Zástupkyně Nejstaršího řemesla se loučí s pardubickým publikem

20.6.

Zástupkyně Nejstaršího řemesla se loučí s pardubickým publikem

V pondělí 20. června v 19.00 hodin se na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice naposledy sejde pět postarších, ale stále žádoucích „kněžek lásky“, které 49 repríz bavily i dojímaly publikum v groteskní komedii o sexu v každém věku NEJSTARŠÍ ŘEMESLO americké dramatičky, nositelky Pulitzerovy ceny Pauly Vogel. Rolí pěti prostitutek ve věku sedmdesát a výš si v režii Jiřího Seydlera s chutí užívaly Zdena Bittlová, Romana Chvalová, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová a Lída Vlášková. Dramaturg Tomáš Syrovátka před premiérou, která 30. ledna 2010 otevřela novou komorní scénu pardubického divadla, o inscenaci řekl: „Za groteskní situací hry se skrývá podobenství, které zdaleka nevypráví jen o pěti stařenkách vychutnávajících plnost života. Nejstarší řemeslo je svědectvím o naší společnosti a o nás samých. Je to komedie o tom, jak funguje rodina, firma, stát. A českého diváka překvapí, že navzdory železné oponě je svět jeden a problémy Američanek v osmdesátých letech jsou vlastně tytéž, jaké zažila česká společnost let devadesátých. Pojmy jako management, marketing, reklama zasáhly už každou oblast, „nejstarší řemeslo“ nevyjímaje. A protože Paula Vogel je dobrá autorka, její komedie je také patřičně jízlivá: ostatně „agenti s teplou vodou“ si občas také mohou připadat trochu jako prostitutky. Ve světě, kdy je vše a všichni prodejné, je představa obchodnic s nejstarším řemeslem vlastně velmi výstižným obrazem naší současnosti. V tom Paule Vogel rozumí nejen v Americe, ale i u nás. Její hra se snad všude setkala s příznivým přijetím publika. A nejen proto, že její komedie je dobrá – je totiž především chytrá. Je to hra o starých nejen pro mladé.“

Další zprávy z kategorie "Kultura"

10.1.

Letošní týden smíchu očima Jany Uherové

GRAND Festival smíchu je především přehlídkou dobrých komedií, jenom smát se ale nestačí, říká dramaturgyně festivalu Jana Uherová

Kultura celý článek
29.3.

Kanadští rockeři Three Days Grace se vrací na Rock for People

Tento týden festival zdražuje vstupenky, aktuální edice celofestivalových pasů je do 31. 3. 2017 v prodeji za cenu 1800 Kč. Vstupenky jsou v prodeji na www.rockforpeople.cz.

Kultura celý článek
16.7.

Umění v rozkvetlé zahradě – Flora Olomouc 2008

Pozornost návštěvníků si určitě získají i exponáty letní floristické soutěže s názvem „Přivítání miminka“.

Kultura celý článek
9.4.

Hovory o Pardubicku slaví dvoustovku

Tématem jubilejních 200. Hovorů o Pardubicku bude stavební výdoj Pardubic. Zakladatel cyklu Jiří Paleček bude hovořit například o výstavbě Pardubic za Arnošta z Pardubic, ale třeba také o vývoji města po roce 1560, kdy jej Pernštejnové prodali královské komoře. Vyprávění pana Palečka bude končit výstavbou dnešního náměstí Republiky v první polovině 20. století.

Kultura celý článek
17.4.

Díky Perníčku znají zdejší lidé tradice a zvyky svých předků, říká „matka zakladatelka“ Blanka Slouková

Chceme-li se něco dozvědět o začátcích dětského folklorního souboru Perníček a vlastně i o historii folklorních sdružení na Pardubicku, musíme se vypravit za choreografkou, tanečnicí a zpěvačkou Blankou Sloukovou, jež v Pardubicích zakládala či spoluzakládala nejen Perníček, ale i Lipku, Radost či Holoubek Částečně má ale na svědomí i další východočeské soubory.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting