Piráti v obvodech už bojují proti klientelismu

30.10.

Piráti v obvodech už bojují proti klientelismu

 ​Pardubičtí Piráti byli v komunálních volbách úspěšní také v  městských obvodech. Své zastupitele mají hned ve čtyřech z nich. Již během povolebních  jednání se ale ukázalo, že i na této úrovni je potřeba aktivně vystupovat proti  netransparentnosti, osobním zájmům a kumulování funkcí.
 Piráti se snažili převzít díl zodpovědnosti a podílet se na vedení městských obvodů. Největšího  úspěchu dosáhli ​v prvním pardubickém obvodu​, kde jsou se svými třemi zastupiteli druhou  nejsilnější stranou a společně s Pardubáky vyjednávali s nejsilnějším mandátem síly 5 hlasů a s  ambicí městský obvod vést. Kandidátem na starostu byl Jiří Čáslavka, schopný manažer se  zkušenostmi ze soukromé i veřejné sféry. O koalici rozhodl postoj ODS a jejich spojení s hnutím  ANO. „Domníváme se, že motivací nebylo zajištění optimálního a fungujícího vedení městského  obvodu. Za povšimnutí stojí fakt, že Dušan Salfický, zvolený za ANO, je předseda představenstva  a generální ředitel HC Dynamo Pardubice a Ondřej Šebek, zvolený za ODS, je člen představenstva  a provozně-ekonomický manažer HC Dynamo Pardubice. Dušan Salfický je tedy jeho přímým  nadřízeným,” zhodnotil podivné spojení pirátský zastupitel Vojtěch Jirsa.
V​ pátém pardubickém obvodu​ byli sice Piráti zpočátku vyzvání k jednání o koalici, nakonec ale  ani zde v radě nezasednou. ANO se totiž domluvilo na koalici s ODS, se kterou podepsalo koaliční  smlouvu nečekaně přímo na jednání s Piráty. „Následně nám ANO nabídlo výměnou za vyjádření  podpory koalice možnost účasti na jednání rady. Tento krok vnímáme jako snahu o odstranění  opozice, a proto to odmítneme. Z principiálních důvodů ale podpoříme veřejné hlasování o  starostovi a členech rady, protože takové hlasování považujeme za transparentnější,” uvedl  zastupitel Filip Vařecha. Piráti však budou hlasovat proti, protože Jiří Rejda je pro ně čerstvým  příkladem kumulace funkcí (starosta městského obvodu, městský zastupitel a nejspíš i radní),  proti které bojují. Piráti tedy zůstanou tvrdou, ale konstruktivní opozicí. Na Dukle chtějí prosadit  zejména otevřenost radnice, projekt komunitních zahrad, grilovací prostor v dukelském lesoparku  a zajistit budoucnost zchátralého objektu „U Bobra”.    Aktivně podpořit vznikající koalici nechce ani pirátský zastupitel ​v šestém městském obvodu  Ondřej Karas. „Já se zdržím hlasování, protože vím, že jiná životaschopná konstelace tu není,”  uvedl Karas. Se starostou má ale v plánu aktivně spolupracovat ve věcech, které dávají smysl.
  
V průběhu následujících let bude v zastupitelstvu prosazovat větší otevřenost a transparentnost  úřadu, zapojení obyvatel do správy obvodu a větší spolupráci s místními spolky.    Účast na radě odmítli zastupitelé společné kandidátky Piráti, Naše Pardubice a Zelení ​ve druhém  obvodu​, kde se plánují stát „hlídacími psy”. V oblastech programové shody však mohou  spolupráci také přislíbit. „Se starostou už jsme si řekli, že chceme spolupracovat například na  zavedení participativního rozpočtu,” doplnil Jakub Kutílek, člen Zelených a za Piráty zvolený  městský zastupitel.    Ve všech městských obvodech, v nichž mají Piráti své zastupitele, požadují účast zejména v  kontrolních a finančních výborech, které by podle nich měly obecně připadnout opozici. V centru,  na Dukle a v Polabinách mají Piráti již přislíbenou funkci předsedy kontrolního výboru. Do komisí  by potom rádi dosadili hlavně odborníky. 

Další zprávy z kategorie "Politika"

4.10.

Obsazení radnic na další 4 roky je ve Vašich rukou

Ukažte spolu s námi všem úplatným politikům, že jsme schopni ovlivnit výsledek blížících se komunálních voleb.

Politika celý článek
17.1.

Další náhradník jde do zastupitelstva

Nastupujícím náhradníkem z této strany se ve středu 15. ledna 2013 stal Martin Macháček.

Politika celý článek
27.10.

Stát musí šetřit, ale ne na mateřské

Královéhradečtí lidovci stojí pevně za tím, že nechtějí snížit mateřskou dovolenou.

Politika celý článek
25.11.

Hradec Králové stále hledá primátora

Při volbách do funkcí náměstků primátora uspěl pouze Vlastimil Ondráček z České strany sociálně demokratické s 19 hlasy.

Politika celý článek
15.11.

Jihočeští studenti si pozvali europoslance na besedu

První z debat se uskuteční v Písku a to v aule Obchodní akademie a Jazykové školy Písek. Je na ni zvána i široká veřejnost, kdy je potvrzená účast zhruba 120 studentů.

Politika celý článek
3.7.

Poslanci ČSSD odvedli v Poslanecké sněmovně kus práce

Lídr kandidátky Miroslav Váňa stál za zrodem novely zákona, kterým se mění zákon o územním plánování a stavebním řádu.

Politika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting