Zástupkyně Nejstaršího řemesla se loučí s pardubickým publikem

20.6.

Zástupkyně Nejstaršího řemesla se loučí s pardubickým publikem

V pondělí 20. června v 19.00 hodin se na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice naposledy sejde pět postarších, ale stále žádoucích „kněžek lásky“, které 49 repríz bavily i dojímaly publikum v groteskní komedii o sexu v každém věku NEJSTARŠÍ ŘEMESLO americké dramatičky, nositelky Pulitzerovy ceny Pauly Vogel. Rolí pěti prostitutek ve věku sedmdesát a výš si v režii Jiřího Seydlera s chutí užívaly Zdena Bittlová, Romana Chvalová, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová a Lída Vlášková. Dramaturg Tomáš Syrovátka před premiérou, která 30. ledna 2010 otevřela novou komorní scénu pardubického divadla, o inscenaci řekl: „Za groteskní situací hry se skrývá podobenství, které zdaleka nevypráví jen o pěti stařenkách vychutnávajících plnost života. Nejstarší řemeslo je svědectvím o naší společnosti a o nás samých. Je to komedie o tom, jak funguje rodina, firma, stát. A českého diváka překvapí, že navzdory železné oponě je svět jeden a problémy Američanek v osmdesátých letech jsou vlastně tytéž, jaké zažila česká společnost let devadesátých. Pojmy jako management, marketing, reklama zasáhly už každou oblast, „nejstarší řemeslo“ nevyjímaje. A protože Paula Vogel je dobrá autorka, její komedie je také patřičně jízlivá: ostatně „agenti s teplou vodou“ si občas také mohou připadat trochu jako prostitutky. Ve světě, kdy je vše a všichni prodejné, je představa obchodnic s nejstarším řemeslem vlastně velmi výstižným obrazem naší současnosti. V tom Paule Vogel rozumí nejen v Americe, ale i u nás. Její hra se snad všude setkala s příznivým přijetím publika. A nejen proto, že její komedie je dobrá – je totiž především chytrá. Je to hra o starých nejen pro mladé.“

Další zprávy z kategorie "Kultura"

2.10.

Východočeské divadlo Pardubice uvede v říjnu hned tři premiéry

V režii herce Východočeského divadla Radka Žáka, pro kterého je to už druhé setkání s Lenkou Lagronovou, neboť před dvěma lety nazkoušel jejího Tanečníka, se představí Petra Janečková, hostující Lenka Zbranková, Dagmar Novotná a Lída Vlášková.

Kultura celý článek
6.12.

Pardubické Volání sirén tentokrát s Blankou Bohdanovou

Ještě i dnes si ji pamětníci vybavují, nejčastěji je pro ně spojena s rolí Manon.

Kultura celý článek
2.1.

Eliza Doolittleová oslnila Pardubice

Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2007 silvestrovským představením oblíbeného muzikálu Donaha!

Kultura celý článek
10.5.

Multikulturní týden 2013 podpoří projekt Praga-Haiti

Pracovníci Praga-Haiti tento dar předali školákům ve vesničce Ma Savone nedaleko města Bombardopolis. Mnoho dětí tak získalo sadu základního školního vybavení, pro ty menší byly určeny omalovánky a pexeso s motivy města Pardubic.

Kultura celý článek
2.1.

Pardubickou inscenací roku 2018 je komedie Z postele do postele

Komedie Z postele do postele, která bude letos reprezentovat Východočeské divadlo na GRAND Festivalu smíchu, je zároveň i nejnavštěvovanějším titulem divadla, během roku 2018 ji v Pardubicích a na zájezdech zhlédlo 10 442 diváků.

Kultura celý článek
22.5.

Budova Muzea východních Čech je opravena, veřejnosti se otevře na podzim

Obnova vnější fasády, opravy a nátěry oken, kompletní výmalba vnitřních prostor a další práce, které vrátily objekt do původního stavu. Tím vším si prošlo Muzeum východních Čech v Hradci Králové, které dnes dopoledne stavbaři předali městu. Termín slavnostního otevření pro veřejnost ještě není stanoven, ale plánuje se na podzim tohoto roku.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting