V Pardubicku se zjevila Vesmírná stanice na Měsíci

17.9.

V Pardubicku se zjevila Vesmírná stanice na Měsíci

V neděli 15. září se v úzkém pásu na Pardubicku dal fotograficky zaznamenat nezvyklý úkaz: Mezinárodní vesmírná stanice ISS přeletěla přímo před Měsícem. Prchavý úkaz je zaznamenán na přiložené fotogafii (v příloze rovněž mapy pásu viditelnosti - na Pardubicku a detail mého pozorovacího místa u Sovolusků).
Podrobnější informace
Mezinárodní kosmická stanice ISS oblétává Zemi ve vzdálenosti asi 400 km nad Zemí. Přelety mohou být viditelné, pokud je ISS osvětlena Sluncem, ale rovněž zcela nepozorovatelné, je-li stanice o velikosti velké basketbalové haly ponořena do stínu Země, případně probíhá přelet na denní obloze. I v takových případech se ale dá vzácně zachytit, a to ve chvíli, kdy se její tmavá silueta promítne na zářivé kosmické těleso - ve dne na Slunce, v noci na Měsíc. A právě druhý z případů se odehrál včera po 22 hodině a 18 minutě v přibližně 23km širokém pásu, táhnoucím se celým Pardubickem (samotné Pardubice byly dokonce uprostřed tohoto pásu).
Samotné fotografování je poněkud náročnější, trošku připomíná hru na slepou bábu. ISS při včerejším úkazu nebyla viditelná vůbec, v průběhu celého přeletu nad Pardubickem se již nacházela ve stínu Země (a kosmonauté na její palubě měli přibližně 45minutovou noc - ISS totiž Zemi oběhne jednou za přibližně 90 minut). Byl pouze znám přesný čas úkazu a oblast, z níž k úkazu dojde. Musel jsem tedy mít po ruce hodinky s přesným časem na sekundy (použil jsem GPS lokátor s časem poskytnutým družicemi nad hlavou) a samozřejmě fotovýbavu. Tu tvořil fotoaparát Canon 6D a teleobjektiv s metrovým ohniskem. ISS se před Měsícem měla objevit na pouhé 1,3 sekundy!
Vzhledem k slabé závojovité oblačnosti jsem předtím ještě cestoval po délce pásu viditelnosti úkazu a nakonec nejlepší výhled se nabídl poblíž centrální linie úkazu mezi Turkovicemi a Sovolusky (asi 18 km na západo-jihozápad od centra Pardubic). Tam jsem pak netrpělivě čekal na kážený čas 22:18:40, kdy jsem zmáčkl spoušť a nechal velice rychle sekvenčně snímat Měsíc. Po dvou sekundách jsem záznam zastavil a violá - na 13 snímcích se objevila postupně se sunoucí stanice před Měsícem. V té době byla už 1044 km daleko ode mě.
Pokusit se o podobný záznam může dnes už každý, kdo je vybaven nějakým větším teleobjektivem (s ohniskovou vzdáleností ideálně nad 1 metr). Je třeba pouze počítat s tím, že ISS se pohybuje poměrně rychle, čili jsou nutné krátké expozice (v řádu setin až tisícin sekundy - podle použitého objektivu) a podle toho i adekvátně nastavit citlivost foťáku. Rovněž je nutné se vyhnout jakýmkoliv otřesům, čili nutný je pevný stativ. Samozřejmě nelze čekat tak kvalitní záznamy, jaké pořizují zkušení "lovci přeletů ISS" přes dalekohledy.
I v následujících dnech se na území Česka nabídnou přelety ISS přes Měsíc (v tomto týdnu hned dva na Vysočině), poté se období ukončí. Kdy a kde přesně pozorovat, pomůže zjistit online aplikace https://transit-finder.com. Tam stačí zadat Vaší lokaci a období, kdy chcete přelet ISS vidět, skript vygeneruje seznam úkazů v navolené dojezdové vzdálenosti i interaktivní mapy. Jen je třeba mít na paměti, že poloha ISS se fyzicky mění od vypočtených údajů, neboť kosmickou stanici pomalu brzí vysoké vrstvy zemské atmosféry a jednou za čas ji astronauté "zvednou" na vyšší oběhovou hladinu. Poté se i vlastnosti přeletů musí aktualizovat a je tedy dobré generovat informace o nejbližším přeletu do poslední chvíle. Hodně štěstí!

Další zprávy z kategorie "Oznámení"

29.10.

Uzavření pracoviště přepravní kontroly a výroby expresních karet 29. a 30. října 2013

Z výše zmíněných důvodů nebude možné v těchto dnech řešit přestupky v MHD.

Oznámení celý článek
6.5.

Zrušené představení ,,Koule"

Za změnu se omlouváme a děkujeme za pochopení!

Oznámení celý článek
1.8.

Letní příměstské tábory 2013 od MARY & POPP'S nabízí volná místa

Příspěvek od pojišťovny VZP až do výše 1000 Kč Rodič nebo zákonný zástupce může o peníze žádat v případě, že tábor zaplatil kdykoliv od 1. 1. 2013 do 31. 7. 2013 a dítě se ho zúčastnilo do 31. 8. 2013. Žádost o příspěvek je možné podat do 10. 9. 2013 a lze ji vyřídit na kterékoliv pobočce VZP.

Oznámení celý článek
22.2.

Na mapách je mor

Původce moru včelího plodu je vysoce odolný proti běžným metodám likvidace, zejména jeho spóry, které zůstávají virulentní po mnoho let. Proto si včelaři dávají pozor na možnou kontaminaci včelstev, úlů nebo pomůcek a nástrojů, které přicházejí do styku se včelami.

Oznámení celý článek
13.4.

Den otevřených dveří dopravního podniku

Akce je pořádána k 60. výročí trolejbusové dopravy v Pardubicích. Čeká vás bohatý program.

Oznámení celý článek
21.10.

Tradiční výlov bohdanečského rybníka

Tradiční akcí, která se každým rokem pojí s výlovem Bohdanečského rybníka, je loučení s ptáky v Národní Přírodní Rezervaci Bohdanečský rybník.

Oznámení celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting