Na Univerzitě Pardubice o totalitarismu

5.12.

Na Univerzitě Pardubice o totalitarismu

Ve středu 5. prosince odpoledne se na Univerzitě Pardubice uskuteční přednáška doc. RNDr. Martina Palouše, velvyslance České republiky při OSN, na téma „Otázka totalitarismu na počátku 21. století“. Přednáška se koná od 15:00 hodin v kongresovém sále na rektorátu Univerzity Pardubice a pořádá ji Kabinet filosofie Katedry religionistiky a filosofie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Odborná přednáška je určena studentům, akademickým pracovníkům a všem, kteří by se chtěli dozvědět více o problematice totalitních režimů a o otázce lidských práv v současném světě. Docent Palouš byl jedním z prvních signatářů Charty 77 a v roce 1986 působil jako její mluvčí. Filosoficky byl ovlivněn J. Patočkou, H. Arendtovou a E. Voegelinem. V listopadu 1989 se stal zakládajícím členem Občanského fóra. Roku 1990 byl zvolen do Federálního shromáždění a stal se v něm členem Výboru pro zahraniční věci. Vstoupil do služeb Ministerstva zahraničních věcí Československa jako poradce ministra zahraničních věcí. Od října 1990 do října 1992 by náměstkem ministra zahraničních věcí. Do roku 1998 se aktivně účastnil činnosti různých nevládních organizací, mimo jiné zastával funkci předsedy Českého helsinského výboru a spolupředsedy Helsinského občanského shromáždění. V letech 2001 až 2005 byl velvyslancem České republiky v USA. Od roku 1990 zastával docent Palouš řadu pedagogických pozic na Karlově univerzitě. Roku 1994 přednášel na Fakultě sociálních věd (oddělení zahraničních styků) a byl jejím proděkanem. Od roku 1993 pracoval v Centru pro teoretická studia (společné pracoviště Karlovy univerzity a Akademie věd ČR). Přednáší také ve Spojených státech amerických. Docent Palouš je autorem četných odborných prací. Kromě jiného napsal kapitolu o České republice v publikaci Evropské komise Democratization in Central and Eastern Europe, pojednání Totalitarianism and Authoritarianism v publikaci Encyclopedia of Violence, Peace and Conflict (1999), a stať Between Idealism and Realism: Reflections on the Political Landscape of Postcommunism, v publikaci Between Past and Future: The Revolutions of 1989 and their Aftermath (2000). Překládá rovněž práce Hannah Arendtové.

Další zprávy z kategorie "Politika"

21.2.

ODS a KPK podepsaly dodatek koaliční smlouvy

Účelem dodatku smlouvy je projednání a stanovení personálních změn ve vedení orgánů Pardubického kraje.

Politika celý článek
12.9.

Piráti chtějí odvolat radní, kteří hlasovali proti zájmu občanů Pardubic na čistém vzduchu

Všichni členové zastupitelského klubu Pirátů jsou podepsáni pod zprávou, kterou projedná zastupitelstvo města ve čtvrtek 19. září 2019. Navrhují v ní odvolání pěti radních včetně primátora Martina Charváta. Ti na mimořádném jednání rady 10. července 2019 nehlasovali pro návrh, aby se město odvolalo proti rozhodnutí krajského úřadu udělit výjimky chvaletické elektrárně.

Politika celý článek
27.5.

ROP Severovýchod může získat dalších 600 milionů korun z Unie

Na konci června už bychom měli znát stanovisko zastupitelstev tří krajů Severovýchodu. Pokud budou souhlasit se zaplacením sankcí za ROP Severovýchod, jak požaduje ministerstvo financí, otevře se nám cesta k obnovení certifikace a tedy i k získání dalších 600 milionů korun ze Severozápadu.

Politika celý článek
15.11.

Jihočeští studenti si pozvali europoslance na besedu

První z debat se uskuteční v Písku a to v aule Obchodní akademie a Jazykové školy Písek. Je na ni zvána i široká veřejnost, kdy je potvrzená účast zhruba 120 studentů.

Politika celý článek
15.5.

ČSSD využila Třídu Míru k další petici

Zdá se, že městská opoziční strana ČSSD sáhla po lávce u Tesca po dalším tématu, na nějž lidé slyší.

Politika celý článek
22.12.

Zastupitelé jednali o připravené fúzi nemocnic

Výše nákladů zatím ještě není upřesněna, může dosáhnout až částky blížící se 300 milionům korun. Prostředky na ozdravení a stabilizaci krajských nemocnic zatím nebyly zahrnuty do krajského rozpočtu.

Politika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting