Z pardubických Tradic Evropy se staly Tradice světa. Přijeli Indové

13.11.

Z pardubických Tradic Evropy se staly Tradice světa. Přijeli Indové


Pardubice – Takovéto setkání se nestává každý den. Kdo někdy viděl Lotranda a Zubejdu, nemohl si při tom nevzpomenout na scénu, kterak se Lotrando se Zubejdou snaží spolu tancovat, ale zatímco Zubejda tančí břišní, Lotrando skáče polku. Něco podobného zažil již 15. Ročník folklorního festivalu Tradice Evropy v Pardubicích.

Věhlas této přehlídky je už za těch 15 roků poměrně velký a zahraniční soubory se leckdy samy hlásí, že by zde rády vystupovaly. To již není nic mimořádného. Jaké však bylo překvapení pardubického souboru Radost, když jim toto přání na přehlídce ve Finsku vyjevilo indické uskupení Nrutyeshwar z Bombaje.

Ač myšlenka vypadala odvážně až šíleně, přesto se jí podařilo uskutečnit. Indové se vedle Estonců, Rumunů, Poláků a Slováků stali hlavním tahákem týdenní listopadové přehlídky.

"Tento ročník byl opravdu mimořádný. Účinkováním indického souboru jsme překročili hranice Evropy. Měli bychom se přejmenovat na ' Tradice světa '," směje se mladá ředitelka festivalu Zuzana Slouková.

Kromě řady vystoupení zažila akce i veselé taneční dílny, vše uzavřel letos opravdu pestrobarevný folklórní bál.  Na něm vždy každý soubor učí jeden národní tanec své země. Zde si opravdu na Lotranda a Zubejdu nešlo nevzpomenout. Indové byli trochu zaskočeni tanečním držením "tělo na tělo" při jednokročce či dvojkročce, rozpačitě se usmívali, drželi se pouze za ruce a některé otočky raději nahrazovali máváním barevnými šátky přidělanými na prstech.

"Tančení v páru čelem proti sobě je hlavně evropská tradice, ve světě to není jinak moc obvyklé. Tančení si navzájem v náručí mnohá náboženství nedovolují.  Takovýto lidský kontakt při tanci je v Indii zejména u starší generace něco těžko představitelného," vysvětluje folkloristka a vedoucí pardubického souboru Perníček Lenka Šťastná.

Pakliže by zůstala tradice dodržena, uskupení, jež hosty z ciziny ubytovává u sebe v rodinách, by mělo na oplátku vycestovat ke svým hostům.  Že by ale Perníček vyrazil na dlouhý výlet do Bombaje je zatím velká utopie.

"Jde z velké části i o finanční stránku věci. Indové to měli jednodušší, neboť tatínek jedné z tanečnic vlastní zlaté doly. Ty tady bohužel nikdo z nás nevlastní," dodává se smíchem ředitelka festivalu Zuzana Slouková.


Autor: zh

Další zprávy z kategorie "Kultura"

7.2.

Na Malou scénu Východočeského divadla se vrací Pokusní králíci

Ke spolupráci si režisérka přizvala stejné herce jako v roce 2011, diváci se tedy mohou těšit na Josefa Pejchala, dnes již hostujícího Miloslava Tichého, Lídu Vláškovou a Ludmilu Mecerodovou. Výjimkou je role ředitele banky, kterou namísto Jiřího Kalužného nastudoval Pavel Novotný.

Kultura celý článek
8.6.

Předplatné do Východočeského divadla na jeho 100. sezónu

Koupí předplatného divák získá své oblíbené místo v hledišti divadla a má zaručenu pravidelnou návštěvu představení.

Kultura celý článek
13.8.

Týden hudby 2014 ve Vysokém Mýtě

Mezi těmi nejzvučnějšími jmény můžeme uvést Zrní, Vladimir 518 Band, Ivan Hlas Trio, Energit nebo Kamila Střihavku s Leaders. Před těmito hvězdami vystoupí regionální kapely.

Kultura celý článek
4.8.

Homolské schody mají opravdu co nabídnout

Pro milovníky adrenalinu je na programu paintball a airsoft, pro ostatní různé soutěže jako například o nejlepší masku anděla.

Kultura celý článek
21.6.

Navždy nás opustil herec František Švihlík

Od 80. let se hojně objevoval i na filmovém plátně, když hrál sebevědomé gaunery v Olmerových dramatech Antonyho šance (1986) a Bony a klid (1987)

Kultura celý článek
1.4.

Pardubice zdařile předvedly Humor v dešti

VČD zvládlo náročnou inscenaci Zpívání v dešti. Spíše než zpívání ale zaujme humor.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting