Velbloudí mléko do ČR?

6.8.

Velbloudí mléko do ČR?

Je možné, že se i na našem trhu objeví velbloudí mléko. Letos v dubnu totiž schválila Evropská unie dovoz výrobků z velbloudího mléka z jednoho závodu ze Spojených arabských emirátů (konkrétně z emirátu Dubaj).

S platností od 1. dubna 2013 byl prováděcím nařízení Komise (EU) č. 300/2013 povolen dovoz mléčných výrobků vyrobených ze syrového mléka velbloudů druhu Camelus dromedarius (dromedár) ze třetích zemí, pokud budou splněny požadavky na fyzikální nebo chemické ošetření tohoto mléka. V současné době je povolen pouze dovoz mléčných výrobků z velbloudího mléka z emirátu Dubaj Spojených arabských emirátů. Tato země projevila zájem o dovoz této komodity do EU, na základě čehož provedla Evropská komise v této zemi audit s uspokojivým výsledkem. Na seznamu schválených závodů aktuálně figuruje pouze 1 podnik, a to Emirates Industry For Camel Milk And Products (EICMP).

Tyto výrobky se mohou dostávat i na český trh. Státní veterinární správa k nim bude přistupovat stejně jako k jakýmkoli jiným výrobkům ať již obchodovaným v rámci EU, nebo dováženým ze třetích zemí. Pro obchodování platí zákonná povinnost nahlásit zásilky živočišných produktů 24 hodin předem místně příslušné Krajské veterinární správě. Zásilky ze třetích zemí jsou hlášeny prostřednictvím evropského systému TRACES. Zatím nebyla žádná zásilka výrobků z velbloudího mléka do ČR hlášena.

Při kontrolách v místech určení se ověřuje shoda údajů na dokladech s dodaným zbožím, popřípadě se odebírají vzorky. Základním kritériem je samozřejmě zdravotní nezávadnost, ta je hlavní podmínkou, která musí být při importu do EU splněna.

Pokud by mělo být v budoucnu dodáváno čistě velbloudí mléko, Státní veterinární správa se zaměří i na ověření, zda se jedná o velbloudí mléko a zda nebylo falšováno smíšením s mléky jiných druhů, zejména s mlékem kravským, popřípadě kozím a ovčím. Tato vyšetření se budou v případě potřeby provádět ve státních veterinárních ústavech.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Další zprávy z kategorie "Názory"

6.1.

Važme si jeden druhého a pomáhejme si

I když vstupujeme do nového roku s řadou očekávání nezapomínejme, že zdravý člověk má mnoho přání, nemocný jen jedno. Proto Vám všem přeji především hodně životních sil, optimismu a pevné zdraví. To je hlavní předpoklad k tomu, aby se mohla splnit i další předsevzetí, což Vám ze srdce přeji!

Názory celý článek
27.5.

Vážně nevážně s herci roku 2014

Martina: Ještě mě napadlo, jak na plese taháme anketní lístek z té skleněné koule, že bych opravdu vytáhla hlas od pana Miroslava Sikory…, což je můj děda! (smích) Láďa: No jo, ty to máš dobrý, že máš rodinu! My s Péťou už rodinu nemáme, tak můžeme jen doufat… A pak teda stojím nad tou Petrou – to máš jak na základce! Jako bys byla po škole a dostala 388x napsat Ladislav Špiner! (smích)

Názory celý článek
6.11.

Řídí Pardubice mafie?

Pardubická politická scéna zažívá jeden skandál za druhým. Komunální politice se zde přestává dařit

Názory celý článek
18.1.

Začíná rekonstrukce Pasáže

Obchodů bude v pardubické Pasáži pravděpodobně méně, než se předpokládalo.

Názory celý článek
16.11.

Jsem Pardubický rodák

Jsem Pardubický rodák, prožil jsem dětství v Pardubicích, chodil tam do základní školy,

Názory celý článek
4.7.

Tipy na letní výlet: objevte krásy Vysočiny

Poslední léta jsou v České republice tropická. Pokud patříte k těm, kteří nemusí za ještě větším teplem k moři a rádi poznáváte naši domovinu, přinášíme dva tipy na výlety v Kraji Vysočina. Tento region není tolik turisticky exponovaný, výhodou je tak i to, že se zde nebudete tlačit s davy dalších turistů.

Názory celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting