Pirátům jde o zdraví obyvatel Pardubic, náměstkyni pro životní prostředí o zájmy elektrárny

15.2.

Pirátům jde o zdraví obyvatel Pardubic,   náměstkyni pro životní prostředí o zájmy elektrárny

Pardubičtí Piráti prosazují, aby město odmítlo udělení výjimek na vypouštění emisí oxidů dusíku a rtuti pro Elektrárnu Chvaletice. Jejich návrh na lednovém zastupitelstvu neprošel. Místo toho vedení města v čele s ANO pro zastupitele uspořádalo prezentaci vlastníka elektrárny, firmy Sev.en EC. Stejná společnost se nedávno stala novým sponzorem pardubického hokejového klubu, který se potýká s velkými finančními problémy.

Na seminář, konaný za účelem informovat zastupitele o dané problematice, však byli pozváni pouze zástupci chvaletické elektrárny. S negativní reakcí ANO se totiž setkala i snaha Pirátů o to, aby se semináře zúčastnili rovněž nezávislí odborníci z akademického prostředí. „Paní náměstkyně Dvořáčková (ANO) opakovanou výzvu Pirátů odmítla s tím, že názor navrhovaných expertů je přece všem dávno známý a seminář není diskuzní fórum. Přitom sama přes deklarovanou snahu účast odborníků nezajistila,” popsal marné úsilí o zajištění objektivity Jakub Kutílek, zelený zastupitel zvolený za Piráty.

Firma Sev.en EC žádá o povolení výjimek krajský úřad. Město Pardubice je účastníkem řízení a jeho úkolem je hájit zájmy města a jeho občanů. Zastupitelstvo bude o postoji k udělení výjimek znovu hlasovat 21. 2. 2019. „V lednu se mnozí zastupitelé hlasování zdrželi, protože neměli dostatek informací k tomu, aby se zodpovědně rozhodli. Právě proto se konal tento seminář. Ale jeho formát byl nastaven jako jednostranná prezentace firmy Sev.en EC, “ popsal průběh semináře pirátský zastupitel Ondřej Karas. Všichni přítomní zástupci Pirátů se snažili svou aktivní účastí v diskuzi debatu vyvážit.

Vedení města pojetím semináře vytváří dojem, že důležitější jsou pro něj finanční zájmy soukromé firmy než zájmy obyvatel Pardubic. Zástupci elektrárny přitom potvrdili, že v případě neudělení výjimky by potřebné investice do technologií zajišťujících splnění schválené regulace učinili. „Je naprosto nepřijatelné, aby město ustupovalo nebo dokonce pomáhalo soukromé firmě v jejím záměru ušetřit na úkor zdraví jeho obyvatel,” doplnila Lenka Španihelová, pardubická zastupitelka Pirátské strany. Navíc hrozí, že bude-li výjimka chvaletické elektrárně udělena, může se stát nebezpečným precedentem ohrožujícím ovzduší v celé České republice

Elektrárna měla být v souladu se Státní energetickou koncepcí a strategií ČEZ uzavřena v roce 2016 jako jedna z nejzastaralejších v Česku. Nový vlastník s cílem prodloužit provoz elektrárny zahájil dílčí rekonstrukci. Již v této době měl ovšem informace o tom, že se připravuje přísnější regulace. Na části elektrárny však ve snaze ušetřit provedl modernizaci nedostatečnou a spolehl se na to, že legislativa nebude přijata nebo získá výjimku. Aby opět ušetřil, o výjimku nyní dokonce žádá i na část elektrárny, do které zatím neinvestoval.

Další zprávy z kategorie "Politika"

3.11.

Uchytil vyzval k navýšení financí na sociální služby

K navýšení státního rozpočtu vyzval poslance a senátory královéhradecký krajský radní Miroslav Uchytil.

Politika celý článek
8.4.

Lázně Velichovky obnovily po dvouleté pauze provoz

Základem léčby zůstává ve Velichovkách místní slatina. Její zásoby jsou natolik bohaté, že ji lékaři nemusí lidově řečeno "šidit". Svým složením patří k nejkvalitnějším v ČR. "Slatina měkké i pevné tkáně protepluje, má protizánětlivé, analgetické a regenerační účinky. Je to zkrátka ideální prostředek na léčbu pohybového ústrojí. Mimo slatiny máme k dispozici bohatou paletu další léčebných procedur jako jsou vodoléčba, parafinové zábaly elektroléčba, oxygenoterapie, suché uhličité koupele, plynové injekce a další," říká lázeňský primář Prof. MUDr. Miloslav Pleskot, CSc.

Politika celý článek
1.10.

Chrudimští Piráti schválili svou povolební strategii

Součástí strategie je i 13 konkrétních opatření, která chtějí chrudimští Piráti prosadit a z nichž minimálně 9 musí být součástí programového prohlášení případné koaliční Rady.

Politika celý článek
17.10.

Kdo jsou noví krajští zastupitelé?

Až se 21. října uskuteční ustavující jednání Zastupitelstva Pardubického kraje, usedne do lavic celá řada nových tváří, ale také zastupitelé, kteří svůj mandát v krajských volbách obhájili

Politika celý článek
30.6.

Roman Línek jednal v Bruselu

Zástupce Evropské komisetaké seznámil s aktuálním vývojem boje proti terorismu.

Politika celý článek
3.11.

Prezident zahájil třetí návštěvu Pardubického kraje

Dalšími tématy diskuze byly například varovné scénáře uprchlické krize nebo nedostatek zaměstnanců velkých firem. V této souvislosti prezident podpořil návrh hejtmana Netolického na zřízení kontaktního místa v Zakarpatské Ukrajině pro zaměstnávání zájemců z této oblasti. Dále se hovořilo o dopravní infrastruktuře, vetování některých zákonů či přímé volbě starostů.

Politika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting