Lesního medu bude více?

7.8.

Lesního medu bude více?

Po letošním zvláštním jaru a vlhkém počátku léta se po prvním vytáčení květového medu ukazuje, že je ho opravdu proti předchozím létům jen asi třetina. Ovšem, kdo dá přednost tmavému lesnímu medu, ten se zřejmě dočká vyšší snůšky.

 

Díky teplému, pro mnoho lidí až úmornému počasí, se daří různým mšicím, takto „producentům medovice“. Sladká šťáva, kterou produkují mšice, je totiž pro včely zdrojem, ze kterého dokáží vytvořit onen žádaný lesní med. Mšice totiž nedokážou veškeré cukry, které ve šťávě nasají zpracovat, tudíž jsou jejich sladké exkrementy atraktivní i pro další „strávníky“.

 

Takže nelze úplně sdílet obavy o malou snůšku medu, aspoň pokud jde o celkové množství vytočeného medu.

 

Ovšem pro včelaře větší množství medovicového medu znamená vyšší riziko tzv. cementového či kamenného, tj. melecitózního medu, s čímž mohou mít problémy jak oni, tak vlastně i včely. Tento med včely dělají z medovice, tj. od mšic, které se vyskytují na lesních stromech, zejména na modřínech. Kvůli vysokému obsahu rychle krystalizujícího trisacharidu melecitózy vzniká tzv. cementový med. Ten se téměř nedá vytočit a mají s ním problém i včely, které jej nemohou dost dobře v zimním období využít jako potravu. Špatně tento složitý cukr tráví. A v důsledku toho slábnou a mohou posléze i trpět průjmy, což zhoršuje kondici včelstev aoslabuje jejich odolnost vůči nákazám.

 

Na co se tedy letos připravit? Sledovat snůšku a při podezření na rychle krystalizující med jej okamžitě vytáčet, plné plásty odstranit a včelstvu nabídnout prázdné souše a krmit cukrovým roztokem, aby včely zimu dobře přečkaly. Na včelstvo včelaři doporučují tak 10 – 15 kg cukru. Melecitózní med lze využít například pro výrobu medoviny nebo pro pekařské účely.

 

Oslabeným včelstvům, která by byla odkázána v zimě jen na „cementový“ med hrozí zvýšené riziko, že mohou podlehnout různým onemocněním. Proto je v tomto období na místě sledovat třískou či slámkou, zda med rychle nekrystalizuje a podniknout doporučená opatření.

 

Josef Duben

Další zprávy z kategorie "Názory"

17.1.

Měl v úmyslu skočit z mostu

Na místě bylo zjištěno, že se jedná asi o třicetiletého muže, který stál na hraně mostu vnější strany zábradlí a rozhodoval se, zda skočit a ukončit tak svůj život. O osudu muže rozhodovaly vteřiny.

Názory celý článek
9.5.

Sečme trávu podle plánu!

Dva velké traktory Zetor s žacím agregátem určeným na mnohahektarové pastviny a dva další malotraktory kroužily podél silnice.

Názory celý článek
30.3.

Krejčíř proti Morávkovi

Nerozumím populistickým výkřikům náměstka Krejčíře uvedeným v Pardubickém deníku v úterý 27. března 2007

Názory celý článek
7.6.

Veterináři na jatkách budou i nadále

Jatka jsou významným monitorovacím místem, kde jen veterinární lékaři dovedou vyhodnotit možná rizika.

Názory celý článek
9.1.

Konec tradic v Pardubicích?

První lednovou sobotu se rok co rok v Pardubicích na Labi koná setkání otužilců z celé republiky.

Názory celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting