Z pardubických Tradic Evropy se staly Tradice světa. Přijeli Indové

13.11.

Z pardubických Tradic Evropy se staly Tradice světa. Přijeli Indové


Pardubice – Takovéto setkání se nestává každý den. Kdo někdy viděl Lotranda a Zubejdu, nemohl si při tom nevzpomenout na scénu, kterak se Lotrando se Zubejdou snaží spolu tancovat, ale zatímco Zubejda tančí břišní, Lotrando skáče polku. Něco podobného zažil již 15. Ročník folklorního festivalu Tradice Evropy v Pardubicích.

Věhlas této přehlídky je už za těch 15 roků poměrně velký a zahraniční soubory se leckdy samy hlásí, že by zde rády vystupovaly. To již není nic mimořádného. Jaké však bylo překvapení pardubického souboru Radost, když jim toto přání na přehlídce ve Finsku vyjevilo indické uskupení Nrutyeshwar z Bombaje.

Ač myšlenka vypadala odvážně až šíleně, přesto se jí podařilo uskutečnit. Indové se vedle Estonců, Rumunů, Poláků a Slováků stali hlavním tahákem týdenní listopadové přehlídky.

"Tento ročník byl opravdu mimořádný. Účinkováním indického souboru jsme překročili hranice Evropy. Měli bychom se přejmenovat na ' Tradice světa '," směje se mladá ředitelka festivalu Zuzana Slouková.

Kromě řady vystoupení zažila akce i veselé taneční dílny, vše uzavřel letos opravdu pestrobarevný folklórní bál.  Na něm vždy každý soubor učí jeden národní tanec své země. Zde si opravdu na Lotranda a Zubejdu nešlo nevzpomenout. Indové byli trochu zaskočeni tanečním držením "tělo na tělo" při jednokročce či dvojkročce, rozpačitě se usmívali, drželi se pouze za ruce a některé otočky raději nahrazovali máváním barevnými šátky přidělanými na prstech.

"Tančení v páru čelem proti sobě je hlavně evropská tradice, ve světě to není jinak moc obvyklé. Tančení si navzájem v náručí mnohá náboženství nedovolují.  Takovýto lidský kontakt při tanci je v Indii zejména u starší generace něco těžko představitelného," vysvětluje folkloristka a vedoucí pardubického souboru Perníček Lenka Šťastná.

Pakliže by zůstala tradice dodržena, uskupení, jež hosty z ciziny ubytovává u sebe v rodinách, by mělo na oplátku vycestovat ke svým hostům.  Že by ale Perníček vyrazil na dlouhý výlet do Bombaje je zatím velká utopie.

"Jde z velké části i o finanční stránku věci. Indové to měli jednodušší, neboť tatínek jedné z tanečnic vlastní zlaté doly. Ty tady bohužel nikdo z nás nevlastní," dodává se smíchem ředitelka festivalu Zuzana Slouková.


Autor: zh

Další zprávy z kategorie "Kultura"

11.9.

V Praze budou vystaveny modely Winternitzových mlýnů a pardubického hlavního nádraží

Na festivalu Architecture Week v Jiřském klášteře Pražského hradu.

Kultura celý článek
29.7.

Pirátský kanon na pardubickém zámku

Křest pirátské lodi se konal za obrovské pozornosti médií v květnu 2011 v Řecku.

Kultura celý článek
7.5.

Region Orlicko – Třebovsko slaví deset let

Nebude chybět král s královnou, princ, komoří, šašek, páže a vše bude hlídat drak.

Kultura celý článek
20.1.

Lednová dobrodružství v knihovně

Knihovna v lednu také představí zajímavou osobnost české divadelní a výtvarné tvorby – Jana Schmida. Kromě výstavy Divadelních plakátů Jana Schmida pro studio Ypsilon se návštěvníci mohou těšit na setkání se samotným umělcem.

Kultura celý článek
6.4.

Jmenování ředitelky Východočeské galerie v Pardubicích

Rada Pardubického kraje jmenovala ve čtvrtek 5. dubna 2007 ředitelku Východočeské galerie v Pardubicích.

Kultura celý článek
10.3.

Scéna na Kunětické hoře už láká diváky

Letos na Kuňce potěšíme i milovníky hudby, neboť zde vystoupí i Aneta Langerová v rámci turné Na Radosti (21. června) a František Nedvěd s kapelou Tiebreak (20. června). Dětské publikum zde jistě pobaví nové zpracování známé filmové pohádky Ať žijí duchové (19. června)!

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting