Životní pouť Jakuba Jana Ryby na pardubickém jevišti

16.10.

Životní pouť Jakuba Jana Ryby na pardubickém jevišti

Týden po premiéře Beckettových Šťastných dnů na Malé scéně ve dvoře uvede Východočeské divadlo Pardubice premiéru i na velkém jevišti Městského divadla. Zde režisér Michael Tarant představí autorskou hru Věry Maškové Hej, Mistře!, která je inspirovaná životem a dílem Jakuba Jana Ryby.


„Inscenace se pokusí zprostředkovat nový pohled na Rybovu osobnost, navíc v roce 2015, kdy si připomínáme 250 let od jeho narození a 200 let od jeho úmrtí,“ uvádí dramaturg Zdeněk Janál.


Autora České mše vánoční ztvární nový člen souboru Tomáš Lněnička, známý však už z hostování v Baladě pro banditu, v komedii Mezi nebem a zemí či dramatu Duše – krajina širá. Vedle Tomáše Lněničky se diváci mohou těšit na téměř celý herecký soubor Východočeského divadla.


Životní pouť hudebního skladatele, básníka, spisovatele a v neposlední řadě vynikajícího učitele přiblíží nový titul pardubického divadla především prostřednictvím jevištních obrazů, v nichž nebudou chybět hudební ukázky samotných Rybových skladeb – jednak za přítomnosti živých muzikantů Komorního orchestru Bona Nota a jednak s využitím sborových zpěvů v podání Dětského folklorního souboru Radost Pardubice.


„Naši inscenaci bude hudba prostupovat integrálně. Hudba je stav Rybovy duše. Je to nedílná součást jeho života, vždyť byl Ryba regenschori a nesmírně plodný skladatel. Takže hudba je další postava hry a krajina naší dramatizace,“ říká režisér Michael Tarant a dále vysvětluje, čím je pro něj přitažlivá osobnost Jakuba Jana Ryby: „Na jeho příběhu mne zajímá především velké téma odvahy českého člověka a jeho schopnosti jít svou vlastní cestou. Přestože okolí s tou cestou nesouhlasí nebo ji úplně nechápe. Důležité je činit mravní výzvy. Vážím si lidí, kteří to dokáží, a to aniž by jim z toho kynul nějaký konkrétní prospěch. Společnost stále potřebuje vizionáře, kteří vidí dál a jsou schopni také přinést určitou oběť, nést riziko nepochopení i dočasné ztráty popularity. Myslím si, že populismus a poplatnost danému dobovému úzu je obecně problém, a také velká bolest i současné české politiky.“


Východočeské divadlo se k inscenaci chystá vydat i CD s ukázkami Rybovy hudby (některými nahranými přímo v kostele v Rožmitále, kde Ryba působil). „Půjde tak trochu o unikát, neboť obvykle nevydáváme doprovodné nahrávky hudby činoherních inscenací. Tentokrát však uděláme výjimku, neboť zde překrásná Rybova hudba hraje skutečně významnou roli. CD by mělo spatřit světlo světa před Vánocemi,“ upřesňuje ředitel divadla Petr Dohnal. 


Slavnostní premiéry se uskuteční o víkendu 17. a 18. října. Před sobotní premiérou bude ve foyer zahájena výstava obrazů Jiřího Vavřiny.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

20.10.

Za oponou po premiéře Hej, Mistře!

Ve hře Věry Maškové Hej, Mistře! autora České mše vánoční ztvárnil Tomáš Lněnička, jehož podpořil téměř celý herecký soubor divadla, na jevišti však nechyběly ani Komorní orchestr Bona Nota a Dětský folklorní soubor Radost Pardubice.

Kultura celý článek
9.1.

S novým rokem odstartoval i kulturní program města

KCP zaniklo k 31. prosinci 2017, město se jej totiž jako jeho zřizovatel vzhledem k dlouhodobé organizační nestabilitě a problémy s hospodařením rozhodlo restrukturalizovat. Nové uspořádání se navíc z pohledu příspěvků zřizovatele jeví jako hospodárnější.

Kultura celý článek
16.1.

Východočeské divadlo Pardubice bude hostit GRAND Festival smíchu

Pošesté bude udělena také Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech. O držiteli této ceny, jejíž název je odvozen od sochy Genia akademického sochaře Bohumila Kafky umístěné v průčelí historické budovy Východočeského divadla, rozhoduje Akademie Genia smíchu složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, ale i režisérů a dramaturgů. Předchozími držiteli ceny jsou Jiří Suchý, Lubomír Lipský, Jan Borna, David Drábek a Jan Vodňanský.

Kultura celý článek
13.11.

Po derniéře Holek z kalendáře bude pardubické divadlo naruby!

Účastníky Noci divadel 2014 čekají představení pro děti i pro dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací či prohlídky zákulisí. Podrobnější informace o programu naleznete na webových stránkách www.nocdivadel.cz.

Kultura celý článek
1.2.

La Película spouští předprodej, zve na oceňované filmy a boří předsudky

Hned dva z filmů, které návštěvníci v rámci festivalu La Película uvidí, jsou nominované na letošní španělské výroční filmové ceny Goya. Koprodukční thriller STO LET ODPUŠTĚNÍ (Cien años de perdón), jenž diváky zavede i do světa nejvyšších politických kruhů, je nominován ve dvou kategoriích a venezuelsko-mexické drama ZDALEKA (Desde allá) soutěží o cenu za nejlepší iberoamerický film.

Kultura celý článek
14.11.

Univerzita Pardubice připomíná listopadové události speciálním programem ke Dni boje studentů za svobodu a demokracii

Program ke Dni boje studentů za svobodu a demokracii univerzita pořádá pravidelně od roku 1997. Rektor vyhlásil na středu 16. listopadu pro vysokoškoláky rektorské volno.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting