Piráti chtějí odvolat radní, kteří hlasovali proti zájmu občanů Pardubic na čistém vzduchu

12.9.

Piráti chtějí odvolat radní, kteří hlasovali proti zájmu občanů Pardubic na čistém vzduchu

Piráti chtějí odvolat radní, kteří hlasovali proti zájmu občanů Pardubic na čistém vzduchu

Tisková zpráva

Pardubice, 11. září 2019Všichni členové zastupitelského klubu Pirátů jsou podepsáni pod zprávou, kterou projedná zastupitelstvo města ve čtvrtek 19. září 2019. Navrhují v ní odvolání pěti radních včetně primátora Martina Charváta. Ti na mimořádném jednání rady 10. července 2019 nehlasovali pro návrh, aby se město odvolalo proti rozhodnutí krajského úřadu udělit výjimky chvaletické elektrárně.

„Únorové zastupitelstvo ve schváleném vyjádření deklarovalo, že nesouhlas s udělením výjimky je v zájmu na zdravém životním prostředí ve městě. Hájit zájmy občanů města je přitom zákonnou povinností každého zastupitele. Jsme proto přesvědčeni, že pro podání odvolání měli právě v zájmu města hlasovat všichni radní bez ohledu na jejich osobní názor,” vysvětluje za Piráty zvolený zastupitel Jakub Kutílek, člen Zelených.

Návrh na odvolání se týká primátora Martina Charváta (ANO), náměstka Jana Mazucha (ODS), radních Jiřího Rejdy (ANO) a Tomáše Pelikána (SPP), kteří se při hlasování rady zdrželi, a prvního náměstka Petra Kvaše (ODS), který hlasoval proti podání odvolání.

Piráti výsledek rozhodnutí rady kritizovali již v červenci. Tehdy poukázali zejména na to, že Martin Charvát a Jiří Rejda šli dokonce proti vlastnímu dřívějšímu hlasování na zastupitelstvu. Ještě v únoru totiž byli na zastupitelstvu proti výjimkám. Skládání účtů je však možné jen na jednání zastupitelstva, a tak se téma znovu otevírá po dvouměsíční odmlce.

„Chceme, aby se tím nyní zastupitelstvo seriózně zabývalo. Proto jsme využili svého práva a materiál předkládáme jako samostatný bod v řádném předstihu. Nesnažíme se vyvolat jednání o jiné koalici. Oba velcí koaliční partneři disponují dostatečným počtem zvolených zastupitelů, aby odvolané radní dokázali nahradit. Naším cílem je vynutit si respektování rozhodnutí zastupitelstva, jemuž je rada odpovědná,“ uvedla pirátská zastupitelka Lenka Španihelová.

Hlasovat se bude tajně a o jednotlivých jménech zvlášť. Není tedy vyloučeno, že odvoláni budou jen někteří z navržených. V případě, že k odvolání radních dojde, není podle zákona nutné volit nové členy hned na zářijovém zastupitelstvu. Rada může dočasně fungovat v neúplném složení. Úřadující primátorkou se v případě odvolání Martina Charváta i Petra Kvaše stane druhá náměstkyně Helena Dvořáčková (ANO).

Zdroje:

  1. Usnesení č. Z/376/2019 – viz zápis z jednání, přílohy usnesení a výpis z hlasování ze IV. zasedání ZmP dne 21.02.2019: https://www.pardubice.eu/urad/radnice/zastupitelstvo/zapisy-z-jednani/2019/zapis-ze-iv-zasedani-zmp-dne-21-02-2019/

  2. Zápis z jednání a výpis z hlasování z 21. mimořádné schůze RmP konané dne 10.07.2019: https://www.pardubice.eu/urad/radnice/rada/zapisy-z-jednani/2019/zapis-z-21-mimoradne-schuze-rmp-konane-dne-10-07-2019/

  3. Primátor Pardubic dal před zdravým vzduchem přednost zájmům uhlobarona
    https://pardubice.pirati.cz/tiskove-zpravy/primator-pardubic-dal-pred-zdravym-vzduchem-prednost-zajmum-uhlobarona/

  4. Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení):
    https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-128

Další zprávy z kategorie "Politika"

22.11.

Proč jsem hlasoval PRO revitalizaci Letního stadionu

Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 byl schválen na jednání Zastupitelstva města Pardubice projekt revitalizace Letního stadionu. V níže uvedeném projevu Vám přináším důvody, proč jsme nakonec hlasovali PRO, i přes výhrady, které k projektu, jeho ceně a umístění stadionu na tomto místě máme.

Politika celý článek
11.10.

Vládnoucí koalice bude v Pardubickém kraji složena ze čtyř subjektů

Lídr kandidátky ODS a současný místostarosta Litomyšle Michal Kortyš nejprve poděkoval za možnost účastnit se vládnoucí koalice a následně zhodnotil výsledek občanských demokratů: „Volební výsledek nás velmi potěšil. Ukázali jsme, že nejsem topící se strana a budeme se s chutí podílet na vládnutí v kraji. Máme jasný cíl, jsme čitelná strana a víme, co kraj potřebuje,“ uvedl Kortyš.

Politika celý článek
4.10.

Obsazení radnic na další 4 roky je ve Vašich rukou

Ukažte spolu s námi všem úplatným politikům, že jsme schopni ovlivnit výsledek blížících se komunálních voleb.

Politika celý článek
21.2.

ODS a KPK podepsaly dodatek koaliční smlouvy

Účelem dodatku smlouvy je projednání a stanovení personálních změn ve vedení orgánů Pardubického kraje.

Politika celý článek
30.4.

Piráti v Pardubickém kraji představují svého kandidáta do Evropských voleb

Pardubice, 29. dubna 2019 - Piráti v Pardubickém kraji mají také svého kandidáta do Evropských voleb. Je jim Mgr. Jiří Jansa, který by rád v Evropském parlamentu bojoval proti daňovým rájům, věnoval se regulaci systému shadow banking v evropském bankovnictví a ekonomickým tématům obecně.

Politika celý článek
12.11.

Primátorkou Pardubic je Štěpánka Fraňková

V příštích čtyřech letech se bude na radnici věnovat problematice investic, školství, sociální politice a zdravotnictví.

Politika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting