Zástupkyně Nejstaršího řemesla se loučí s pardubickým publikem

20.6.

Zástupkyně Nejstaršího řemesla se loučí s pardubickým publikem

V pondělí 20. června v 19.00 hodin se na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice naposledy sejde pět postarších, ale stále žádoucích „kněžek lásky“, které 49 repríz bavily i dojímaly publikum v groteskní komedii o sexu v každém věku NEJSTARŠÍ ŘEMESLO americké dramatičky, nositelky Pulitzerovy ceny Pauly Vogel. Rolí pěti prostitutek ve věku sedmdesát a výš si v režii Jiřího Seydlera s chutí užívaly Zdena Bittlová, Romana Chvalová, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová a Lída Vlášková. Dramaturg Tomáš Syrovátka před premiérou, která 30. ledna 2010 otevřela novou komorní scénu pardubického divadla, o inscenaci řekl: „Za groteskní situací hry se skrývá podobenství, které zdaleka nevypráví jen o pěti stařenkách vychutnávajících plnost života. Nejstarší řemeslo je svědectvím o naší společnosti a o nás samých. Je to komedie o tom, jak funguje rodina, firma, stát. A českého diváka překvapí, že navzdory železné oponě je svět jeden a problémy Američanek v osmdesátých letech jsou vlastně tytéž, jaké zažila česká společnost let devadesátých. Pojmy jako management, marketing, reklama zasáhly už každou oblast, „nejstarší řemeslo“ nevyjímaje. A protože Paula Vogel je dobrá autorka, její komedie je také patřičně jízlivá: ostatně „agenti s teplou vodou“ si občas také mohou připadat trochu jako prostitutky. Ve světě, kdy je vše a všichni prodejné, je představa obchodnic s nejstarším řemeslem vlastně velmi výstižným obrazem naší současnosti. V tom Paule Vogel rozumí nejen v Americe, ale i u nás. Její hra se snad všude setkala s příznivým přijetím publika. A nejen proto, že její komedie je dobrá – je totiž především chytrá. Je to hra o starých nejen pro mladé.“

Další zprávy z kategorie "Kultura"

27.6.

Maddox Open Air 2011

Na tento ročník přijali pozvání Kyau & Albert, Max Vangeli a Ronski Speed.

Kultura celý článek
6.6.

Tradiční přehlídka amatérské scény oživí nejen centrum města

Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 8. června od 10 hodin tradičním vypouštěním balónků na Pernštýnském náměstí. „Letošní ročník festivalu bude ve znamení nejen pravidelných účinkujících. Šanci vystoupit dostanou i nové, mladé amatérské kapely, divadelní soubory a další umělci,“ nastiňuje náplň Zrcadla umění Andrea Pavlíková, pověřená řízením Kulturního centra Pardubice, které spolu se ZUŠ Pardubice-Polabiny festival pořádá.

Kultura celý článek
16.8.

Festival Hrady CZ tento týden roztančí Hradec nad Moravicí

Návštěvníci festivalu Hrady CZ na Hradci nad Moravicí mohou za příplatek stanovat v komfortních VIP Hradních kempech nabízejících ubytování v hlídaném areálu s vlastním sociálním zařízením a sprchami nebo zdarma v tradičním stanovém městečku vedle areálu festivalu.

Kultura celý článek
13.12.

Filharmonici zvou na Českou mši vánoční

V druhé půli pak zazní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Kultura celý článek
8.10.

Startuje předprodej na Trenky Tour, koncert a zábavný program pro děti a rodiče kapely Pískomil se vrací

Začíná předprodej na Trenky Tour kapely Pískomil se vrací, která zároveň představuje zbrusu nový klip k roztancované skladbě z luk a polí nazvané Trenky.

Kultura celý článek
7.6.

Banánoví diktátoři z Monkey Business v Pardubicích

Celorepublikové turné skupiny Monkey Business pod názvem „Vzdejte se, nic se vám nestane“.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting