Velbloudí mléko do ČR?

6.8.

Velbloudí mléko do ČR?

Je možné, že se i na našem trhu objeví velbloudí mléko. Letos v dubnu totiž schválila Evropská unie dovoz výrobků z velbloudího mléka z jednoho závodu ze Spojených arabských emirátů (konkrétně z emirátu Dubaj).

S platností od 1. dubna 2013 byl prováděcím nařízení Komise (EU) č. 300/2013 povolen dovoz mléčných výrobků vyrobených ze syrového mléka velbloudů druhu Camelus dromedarius (dromedár) ze třetích zemí, pokud budou splněny požadavky na fyzikální nebo chemické ošetření tohoto mléka. V současné době je povolen pouze dovoz mléčných výrobků z velbloudího mléka z emirátu Dubaj Spojených arabských emirátů. Tato země projevila zájem o dovoz této komodity do EU, na základě čehož provedla Evropská komise v této zemi audit s uspokojivým výsledkem. Na seznamu schválených závodů aktuálně figuruje pouze 1 podnik, a to Emirates Industry For Camel Milk And Products (EICMP).

Tyto výrobky se mohou dostávat i na český trh. Státní veterinární správa k nim bude přistupovat stejně jako k jakýmkoli jiným výrobkům ať již obchodovaným v rámci EU, nebo dováženým ze třetích zemí. Pro obchodování platí zákonná povinnost nahlásit zásilky živočišných produktů 24 hodin předem místně příslušné Krajské veterinární správě. Zásilky ze třetích zemí jsou hlášeny prostřednictvím evropského systému TRACES. Zatím nebyla žádná zásilka výrobků z velbloudího mléka do ČR hlášena.

Při kontrolách v místech určení se ověřuje shoda údajů na dokladech s dodaným zbožím, popřípadě se odebírají vzorky. Základním kritériem je samozřejmě zdravotní nezávadnost, ta je hlavní podmínkou, která musí být při importu do EU splněna.

Pokud by mělo být v budoucnu dodáváno čistě velbloudí mléko, Státní veterinární správa se zaměří i na ověření, zda se jedná o velbloudí mléko a zda nebylo falšováno smíšením s mléky jiných druhů, zejména s mlékem kravským, popřípadě kozím a ovčím. Tato vyšetření se budou v případě potřeby provádět ve státních veterinárních ústavech.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Další zprávy z kategorie "Názory"

6.11.

Řídí Pardubice mafie?

Pardubická politická scéna zažívá jeden skandál za druhým. Komunální politice se zde přestává dařit

Názory celý článek
17.6.

Lesy ČR představily novou koncepci

Kvalitní obnova lesních porostů vyžaduje systematickou a dlouhodobou péči o genofond lesních dřevin.

Názory celý článek
10.1.

Lázně Bohdaneč získaly dotaci v souladu s pravidly

Evropské peníze čerpáme v souladu s pravidly, která jsme nastavili.

Názory celý článek
30.9.

Reakci poslance Čechlovského nechápu

Za odpověďmi, které jsem na žádost regionálního tisku poskytl, si stojím a reakci pana Čechlovského opravdu nechápu.

Názory celý článek
24.4.

Tomáš Škaryd: O Senát budu usilovat čestně

Bývalý starosta města Chotěboře vsází na svou připravenost, cílevědomost a odhodlání.

Názory celý článek
17.5.

Změny v lázeňské péči nevyléčí české zdravotnictví

Podle odhadu odborníků může dojít ke snížení dostupnosti následné lékařské péče.

Názory celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting