Piráti chtějí odvolat radní, kteří hlasovali proti zájmu občanů Pardubic na čistém vzduchu

12.9.

Piráti chtějí odvolat radní, kteří hlasovali proti zájmu občanů Pardubic na čistém vzduchu

Piráti chtějí odvolat radní, kteří hlasovali proti zájmu občanů Pardubic na čistém vzduchu

Tisková zpráva

Pardubice, 11. září 2019Všichni členové zastupitelského klubu Pirátů jsou podepsáni pod zprávou, kterou projedná zastupitelstvo města ve čtvrtek 19. září 2019. Navrhují v ní odvolání pěti radních včetně primátora Martina Charváta. Ti na mimořádném jednání rady 10. července 2019 nehlasovali pro návrh, aby se město odvolalo proti rozhodnutí krajského úřadu udělit výjimky chvaletické elektrárně.

„Únorové zastupitelstvo ve schváleném vyjádření deklarovalo, že nesouhlas s udělením výjimky je v zájmu na zdravém životním prostředí ve městě. Hájit zájmy občanů města je přitom zákonnou povinností každého zastupitele. Jsme proto přesvědčeni, že pro podání odvolání měli právě v zájmu města hlasovat všichni radní bez ohledu na jejich osobní názor,” vysvětluje za Piráty zvolený zastupitel Jakub Kutílek, člen Zelených.

Návrh na odvolání se týká primátora Martina Charváta (ANO), náměstka Jana Mazucha (ODS), radních Jiřího Rejdy (ANO) a Tomáše Pelikána (SPP), kteří se při hlasování rady zdrželi, a prvního náměstka Petra Kvaše (ODS), který hlasoval proti podání odvolání.

Piráti výsledek rozhodnutí rady kritizovali již v červenci. Tehdy poukázali zejména na to, že Martin Charvát a Jiří Rejda šli dokonce proti vlastnímu dřívějšímu hlasování na zastupitelstvu. Ještě v únoru totiž byli na zastupitelstvu proti výjimkám. Skládání účtů je však možné jen na jednání zastupitelstva, a tak se téma znovu otevírá po dvouměsíční odmlce.

„Chceme, aby se tím nyní zastupitelstvo seriózně zabývalo. Proto jsme využili svého práva a materiál předkládáme jako samostatný bod v řádném předstihu. Nesnažíme se vyvolat jednání o jiné koalici. Oba velcí koaliční partneři disponují dostatečným počtem zvolených zastupitelů, aby odvolané radní dokázali nahradit. Naším cílem je vynutit si respektování rozhodnutí zastupitelstva, jemuž je rada odpovědná,“ uvedla pirátská zastupitelka Lenka Španihelová.

Hlasovat se bude tajně a o jednotlivých jménech zvlášť. Není tedy vyloučeno, že odvoláni budou jen někteří z navržených. V případě, že k odvolání radních dojde, není podle zákona nutné volit nové členy hned na zářijovém zastupitelstvu. Rada může dočasně fungovat v neúplném složení. Úřadující primátorkou se v případě odvolání Martina Charváta i Petra Kvaše stane druhá náměstkyně Helena Dvořáčková (ANO).

Zdroje:

  1. Usnesení č. Z/376/2019 – viz zápis z jednání, přílohy usnesení a výpis z hlasování ze IV. zasedání ZmP dne 21.02.2019: https://www.pardubice.eu/urad/radnice/zastupitelstvo/zapisy-z-jednani/2019/zapis-ze-iv-zasedani-zmp-dne-21-02-2019/

  2. Zápis z jednání a výpis z hlasování z 21. mimořádné schůze RmP konané dne 10.07.2019: https://www.pardubice.eu/urad/radnice/rada/zapisy-z-jednani/2019/zapis-z-21-mimoradne-schuze-rmp-konane-dne-10-07-2019/

  3. Primátor Pardubic dal před zdravým vzduchem přednost zájmům uhlobarona
    https://pardubice.pirati.cz/tiskove-zpravy/primator-pardubic-dal-pred-zdravym-vzduchem-prednost-zajmum-uhlobarona/

  4. Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení):
    https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-128

Další zprávy z kategorie "Politika"

1.9.

Pardubický kraj a předsednictví ČR v Radě Evropské unie

S předsednictvím se Česká republika rozloučí v červnu 2009.

Politika celý článek
12.11.

V Lanškrouně zvolili novou starostku

Zastupitelstvo rozhodlo, že rada města bude mít 7 členů, z nichž uvolněnými budou starostka a místostarosta.

Politika celý článek
11.10.

Vládnoucí koalice bude v Pardubickém kraji složena ze čtyř subjektů

Lídr kandidátky ODS a současný místostarosta Litomyšle Michal Kortyš nejprve poděkoval za možnost účastnit se vládnoucí koalice a následně zhodnotil výsledek občanských demokratů: „Volební výsledek nás velmi potěšil. Ukázali jsme, že nejsem topící se strana a budeme se s chutí podílet na vládnutí v kraji. Máme jasný cíl, jsme čitelná strana a víme, co kraj potřebuje,“ uvedl Kortyš.

Politika celý článek
19.7.

Zdechovský místopředsedou výboru EP pro zaměstnanost

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) byl dnes zvolen novým místopředsedou Výboru Evropského parlamentu pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). Funkci hodlá využít k prosazování opatření, která povedou k podpoře flexibilního a konkurenceschopného podnikatelského prostředí bez zbytečných regulací a dalších administrativních překážek, se kterými se stále setkávají nejen Češi pracující v zahraničí.

Politika celý článek
31.10.

Primátorem Hradce Králové bude na příští čtyři roky Alexandr Hrabálek

Novým primátorem Hradce Králové se pro toto volební období stal Alexandr Hrabálek, bývalý děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy, který byl zvolen za ODS.

Politika celý článek
1.8.

Zvyšování DPH u potravin je trojský kůň

Lidé budou státem nuceni šetřit a vybírat si levnější, ale také často méně kvalitní potraviny dovezené z ciziny.

Politika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting