Za dveřmi je 18. ročník dne památek

22.8.

Za dveřmi je 18. ročník dne památek

Osmnáctý ročník Dnů evropského dědictví nabídne letos v Pardubicích zájemcům během jediného víkendu návštěvu 20 zajímavých, a většinou běžně nepřístupných míst, i řadu nevšedních zážitků. Zájemci o historii se budou moci v rámci doprovodných programů vydat 14. a 15. září i na komentované vycházky městem.
Velkým lákadlem letošních Dnů evropského dědictví (EHD) v Pardubicích bude jistě zpřístupnění radnice na Pernštýnském náměstí, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Během ní byly mimo jiné obnoveny historické malby, ukryté do nedávna pod mnohaletým nánosem malířské barvy. Tradičně velký zájem návštěvníků budí Larischova vila, v níž byli během heydrichiády před popravou vězněni čeští vlastenci. Dlouhá desetiletí byla vila veřejnosti zcela nepřístupná a nyní, v době rekonstrukce, se návštěvám otevírá výjimečně.
I letos si budou moci návštěvníci v rámci dne památek  prohlédnout městské divadlo, včetně zákulisí, komentované prohlídky čekají zájemce i v krajské knihovně, Evropském spolkovém domě, nebo v okresním archivu. Přátelé piva budou moci navštívit pardubický pivovar, komentované prohlídky nabídne i řada dalších zajímavých objektů. Tradičně se otevře brána židovského hřbitova a katakomby kostela Zvěstování Panny Marie, návštěvníci nepřijdou ani o tradiční a oblíbené procházky městskou památkovou rezervací s historikem Františkem Šebkem či výtvarné dílny v Galerii města Pardubic. Při nedělní návštěvě zámku se budou moci zastavit ve východočeské galerii a spolupodílet se na tvorbě kolektivního díla Mozaika, o kousek dál najdou „Sametový Příhrádek“, akci, kterou ke 30. výročí pádu komunismu připravil Národní památkový ústav. Jeho součástí bude i výstava 30 let památkové péče v Pardubickém kraji.
Většina objektů zapojených do programu EHD bude přístupna zdarma. Návštěvníci se také mohou, stejně jako v minulých letech, zapojit do soutěže o kávu z Doppie Coffee. Bezplatně ji získá prvních 35 návštěvníků, kteří nasbírají do hrací karty razítka alespoň pěti navštívených objektů a o výhru se přihlásí v pojízdné kavárně pod Zelenou bránou.
Dny evropského dědictví jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí.  V České republice se konají pravidelně od roku 1991, od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.  Národním tématem letošního ročníku jsou „Památky a zábava“, národní zahájení EHD se letos uskuteční ve dnech 6. až 8. září v Litomyšli. V Pardubicích se Dny evropského dědictví konají od roku 2001 a zájem o ně roste. Možnosti vstoupit do míst, kam se návštěvník běžně nepodívá a vyslechnout fundované komentáře odborníků každoročně využívají tisíce lidí. Zhruba třetinu návštěvníků tvoří „přespolní“. Do Pardubic přijíždějí zejména z Prahy, Chrudimi a Hradce Králové.
Bližší informace s přesným programem pardubické části EHD naleznou zájemci na programových skládačkách EHD, které jsou k dispozici v Turistickém informačním centru, na zpřístupněných památkách a na webu www.ehd.cz či www.pardubice.eu.
Zdroj: pardubice.eu

Další zprávy z kategorie "Kultura"

13.4.

Adrenalinový program v OC Futurum představí již tuto sobotu špičku BMX a scooteringové scény, podpisy rozdají Horkýže Slíže

O ochutnávku z festivalového programu se postarají Yoyo Boys a v rámci autogramiády bude fanouškům k dispozici i kapela Horkýže Slíže.“

Kultura celý článek
28.3.

Ladislav Špiner má Thálii

Na vyhlášení výročních divadelních cen ve „zlaté kapličce“ nechyběl ani pardubický herec Josef Vrána.

Kultura celý článek
21.7.

Hudební festival České hrady

Návštěvník festivalu má možnost prohlídky stálých expozic hradů,

Kultura celý článek
19.12.

Pardubickou Malou scénu ve dvoře roztančí Jeptišky

V rolích energických řádových sester s velkým smyslem pro humor a sebeironii se představí Jindra Janoušková, Petra Janečková, Dagmar Novotná, Martina Sikorová a Petra Tenorová.

Kultura celý článek
15.12.

Večer ke 100 letům divadla: filharmonie i herecký bigbít

Oslavy 100 let VČD ozdobily vtip, pamětní medaile, muzikálové melodie, filharmonie i bigbít Jiřího Kalužného s kapelou.

Kultura celý článek
19.9.

Nedělní odpoledne s Bláznivými nůžkami

První letošní představení z cyklu Pohodová neděle se uskuteční již tuto neděli 21. září, kdy divadlo uvede interaktivní komedii Bláznivé nůžky, která vás zavede do kadeřnického salónu, kam přichází několik náhodných i stálých zákazníků.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting