V konkurenci 21 týmů evropských pořádkových jednotek se umístila pardubická jednotka na šestém místě.

8.7.

V konkurenci 21 týmů evropských pořádkových jednotek se umístila pardubická jednotka na šestém místě.

Policisté z  Pardubického kraje se v červnu letošního roku zúčastnili mezinárodní soutěže pořádkových jednotek v německém Duderstadtu. Během soutěžního klání, s disciplinami zadržení pachatele, záchrany rukojmí a podobně, se utkalo 21 týmů z Evropy. Naši, jediní zástupci z České republiky, si vedli dobře. V průběhu soutěže byli druzí, nakonec se umístili na velmi pěkném 6. místě. Výprava do Německa nebyla tou jedinou. Od roku 2012 se naše pořádková jednotka účastní různých součinnostních cvičení se sousedy z Polska i Německa. Při takových setkáních si všechna družstva předávají zkušenosti, konzultují taktiku a postupy zákroku, porovnávají výstroj i výzbroj...

Minulý rok se jejich zahraniční kolegové zúčastnili i součinnostního cvičení v Pardubicích, kde byla utvořena smíšená družstva, která si musela proradit i s jazykovou bariérou. Každé takové cvičení je velkým přínosem pro všechny a právě v Pardubicích „padlo“ pozvání do německého Duderstadtu, kde nešlo o cvičení, ale soutěžní klání.

Jak tyto okamžiky vnímal velitel pardubické pořádkové jednotky mjr. Mgr. Zdeněk Klubrt? Jeho postřehy a dojmy jsou následující:

"Jsou dvě hodiny ráno, nelítostně zvoní budík, vstávat se mi nechce, ale musím. Čeká nás totiž daleká cesta do německého Duderstadtu, kde se konají mezinárodní závody pořádkových jednotek. Postupně se všichni sjíždíme na výjezdu dálnice z Hradce Králové. Z naší pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Pardubického kraje jede celkem čtyřicet policistů a jsme plně vybaveni v osmi vozidlech. Ve tři hodiny konečně vyrážíme. Cesta utíká bez jakýchkoli zádrhelů. V jedenáct hodin přijíždíme na místo určení, kde nás čeká osobní průvodce, který naší jednotku bude provázet po celou dobu soutěže. Představuje nám moderní policejní areál se stanovým městečkem, které je umístěno na luxusním fotbalovém hřišti s anglickým trávníkem.

Na řadu nastupuje příslovečná německá přesnost a v hodinu „H“ jdeme na prvotní briefing. Dostáváme základní informace o průběhu celého klání soutěže. Jedním ze vstupních požadavků pravidel soutěže je zaslání devadesáti sekundového klipu, který vtipně prezentuje zúčastněnou pořádkovou jednotku. Po prezentaci našeho videa jsme obdrželi obrovský aplaus a potlesk ve stoje a bylo rozhodnuto. Náš klip vyhrál první místo.

V 15.00 hod začíná slavnostní program, jehož součástí jsou sportovní disciplíny, a to střelba ze vzduchové pušky, chůze po bednách a dovednostní skládání sklenic do pyramidy. Vybíráme vhodné kandidáty a vyhráváme třetí místo z 21 evropských pořádkových jednotek. Toto umístění nám zaručuje přednostní volbu pořadí soutěžních disciplín. Zábava pokračuje, poznáváme nové přátele a ve společenském stanu pro tisíc lidí je bouřlivá atmosféra.

Druhý den ráno budík znovu neskutečně řve, tentokrát v 5.00 hod. Rychle na snídani a v šest začínáme na ostro. Celkem nás čeká deset disciplín, které musíme splnit. Hodnotícím kritériem je správné řešení modelové situace, rychlost a zákonnost provedení zákroku. Všichni se rozjíždíme na místa. Jednou z disciplín je spolupráce naší pořádkové jednotky s ochrannou službou a vytěsnění nepřátelského davu, který ohrožuje německého ministerského předsedu. Vybíháme z vozidel, agresory vytěsňujeme do bezpečného prostoru a umožňujeme průjezd ochranky s chráněnkou. Následně přejíždíme na další disciplínu. Do vysílačky dostáváme zprávu, že v jiné části města dochází k vzájemnému napadání dvou nepřátelských skupin fotbalových fanoušků. Rychle projíždíme městem a již z dáli vidíme hořící vozidla na parkovišti. Na místě zuří bitva cca 200 hooligans. Používáme naše vozidla k oddělení davu a snažíme se v co nejkratším čase chuligány od sebe odtlačit. Během chvíle jsou všichni spoutaní a pod kontrolou. Poslední chuligán je na střeše autobusu, nereaguje na výzvy a evidentně s námi nespolupracuje. Upozorníme ho, že použijeme vrhač „Heckler Koch“ a sestřelíme ho dolů. Chuligán má dost odvahy a odpovídá, že se nebojí a ať střílíme. Vyčíháme pravý okamžik, „bum“, padla dutá rána a chuligán leží na střeše autobusu. Náš připravený záložní tým přikládá žebříky, vybíhá na střechu autobusu a agresora poutá. Po zvládnutí této modelové situace se k nám otočí německý rozhodčí a říká: „To tady ještě nebylo, takovou rychlost a důraz jsem neviděl. Nikomu se nepodařilo zajistit agresora na střeše.“

Už nás tlačí čas a běžíme na další disciplinu. V průběhu jízdy dostáváme informace od průvodce, že v jiné části města na nás čeká německá kriminální policie, která odhalila nelegální skupinu převaděčů osob přes hranice. Od kriminalisty se na místě dozvídáme, že jsou ukryti v pětipodlažním panelovém domě i se skupinou migrantů. Cílem je zajistit převaděče a předat i s migranty kriminálce. Provádíme rychlý průzkum terénu, rozdělujeme týmy a vnikáme dovnitř. Během dvanácti minut máme hotovo a zajištěno sedm osob. Od rozhodčích dostáváme plný počet bodů za stoprocentní úspěšnost, rychlost a důraz.

Další modelové situace byly zaměřeny na aktivního střelce, poskytnutí první pomoci při výbuchu pyrotechniky na oslavě narozenin, vzájemné napadání nepřátelských fanoušků na vlakovém nádraží, výjezd na pachatele, kteří vykrádají soukromou firmu, zajištění situace střelby pachatelů na policisty v opuštěné továrně, střelecké disciplíny a dále tříkilometrová překážková dráha.

Dle informací místních rozhodčích jsme si v průběhu závodu získali od všech účastníků velký respekt, obdiv a průběžně jsme se pohybovali na 2. místě. Nakonec jsme obsadili šesté místo, a to s minimálním odstupem tří bodů na třetí pozici. Byli jsme vyhlášeni jako nejlepší při realizaci modelové situace zaměřené na zajištění skupiny převaděčů osob.

Účast na této mezinárodní soutěži byla pro naši pořádkovou jednotku velkým přínosem. Měli jsme možnost porovnat naše taktické postupy s okolními státy a vyměnit si zkušenosti s přípravami a realizací bezpečnostních opatření."

mjr. Mgr. Zdeněk Klubrt                                                                                                    
velitel krajské pořádkové jednotky

Další zprávy z kategorie "Oznámení"

24.1.

Tradiční Kuličkiáda se koná již tuto neděli

V neděli 26. ledna se v malé hale ČEZ arény koná Kuličkiáda smíchu, která předznamená XIV. ročník GRAND Festivalu smíchu.

Oznámení celý článek
2.7.

Státní veterinární správa bude 14 dnů prověřovat drůbeží maso

Od pondělí 1. 7. prověří ve všech krajích inspektoři krajských veterinárních správ všechny došlé zásilky a zaměří se na kontroly označování, dodržování teplotního řetězce a na kontrolu zdravotní nezávadnosti. Ve světle informací o možném riziku z nelegálního používání pro potravinová zvířata zakázaného metronidazolu budou odebrány vzorky a budou vyšetřeny v ÚSKVBL (Ústavu pro kontrolu veterinárních biofaktorů a léčiv) v Brně.

Oznámení celý článek
13.2.

Informace k zápisu do mateřských škol

Kritéria k přijímacímu řízení budou zveřejněna v březnu na webových stránkách mateřských škol. Je doporučeno podávat maximálně 2 přihlášky.

Oznámení celý článek
17.8.

Vzpomínková jízda na Elišku a Čeňka Junkovy

Další spojitost Junkových s Litomyšlí, ne už přímo historická, ale s historií úzce souvisí, je výtisk knihy Vladimíra Junka v tiskárně HRG. Ing. Junek sepsal mnohé vzpomínky na svou maminku a spolu s fotografiemi, které nebyly nikdy publikovány, je knižně zpracoval a křest této unikátní knížky proběhne právě zde. Pan Vladimír u nás navíc oslaví své životní jubileum.

Oznámení celý článek
16.7.

Novela vyhlášky o ochraně dřevin platí už od 15. července

Majitel zahrady již nebude muset ve správním řízení žádat o povolení pokácet stromy, které se nachází na jeho zahradě.

Oznámení celý článek
20.11.

Poprvé z měsíce

Posádka Apolla 8 spatřila místa na povrchu našeho vesmírného souputníka, která lidé do té doby znali pouze z několika nepříliš kvalitních fotografií.

Oznámení celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting