Měsíční péče o dítě: finanční hrozba pro většinu domácností v Pardubickém kraji

29.7.

Měsíční péče o dítě: finanční hrozba pro většinu domácností v Pardubickém kraji

Přestože od roku 1997 dětská a dorostová nemocnost kontinuálně roste, nevěnují rodiče mnohdy dostatečnou pozornost ani zdravotní prevenci ani finančnímu zabezpečení. Již měsíční domácí péče o dítě by ovlivnila hospodaření dvou třetin českých rodin, v Pardubickém kraji dokonce téměř tří čtvrtin. Podle průzkumu ING Životní pojišťovny mezi českými rodiči bylo v posledním roce nemocných 9 z 10 dětí. Úraz vyžadující lékařské ošetření někdy utrpěla již necelá polovina dětí, v Pardubickém kraji dokonce 54 procent. V Pardubickém kraji připadá na jednoho dětského lékaře 6 201 ošetření, což je o 552 více, než je celorepublikový průměr.

Je-li třeba s nemocným nebo zraněným dítětem zůstat doma, pouze necelá polovina rodičů volí tzv. ošetřovačku (OČR). „Výše ošetřovného vypláceného státem odpovídá výpočtu nemocenské a je vypláceno jen po dobu devíti dní – není tudíž finančně příliš výhodné a ne vždy odpovídá potřebné době pro ošetřování dítěte. I proto volí řada rodin alternativní možnosti domácí péče o dítě,“ uvádí Helena Lazosová, marketingová ředitelka ING Životní pojišťovny ČR a SR. Pokud je nutné o dítě pečovat delší dobu, zůstává ve třetině případů s dítětem doma někdo z rodiny střídavě tak, aby nedošlo k absenci v zaměstnání. Pokud si totiž rodiče berou dovolenou nebo neplacené volno, dochází buď k částečnému, nebo úplnému výpadku příjmu.

Starat se o nemocné dítě působí řadě rodičů značné komplikace
Asi třetina rodičů je proti výpadku příjmu zabezpečena pomocí pojištění, další čtvrtina spoléhá na úspory a finanční rezervu. Méně než desetina domácností pak počítá s pomocí rodiny – ať již formou půjčky nebo hlídání. Přestože se podle průzkumu rodiče obávají více závažných onemocnění než úrazu svého potomka, v otázce sjednávání pojištění je situaci opačná. Pojištění přímo pro děti má podle průzkumu v Česku sjednáno pro případ úrazu 60 procent rodičů, pro případ závažných onemocnění jen necelá třetina.

„Vzhledem k frekvenci, s jakou se rodiče u svých potomků setkávají s nemocí či úrazem, je překvapivé, že třetina z nich není pro případ nutnosti dlouhodobější péče o potomka nijak zabezpečena,“ komentuje výsledky průzkumu Helena Lazosová. Dvěma třetinám českých domácností by přitom již měsíční péče o nemocné nebo zraněné dítě ovlivnila významně (ČR – 25 procent, na Pardubicku 29 procent) nebo alespoň dočasně (ČR – 42 procent, na Pardubicku 44 procent) rodinný rozpočet. Pouhým 13 procent rodičů by ani delší výpadek příjmu z důvodu domácí péče o dítě hospodaření domácnosti neovlivnil.

Prevence má mnoho podob, rodiče jsou ale skeptičtí
Na jednoho dětského pacienta v posledních letech připadá průměrně 6 lékařských ošetření ročně. Podle rodičů byla v minulosti již polovina dětí hospitalizována v nemocnici. „Polovina hospitalizací je sice kratší než jeden týden, ale s pobytem v nemocnici je následně často spojená nutnost domácí rekonvalescence či doléčení,“ uvedla MUDr. Zuzana Vančíková, CSc., primářka dětského oddělení Nemocnice Hořovice. Vážným onemocněním svých potomků se rodiče brání nejčastěji důrazem na zdravý životní styl a návštěvou preventivních prohlídek. Třetina z nich je ale skeptická a myslí si, že onemocnění dítěte předcházet nelze. „Důraz na základní prevenci je zásadní – každoročně přibývá například dětí trpících obezitou, jejichž počet se od poloviny 90. let ztrojnásobil. Proti řadě infekčních onemocnění se lze účinně očkovat, některým závažným onemocněním ale s jistotou předcházet nelze, ať již kvůli způsobu přenosu, nebo dědičným dispozicím,“ doplňuje MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. Mezi nejčastější dětská onemocnění vyžadující ambulantní péči patří nemoci dýchací soustavy, jejichž výskyt v Pardubickém kraji (12,8 procent u dětí a 17,1 procent u dorostu) dokonce překonává celorepublikový průměr. Dalšími frekventovanými jsou pak onemocnění nervové soustavy včetně poruch zraku a sluchu či dětské mozkové obrny.

Další zprávy z kategorie "Oznámení"

15.4.

Chrudimští hasiči likvidovali dva požáry

Požár hasiči zlikvidovali v 16.28 hodin. Škoda byla předběžně vyčíslena na 5 tisíc korun. Příčina vzniku požáru je vyšetřována.

Oznámení celý článek
26.4.

Vychází letní číslo Turistických novin pro region Východní Čechy

Turistické noviny také opět nabídnou užitečné rady na výlety či kulturní a společenské akce.

Oznámení celý článek
24.4.

Vernisáž výstavy Tajemný svět pohádek

Vedle českých i světových pohádek ilustracemi doplnil poetičnost básnických děl Františka Hrubína (Špalíček), Vítězslava Nezvala (Věci, květiny, zvířátka a lidé pro děti) či Jaroslava Seiferta (Maminka), se kterými ho spojovala osobní přátelství.

Oznámení celý článek
23.7.

Výsledky kontrol drůbežího masa budou i na webu

V jedné zásilce mražených kuřecích stehenních řízků od polské firmy bylo zjištěno trojnásobné překročení limitu pro lék doxycyklin. Okamžitě po zjištění byla část zásilky ve skladě pozastavena a ostatní stahována z tržní sítě. Pro dovozce to znamená výrobek tzv. neškodně odstranit, tj. zlikvidovat.

Oznámení celý článek
6.9.

Podruhé O Vinici

Chybět nebude ani odborný výklad dendrologa o zajímavých dřevinách.

Oznámení celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting