Piráti v obvodech už bojují proti klientelismu

30.10.

Piráti v obvodech už bojují proti klientelismu

 ​Pardubičtí Piráti byli v komunálních volbách úspěšní také v  městských obvodech. Své zastupitele mají hned ve čtyřech z nich. Již během povolebních  jednání se ale ukázalo, že i na této úrovni je potřeba aktivně vystupovat proti  netransparentnosti, osobním zájmům a kumulování funkcí.
 Piráti se snažili převzít díl zodpovědnosti a podílet se na vedení městských obvodů. Největšího  úspěchu dosáhli ​v prvním pardubickém obvodu​, kde jsou se svými třemi zastupiteli druhou  nejsilnější stranou a společně s Pardubáky vyjednávali s nejsilnějším mandátem síly 5 hlasů a s  ambicí městský obvod vést. Kandidátem na starostu byl Jiří Čáslavka, schopný manažer se  zkušenostmi ze soukromé i veřejné sféry. O koalici rozhodl postoj ODS a jejich spojení s hnutím  ANO. „Domníváme se, že motivací nebylo zajištění optimálního a fungujícího vedení městského  obvodu. Za povšimnutí stojí fakt, že Dušan Salfický, zvolený za ANO, je předseda představenstva  a generální ředitel HC Dynamo Pardubice a Ondřej Šebek, zvolený za ODS, je člen představenstva  a provozně-ekonomický manažer HC Dynamo Pardubice. Dušan Salfický je tedy jeho přímým  nadřízeným,” zhodnotil podivné spojení pirátský zastupitel Vojtěch Jirsa.
V​ pátém pardubickém obvodu​ byli sice Piráti zpočátku vyzvání k jednání o koalici, nakonec ale  ani zde v radě nezasednou. ANO se totiž domluvilo na koalici s ODS, se kterou podepsalo koaliční  smlouvu nečekaně přímo na jednání s Piráty. „Následně nám ANO nabídlo výměnou za vyjádření  podpory koalice možnost účasti na jednání rady. Tento krok vnímáme jako snahu o odstranění  opozice, a proto to odmítneme. Z principiálních důvodů ale podpoříme veřejné hlasování o  starostovi a členech rady, protože takové hlasování považujeme za transparentnější,” uvedl  zastupitel Filip Vařecha. Piráti však budou hlasovat proti, protože Jiří Rejda je pro ně čerstvým  příkladem kumulace funkcí (starosta městského obvodu, městský zastupitel a nejspíš i radní),  proti které bojují. Piráti tedy zůstanou tvrdou, ale konstruktivní opozicí. Na Dukle chtějí prosadit  zejména otevřenost radnice, projekt komunitních zahrad, grilovací prostor v dukelském lesoparku  a zajistit budoucnost zchátralého objektu „U Bobra”.    Aktivně podpořit vznikající koalici nechce ani pirátský zastupitel ​v šestém městském obvodu  Ondřej Karas. „Já se zdržím hlasování, protože vím, že jiná životaschopná konstelace tu není,”  uvedl Karas. Se starostou má ale v plánu aktivně spolupracovat ve věcech, které dávají smysl.
  
V průběhu následujících let bude v zastupitelstvu prosazovat větší otevřenost a transparentnost  úřadu, zapojení obyvatel do správy obvodu a větší spolupráci s místními spolky.    Účast na radě odmítli zastupitelé společné kandidátky Piráti, Naše Pardubice a Zelení ​ve druhém  obvodu​, kde se plánují stát „hlídacími psy”. V oblastech programové shody však mohou  spolupráci také přislíbit. „Se starostou už jsme si řekli, že chceme spolupracovat například na  zavedení participativního rozpočtu,” doplnil Jakub Kutílek, člen Zelených a za Piráty zvolený  městský zastupitel.    Ve všech městských obvodech, v nichž mají Piráti své zastupitele, požadují účast zejména v  kontrolních a finančních výborech, které by podle nich měly obecně připadnout opozici. V centru,  na Dukle a v Polabinách mají Piráti již přislíbenou funkci předsedy kontrolního výboru. Do komisí  by potom rádi dosadili hlavně odborníky. 

Další zprávy z kategorie "Politika"

19.6.

Vicehejtman Línek jedná v Bruselu

V „bruselském“ programu vicehejtmana Línka je rovněž jednání o přípravách Výboru COREPER.

Politika celý článek
2.11.

Jsem silný bojovník, mě nezlomí, říká Deml

"Jsem silný bojovník, jaho někdejší horolezec vím, že kde je vůle, tam je i cesta," řekl také primátor Deml při bilancování..

Politika celý článek
11.12.

Pardubice navštívila čínská delegace

Pro potenciální investory z Asie může být napojení města, které leží navíc v samotném srdci Evropy, na důležité tranzitní trasy velmi zajímavé. Zároveň máme obrovskou devízu v podobě zdejšího mezinárodního letiště,“ sdělila náměstkyně Helena Dvořáčková.

Politika celý článek
26.11.

Podpora kultury v Pardubicích?

Podle náměstka primátorky Františka Brendla by se dosavadní systém měl změnit.

Politika celý článek
27.5.

V Královéhradeckém kraji jsou nejvíce vidět lidovci

Díky podpoře našich příznivců se naše plakáty a billboardy dostali i do té nejzapadlejší vesnice.

Politika celý článek
12.9.

Evropští lidovci chtějí posílit nezávislost úřadu OLAF

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se dnes setkal s novým ředitelem evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) Villem Itäläu, aby prodiskutovali, jak zlepšit a zrychlit vyšetřování podvodů s unijními financemi. Domluvili se na užší spolupráci i zlepšení komunikace úřadu směrem k veřejnosti.

Politika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting