Slzy tečou v africkém - demokratickém - Kongu

1.3.

Slzy tečou v africkém - demokratickém -  Kongu

"Slunce mě pálí na mých ranách. Bojím se, že i když se uzdravím, nebudu moci jít na slunce. Jmenuji se Françoise." Françoise je mladá žena z Demokratické republiky Kongo. Jedné noci rebelové zapálili její dům, ve kterém byla i s rodinou uvězněna. Ta noc změnila její život a připravila jí nejen o majetek, ale také o její dvě děti. Jak se žije lidem ve východním Kongu, kde už více než deset let zuří válka? Co dělají stovky tisíc žen a dětí, které znásilnili vojáci? Jaké jsou jejich příběhy? O obrovské humanitární tragédii, která bez většího zájmu médií probíhá ve východním Kongu, přijela do pardubického divadla Exil vyprávět Lenka Klicperová. Šéfredaktorka měsíčníku Lidé a Země jezdí do válkou zbídačené země už několik let. V pondělí 22. února zde představila film Slzy Konga, popovídala si s diváky a zahájila výstavu osmadvaceti fotografií ze své poslední cesty do Demokratické republiky Kongo. „Celkem jsem tam byla dvakrát, v dubnu se tam chystám po třetí,“ uvedla Klicperová. Novinářka a publicistka fotografuje ženy, které znásilnili vojáci, jejich rodina je vyhnala a ony zůstaly samy bez pomoci. Na samotných fotografiích ale bídu a utrpení nenajdete. „Mé fotky nemají v lidech vyvolat na první pohled hrůzu a odpor. Jsou to estetické portréty. Hrůzné jsou až příběhy, které se ke každému snímku vážou,“ dodává Klicperová. Ozbrojený konflikt sužuje východní Kongo již více než 10 let. Stovky tisíců obyvatel jsou na útěku před násilím v provincích Severní a Jižní Kivu a Orientale. Lidé jsou vystrašeni. Mnozí jsou nemocní nebo zraněni, byli znásilněni, zneužíváni, přišli o všechen majetek. Výstava s názvem „Život v Kongu – Ženy z Bunyakiri“ potrvá do 9. března a jev Exilu k vidění vždy půl hodiny před divadelním představením.

Další zprávy z kategorie "Politika"

12.11.

Primátorkou Pardubic je Štěpánka Fraňková

V příštích čtyřech letech se bude na radnici věnovat problematice investic, školství, sociální politice a zdravotnictví.

Politika celý článek
17.7.

Česká ministerstva nakupují stále „zeleněji“

Vláda se dnes seznámila, jak jednotlivá ministerstva plní doporučení brát při nákupech ohled také na životní prostředí.

Politika celý článek
6.10.

Nezájem Čechů o politiku? Živený mýtus. Angažovat se však nechtějí

Na Pardubicku jde volit 75 procent z dotázaných Pokud bychom se měli zaměřit pouze na Pardubický kraj, pevně rozhodnuto jít k volebním urnám je 45 procent dotázaných obyvatel. Třicet procent voličů uvedlo, že do volebních místností spíše dorazí. To by znamenalo předpokládanou účast pohybující se kolem 75 procent, což dokazuje, že lidem v regionu budoucnost lhostejná není. Pro jasně negativní variantu se vyjádřila pouze 3 procenta respondentů.

Politika celý článek
14.2.

Vicehejtman Línek v Bruselu

Vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek se účastní v Bruselu plenárního zasedání této celoevropské instituce.

Politika celý článek
8.4.

Změny na radnici pokračují personálními audity

Pardubický magistrát má od ledna nové organizační uspořádání. Reorganizací dosud ušetřil dvanáct pracovních míst

Politika celý článek
21.2.

ODS a KPK podepsaly dodatek koaliční smlouvy

Účelem dodatku smlouvy je projednání a stanovení personálních změn ve vedení orgánů Pardubického kraje.

Politika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting