Zlatá Pecka dala šanci mladým talentovaným umělcům

30.9.

Zlatá Pecka dala šanci mladým talentovaným umělcům

Pardubice – Festival Zlatá Pecka je už sice letos za námi, ale není na škodu si připomenout i jeho doprovodný projekt s názvem „Zlatá Pecka podporuje mladé talenty“. Ten dal i v tomto ročníku možnost těm nejmladším interpretům získat zkušenosti po boku vyzrálých a slavných osobností klasické hudby.
„Práce s mladými talentovanými umělci je jedním z hlavních leitmotivů Zlaté Pecky, který nás odlišuje od jiných hudebních festivalů. Sama ze své zkušenosti vím, jak je důležité mít v určitém věku ty správné mentory a učitele a také dostat příležitost předvést, co umíte,“ říká světoznámá pěvkyně a spoluzakladatelka festivalu Dagmar Pecková.
Svou energii, umělecké zkušenosti i pedagogický um věnovala i letos během festivalu účastníkům třídenních interpretačních kurzů. Společně pracovali v sále chrudimské Základní umělecké školy, tedy tam, kde se i Dagmar Pecková připravovala na svoji uměleckou dráhu. Výsledek pak obecenstvu předvedli na koncertu absolventů letošních i minulých ročníků interpretačních kurzů v jedinečném prostředí Velkého sálu Muzea v Chrudimi.
Příležitost vystoupit na pódiu během hlavního bodu programu, v koncertním provedení výběru z opery Antonína Dvořáka - Rusalka, dostali vybraní absolventi dvou minulých ročníků interpretačních kurzů Dagmar Peckové – Jarmila Balážová a Lukáš Hacek.
„Myslím, že je to velmi inspirující počin a vážím si této iniciativy Dagmar Peckové. V našem kraji máme velmi silnou návštěvnost základních uměleckých škol a je radost slyšet ty nejtalentovanější děti vystupovat třeba v příjemném prostředí Synagogy v Heřmanově Městci a na dalších místech společně s Dagmar Peckovou. Koncertovat před zaplněnými sály bylo jistě pro mladé interprety důležitou zkušeností a zážitkem,“ konstatuje 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který jako jeho patron projekt podpořil.
K talentovaným umělcům se připojil i 13letý varhaník Adam Suk, žák Základní umělecké školy Pardubice v Havlíčkově ulici (hra na klavír ve třídě Markéty Janouchové), který vystoupil před publikem Slavnostního zahájení Festivalu Zlatá Pecka v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi.
Projekt podpořil i vystoupení kytarového samouka Kevina Gaspara z Pardubic. Třináctiletý virtuos dostal příležitost si zahrát jak v doprovodu zkušených hudebníků, tak i prostor pro své sólové vystoupení.
Za zmínku také stojí vystoupení souboru Dětská opera Praha s představením Rusalenka na motivy Antonína Dvořáka pro rodiče s malými dětmi. Festival si od práce s takto malým dětským publikem slibuje osvětu budoucích posluchačů klasické hudby.
Někteří mladí interpreti různých žánrů dostali příležitost vystoupit také na novém formátu festivalu, takzvaném Festivalovém pódiu na Resselově náměstí v Chrudimi. „K projektu Festivalového pódia mě inspiroval výrok mého oblíbeného skladatele Kurta Weilla o tom, že jakékoliv jiné dělení hudby, než na dobrou a špatnou, nemá smysl,“ uvedla Dagmar Pecková. „ Sama se angažuji v několika hudebně naprosto odlišných projektech a cítím se tím úžasně obohacená, lidsky i hudebně. Chtěli jsme ukázat zajímavé hudebníky a hudební projekty různých žánrů návštěvníkům festivalu a také oživit nesmírně krásné historické náměstí v Chrudimi. Orientovali jsme se cíleně na místní, často velmi mladé umělce, myslím, že se opravdu máme v našem regionu čím chlubit a co prezentovat,“ dodala zpěvačka.
Produkci projektu „Zlatá Pecka podporuje mladé talenty“ zajistila agentura Secret Partnership ve spolupráci s agenturou CAMERATA.
Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Kultura"

10.10.

U Duhové arény se bude slavit hudbou a zábavou

Vysokoškoláci v Pardubicích si mohou užít festivalovou rockovou oslavu zahájení letošního akademického roku.

Kultura celý článek
10.9.

A opět jsou tu Pardubické dožínky

Pozornost jistě upoutají rovněž batiky, krajky, chutné výrobky od historického pekaře a perníkáře.

Kultura celý článek
25.4.

Motýlí křídla ovládnou pardubický zámek

Návštěvníkům se tito živočichové představí v nejrůznějších aspektech svého života, velká pozornost je věnována i vztahu člověka a motýlů. Motýl je inspirací malířů, fotografů, ale i básníků a hudebních skladatelů.

Kultura celý článek
8.11.

AFI Palác slaví 5. narozeniny ve stylu karnevalu v Riu de Janeiru!

Sobotním odpolednem 23. listopadu, kdy bude program pokračovat od 13.30 do 18.00 hodin, provedou moderátoři Evropy 2 Pavel Cejnar spolu s Ivou Vavřínovou. Během dne bude diváky inspirovat několik bloků módní show, tanečníci s vypracovanými těly předvedou brazilský bojový tanec capoiera a návštěvníci se mohou znovu pobavit při vystoupení skupiny Tradición. Další smršť předvede skupina bubeníků Tam Tam Batucada.

Kultura celý článek
14.11.

Pardubická Noc divadel se zbrusu novým programem

Východočeské divadlo Pardubice se k této výjimečné akci samozřejmě také každoročně připojuje, letos bude dokonce jejím předskokanem, neboť pardubická Noc divadel se zbrusu novým programem, jehož hlavním tématem bude „Zkusit si divadlo na vlastní kůži“, odstartuje už v pátek 16. listopadu ve 22.00 hodin po repríze komedie Král jelenem v Městském divadle.

Kultura celý článek
27.3.

Východočeské divadlo nabízí mimořádné abonentní skupiny

Dále Východočeské divadlo otevírá dopolední abonentní skupinu D určenou především seniorům, ale nejen jim, samozřejmě i všem ostatním zájemcům, kteří by rádi navštěvovali představení v dopoledních hodinách. Představení tohoto cyklu (rovněž s výraznou slevou!) budou začínat vždy v 10.00 hodin dopoledne ve všední dny.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting