Politici pod palbou malých poslanců

18.6.

Politici pod palbou malých poslanců

Politici pod palbou malých poslanců

Společným zasedáním zakončili v pátek 12. června své funkční období členové dětského a studentského parlamentu. V novém složení se parlamenty sejdou zase na podzim. Parlamenty, složené ze zástupců jednotlivých základních a středních škol, fungují v Pardubicích již osm let. Scházejí se zhruba jednou měsíčně a seznamují se s tématy, která je zajímají a diskutují o nich s těmi, kteří je mohou řešit. Mladí lidé se tak učí participovat na životě města. Na posledním zasedání v tomto školním roce se sešli s představiteli města a příliš je nešetřili. „Oba tyto parlamenty vznikly před lety jako protipól k radě seniorů. Jsem velmi ráda, že je máme. Mladí lidé vidí svět zase jinak než my a mně připadá rozumné naslouchat jak názorům seniorů, tak těch, kteří budou řídit stát po nás,“ řekla náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková.   Politici to na setkáních se zástupci studentů nemají vždy jednoduché. Malí poslanci jsou bezprostřední a přímočaří, ptají se na to, co je k danému tématu skutečně zajímá a nemají problém vyjádřit opačný názor. Témata pro jednání svých parlamentů si jejich členové vybírají sami, podle toho, co je zajímá. „Nastavují nám zrcadlo, byť někdy je velmi nemilosrdné,“ konstatovala náměstkyně. Díky iniciativě parlamentů vyrostl v Pardubicích například moderní skatepark, strážníci se začali více zajímat o pořádek v pardubických parcích a podobně.   Tentokrát se studenti zajímali například o dokončení AFI paláce či rekonstrukci plaveckého areálu. Ptali se nejen na to, jak dlouho bude plavecký areál uzavřen, ale také co v něm po otevření najdou a kolik to bude stát. Nevynechali rovněž problematiku startovacích bytů pro mladé, výstavby nové sportovní haly mezi u Gymnázia Dašická či plánované obnovy Tyršových sadů. Stranou diskuse nezůstala ani problematika zateplování školních budov. Příliš spokojeni nebyly zejména děti, jejichž školy mají přijít na řadu až později. „Je nám tam zima, těšili jsme se, že se dočkáme oprav,“ oponovali.   Během devadesátiminutové diskuse mohli studenti nahlédnou i do zákulisí městské hromadné dopravy. Dozvěděli se kolik stojí nový autobus či trolejbus, jaké náklady musí společnost vynaložit na dopravu a proč tedy není možné libovolně rozšiřovat trasy MHD či přidávat spoje na jednotlivé linky.

Další zprávy z kategorie "Politika"

22.11.

Evropa se chce spojit proti šmejdům

V systému Car-pass jde o to, že každé vozidlo získá k technickému průkazu ještě svou unikátní certifikaci (car-pass), do níž se opisuje stav počitadla pokaždé, když majitel auta navštíví STK, servis apod. Historie vozidla je tak snadno dohledatelná a auto bez certifikátu neprodejné

Politika celý článek
1.11.

V Litomyšli je jasno - v pondělí podepíší koaliční dohodu

Dalším městem našeho kraje, v němž mají voliči jasno o povolebním uspořádání, je Litomyšl.

Politika celý článek
5.11.

Zemřel hejtman Michal Rabas

V pondělí 5. listopadu 2007 zemřel hejtman Pardubického kraje pan Michal Rabas.

Politika celý článek
19.8.

ROP Severovýchod může dočerpat šest miliard korun z unijní pokladny

Výbor Regionální rady dále podpořil 164,2 miliony korun projekt třídy Míru s napojením na Sladkovského ulici realizovaný Statutárním městem Pardubice. Další 28,4 miliony korun půjdou na rekonstrukci a modernizaci jezdeckého klubu v Liberci.

Politika celý článek
12.11.

Primátorkou Pardubic je Štěpánka Fraňková

V příštích čtyřech letech se bude na radnici věnovat problematice investic, školství, sociální politice a zdravotnictví.

Politika celý článek
27.5.

ROP Severovýchod může získat dalších 600 milionů korun z Unie

Na konci června už bychom měli znát stanovisko zastupitelstev tří krajů Severovýchodu. Pokud budou souhlasit se zaplacením sankcí za ROP Severovýchod, jak požaduje ministerstvo financí, otevře se nám cesta k obnovení certifikace a tedy i k získání dalších 600 milionů korun ze Severozápadu.

Politika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting