Pozor na nedostatečně zamrzlé vodní hladiny

22.1.

Pozor na nedostatečně zamrzlé vodní hladiny

Sníh a mráz konečně dorazil i do české kotliny, příroda je pod sněhem a hladiny rybníků pokryla vrstva ledu. Sílu ledu naštěstí zatím zkoušejí hlavně zvířata.

V posledních dnech vyjížděli k záchraně z ledu hasiči na mnoha místech České republiky. V Olomouckém kraji měla srnka při přeskakování zamrzlého náhonu velké štěstí, ze studené vody ji úspěšně zachránili přivolaní hasiči a po noci strávené v záchranné stanici je srnka již zpět v přírodě. V Kovářově na Pardubicku se do místního rybníka propadl kůň, kterého bylo nutné vytáhnout pomocí jeřábu. Středočeští hasičiprosekávali led na rybníce u obce Ruda kvůli psovi, který se při procházce rozeběhl po ledu a ten se pod ním prolomil. Hasiči ho promrzlého vytáhli a předali zpět majitelce.

Ne všechny případy ale končí šťastně. Ještě než Vy, Vaše děti či zvířecí miláčci vstoupíte na led, přesvědčte se o jeho dostatečné síle a pevnosti:

Bezpečná síla ledu je minimálně 10 cm a v takovém případě má led namodralou barvu.
Uvědomte si, že tloušťka ledu není konstantní po celé ploše vodní hladiny, zeslabený led bývá zejména v místě přítoků, odtoků a také tam, kde jsou různé nečistoty, např. listí.
Zvýšené opatrnosti dbejte na ledové ploše pokryté sněhem nebo kalužemi,
Myslete i na to, že do ledu jsou často prosekány otvory nebo je zeslaben kvůli provzdušňování vody pro ryby. K těmto místům je lepší se vůbec nepřibližovat,
Nikdy nezůstávejte při bruslení a pohybu po ledě sami, zejména děti a mládež by měly vždy informovat rodiče o místě bruslení.
Pokud při vstupu nebo pohybu na ledě slyšíte praskání, vraťte se ihned na břeh, případně si lehněte a rozložte tak svoji váhu. Pokuste se doplazit na břeh, pokud to není možné, zůstaňte ležet a snažte se přivolat pomoc.

Když se led proboří

Jestliže se i přes veškerou opatrnost propadnete do ledové vody, zachovejte klid. Snažte se dostat na hladinu, paže rozložte ze široka na led a neustálým kopáním nohama se snažte dostat co nejdál na led a plazením co nejkratší cestou na břeh. Pokud se led stále propadá, zvolte jiný postup. Vyhlédněte si nejkratší cestu ke břehu a začněte si cestu prolamovat rukama. Při pokusech dostat se na led, případně na břeh, moc dlouho neváhejte. Studená voda vás brzy vyčerpá a záchrana bude náročnější.


Když zachraňujete

Pokud se propadne pod led někdo z vašeho okolí, nikdy se k danému místu nepřibližujte vestoje, ale v kleče nebo plazením. Na pomoc si vezměte hokejku, případně delší větev, bundu, opasek nebo lano.

Zachránce by se měl vždy jistit a dbát zvýšené opatrnosti, aby se z něho nestal zachraňovaný.
Zachráněného, kterého se vám podaří vytáhnout z vody, se snažte převléct do suchého oblečení a zajistit mu teplo.
Zachráněného nikdy nenechávejte samotného, bez dozoru.
Pokud při záchraně začne praskat led i pod vámi, ihned se vraťte na břeh a přivolejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112.
Do příjezdu záchranářů se snažte se zachraňovaným co nejvíce komunikovat.

Další zprávy z kategorie "Oznámení"

25.7.

Sladkovského opět průjezdná

Sladkovského opět průjezdná. Služby města Pardubic dokončí v pondělí odpoledne opravu dlažby ve Sladkovského ulici. Od rána 25. června bude Sladkovského ulice opět normálně průjezdná

Oznámení celý článek
27.10.

Informace o svozu odpadů a sběrných dvorech 28.10.

Sběrné dvory, které mají v pátek běžnou otevírací dobu (Svítkov a Dražkovice) budou v provozu bez omezení a také přistavování velkoobjemových kontejnerů po městě proběhne dle běžného harmonogramu.

Oznámení celý článek
22.2.

Na mapách je mor

Původce moru včelího plodu je vysoce odolný proti běžným metodám likvidace, zejména jeho spóry, které zůstávají virulentní po mnoho let. Proto si včelaři dávají pozor na možnou kontaminaci včelstev, úlů nebo pomůcek a nástrojů, které přicházejí do styku se včelami.

Oznámení celý článek
14.8.

Podzimní novinky v Klubu přátel Pardubicka

V rámci Hovorů o Pardubicku pak ve středu 29. října pohovoří Zuzana Růžková o Pardubicích za komorní éry. Klib přátel Pardubicka chystá na 9. října netradiční procházku po Starém městě se zaměřením na pardubické pověsti, v sobotu 11. října pak pořádá komentovanou procházku po zámeckých valech spojenou s prohlídkou protiatomového krytu.

Oznámení celý článek
6.2.

Transportní novorozenecký inkubátor.

Byl zakoupen z investičních prostředků organizace. Nemalou částkou přispěla i nadace ČEZ. Na případných transportech bude participovat jak samotná posádka ZZS PAK, tak i specialistka neonatologického oddělení Pardubické krajské nemocnice.

Oznámení celý článek
17.5.

Hasiči převezmou medaile Za věrnost. Oceněni budou i policisté

Slavnostní akt se uskuteční od 11 hodin v Historickém sále Magistrátu města Pardubice. Ocenění bude předávat ředitel HZS Pardubického kraje plk. ing. Miroslav Kvasnička a primátor města Pardubic ing. Martin Charvát.

Oznámení celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting