," směje se mladá ředitelka festivalu Zuzana Slouková.

Kromě řady vystoupení zažila akce i veselé taneční dílny, vše uzavřel letos opravdu pestrobarevný folklórní bál.  Na něm vždy každý soubor učí jeden národní tanec své země. Zde si opravdu na Lotranda a Zubejdu nešlo nevzpomenout. Indové byli trochu zaskočeni tanečním držením "tělo na tělo" při jednokročce či dvojkročce, rozpačitě se usmívali, drželi se pouze za ruce a některé otočky raději nahrazovali máváním barevnými šátky přidělanými na prstech.

"Tančení v páru čelem proti sobě je hlavně evropská tradice, ve světě to není jinak moc obvyklé. Tančení si navzájem v náručí mnohá náboženství nedovolují.  Takovýto lidský kontakt při tanci je v Indii zejména u starší generace něco těžko představitelného," vysvětluje folkloristka a vedoucí pardubického souboru Perníček Lenka Šťastná.

Pakliže by zůstala tradice dodržena, uskupení, jež hosty z ciziny ubytovává u sebe v rodinách, by mělo na oplátku vycestovat ke svým hostům.  Že by ale Perníček vyrazil na dlouhý výlet do Bombaje je zatím velká utopie.

"Jde z velké části i o finanční stránku věci. Indové to měli jednodušší, neboť tatínek jedné z tanečnic vlastní zlaté doly. Ty tady bohužel nikdo z nás nevlastní," dodává se smíchem ředitelka festivalu Zuzana Slouková.


Autor: zh

Další zprávy z kategorie "Kultura"

30.9.

Týden knihoven: S krajskou knihovnou do vesmíru

Od 2. do 8. října bude v mnoha knihovnách po celé republice probíhat týden plný akcí a nevšedních zážitků. Letošní ročník se orientuje především na práci knihovníků s dětmi předškolního věku a jejich rodiči.

Kultura celý článek
30.11.

V divadle se bude šumlovat již po páté

V pořadí již páté Večerní šumlování se bude konat v pondělí 30. listopadu tradičně na Jevištní zkušebně, a to od 19 hodin.

Kultura celý článek
11.1.

Mimořádná šance získat ještě roční předplatné.

Získat vstupenky do Východočeského divadla Pardubice je v poslední době nesnadný úkol.

Kultura celý článek
9.1.

S novým rokem odstartoval i kulturní program města

KCP zaniklo k 31. prosinci 2017, město se jej totiž jako jeho zřizovatel vzhledem k dlouhodobé organizační nestabilitě a problémy s hospodařením rozhodlo restrukturalizovat. Nové uspořádání se navíc z pohledu příspěvků zřizovatele jeví jako hospodárnější.

Kultura celý článek
23.3.

Perseus a Medúza 21. století v premiéře ve Východočeském divadle Pardubice

Titul měl premiéru v berlínském Deutsches Theater v červenci roku 2011 a u nás doposud nebyl uveden.

Kultura celý článek
29.11.

Radní Šotola zve na adventní výstavu do reálky

„Tato výstava je nejen prezentací dovedností klientů sociálních zařízení, ale i příležitostí k pořízení drobného vánočního dárku. Budeme rádi, přijdete-li se podívat a koupí výrobků podpoříte klienty těchto zařízení,“ uvedl Pavel Šotola.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting