Pozor na nedostatečně zamrzlé vodní hladiny

22.1.

Pozor na nedostatečně zamrzlé vodní hladiny

Sníh a mráz konečně dorazil i do české kotliny, příroda je pod sněhem a hladiny rybníků pokryla vrstva ledu. Sílu ledu naštěstí zatím zkoušejí hlavně zvířata.

V posledních dnech vyjížděli k záchraně z ledu hasiči na mnoha místech České republiky. V Olomouckém kraji měla srnka při přeskakování zamrzlého náhonu velké štěstí, ze studené vody ji úspěšně zachránili přivolaní hasiči a po noci strávené v záchranné stanici je srnka již zpět v přírodě. V Kovářově na Pardubicku se do místního rybníka propadl kůň, kterého bylo nutné vytáhnout pomocí jeřábu. Středočeští hasičiprosekávali led na rybníce u obce Ruda kvůli psovi, který se při procházce rozeběhl po ledu a ten se pod ním prolomil. Hasiči ho promrzlého vytáhli a předali zpět majitelce.

Ne všechny případy ale končí šťastně. Ještě než Vy, Vaše děti či zvířecí miláčci vstoupíte na led, přesvědčte se o jeho dostatečné síle a pevnosti:

Bezpečná síla ledu je minimálně 10 cm a v takovém případě má led namodralou barvu.
Uvědomte si, že tloušťka ledu není konstantní po celé ploše vodní hladiny, zeslabený led bývá zejména v místě přítoků, odtoků a také tam, kde jsou různé nečistoty, např. listí.
Zvýšené opatrnosti dbejte na ledové ploše pokryté sněhem nebo kalužemi,
Myslete i na to, že do ledu jsou často prosekány otvory nebo je zeslaben kvůli provzdušňování vody pro ryby. K těmto místům je lepší se vůbec nepřibližovat,
Nikdy nezůstávejte při bruslení a pohybu po ledě sami, zejména děti a mládež by měly vždy informovat rodiče o místě bruslení.
Pokud při vstupu nebo pohybu na ledě slyšíte praskání, vraťte se ihned na břeh, případně si lehněte a rozložte tak svoji váhu. Pokuste se doplazit na břeh, pokud to není možné, zůstaňte ležet a snažte se přivolat pomoc.

Když se led proboří

Jestliže se i přes veškerou opatrnost propadnete do ledové vody, zachovejte klid. Snažte se dostat na hladinu, paže rozložte ze široka na led a neustálým kopáním nohama se snažte dostat co nejdál na led a plazením co nejkratší cestou na břeh. Pokud se led stále propadá, zvolte jiný postup. Vyhlédněte si nejkratší cestu ke břehu a začněte si cestu prolamovat rukama. Při pokusech dostat se na led, případně na břeh, moc dlouho neváhejte. Studená voda vás brzy vyčerpá a záchrana bude náročnější.


Když zachraňujete

Pokud se propadne pod led někdo z vašeho okolí, nikdy se k danému místu nepřibližujte vestoje, ale v kleče nebo plazením. Na pomoc si vezměte hokejku, případně delší větev, bundu, opasek nebo lano.

Zachránce by se měl vždy jistit a dbát zvýšené opatrnosti, aby se z něho nestal zachraňovaný.
Zachráněného, kterého se vám podaří vytáhnout z vody, se snažte převléct do suchého oblečení a zajistit mu teplo.
Zachráněného nikdy nenechávejte samotného, bez dozoru.
Pokud při záchraně začne praskat led i pod vámi, ihned se vraťte na břeh a přivolejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112.
Do příjezdu záchranářů se snažte se zachraňovaným co nejvíce komunikovat.

Další zprávy z kategorie "Oznámení"

6.6.

Zájemci o nákup levnějších energií mohou podávat přihlášky o týden déle.

Samotná dražba cen energií se uskuteční 25. června a bude ji možno sledovat v Historickém sále pardubické radnice. „Hlavní výhodou e-aukce je poměrně razantní snížení cen energií.

Oznámení celý článek
19.4.

HI-AH PARK korejská šamanka

Korejská šamanka přijede do Prahy již po několikáté. Specializuje se na rituální tanec, pořádá přednášky a vede semináře zabývající se duchovním léčením a technikami extáze. V Praze bude několik dní a bude se po dva dny věnovat workoshopu na téma: Osvícení s vášní: Vášeň a božská extáze. V dalších dnech je možné - po předešlé domluvě s organizátorkou - mít s Hi-ah Park individuální konzultaci. Více inofrmací v letáku nebo na tel: 603 460 887

Oznámení celý článek
7.3.

Odvolání zákazu návštěv

Zákaz byl vyhlášen 12. února 2016 z důvodu chřipkové epidemie.

Oznámení celý článek
23.10.

Přijďte si zazpívat pro NADĚJI

Vstupenky za 150 Kč lze zakoupit na místě nejdříve hodinu před začátkem koncertu; výtěžek ze vstupného je věnován ve prospěch Domu pokojného stáří NADĚJE ve Vysokém Mýtě.

Oznámení celý článek
29.7.

Společnost Děti sportu připravila opět pestrou nabídku příměstských táborů

Na výběr jsou například.: Gormiti, Hello Kitty, Madagaskar, Olympijské hry, Redakce, Laboratoř, Spiderman, Harry Potter, Partička, Rychle a zběsile a další...

Oznámení celý článek
6.9.

Podruhé O Vinici

Chybět nebude ani odborný výklad dendrologa o zajímavých dřevinách.

Oznámení celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting