Slzy tečou v africkém - demokratickém - Kongu

1.3.

Slzy tečou v africkém - demokratickém -  Kongu

"Slunce mě pálí na mých ranách. Bojím se, že i když se uzdravím, nebudu moci jít na slunce. Jmenuji se Françoise." Françoise je mladá žena z Demokratické republiky Kongo. Jedné noci rebelové zapálili její dům, ve kterém byla i s rodinou uvězněna. Ta noc změnila její život a připravila jí nejen o majetek, ale také o její dvě děti. Jak se žije lidem ve východním Kongu, kde už více než deset let zuří válka? Co dělají stovky tisíc žen a dětí, které znásilnili vojáci? Jaké jsou jejich příběhy? O obrovské humanitární tragédii, která bez většího zájmu médií probíhá ve východním Kongu, přijela do pardubického divadla Exil vyprávět Lenka Klicperová. Šéfredaktorka měsíčníku Lidé a Země jezdí do válkou zbídačené země už několik let. V pondělí 22. února zde představila film Slzy Konga, popovídala si s diváky a zahájila výstavu osmadvaceti fotografií ze své poslední cesty do Demokratické republiky Kongo. „Celkem jsem tam byla dvakrát, v dubnu se tam chystám po třetí,“ uvedla Klicperová. Novinářka a publicistka fotografuje ženy, které znásilnili vojáci, jejich rodina je vyhnala a ony zůstaly samy bez pomoci. Na samotných fotografiích ale bídu a utrpení nenajdete. „Mé fotky nemají v lidech vyvolat na první pohled hrůzu a odpor. Jsou to estetické portréty. Hrůzné jsou až příběhy, které se ke každému snímku vážou,“ dodává Klicperová. Ozbrojený konflikt sužuje východní Kongo již více než 10 let. Stovky tisíců obyvatel jsou na útěku před násilím v provincích Severní a Jižní Kivu a Orientale. Lidé jsou vystrašeni. Mnozí jsou nemocní nebo zraněni, byli znásilněni, zneužíváni, přišli o všechen majetek. Výstava s názvem „Život v Kongu – Ženy z Bunyakiri“ potrvá do 9. března a jev Exilu k vidění vždy půl hodiny před divadelním představením.

Další zprávy z kategorie "Politika"

25.10.

Piráti budou prosazovat program z opozice

Přesunem do opozice pro Piráty práce na jejich programu nekončí. Naopak. Jak slíbili již ve své povolební strategii, budou konstruktivní opozicí.

Politika celý článek
17.1.

Další náhradník jde do zastupitelstva

Nastupujícím náhradníkem z této strany se ve středu 15. ledna 2013 stal Martin Macháček.

Politika celý článek
23.1.

72 dní Vladimíra Drymla v Radě Královéhradeckého kraje skončilo

Pro odvolání Vladimíra Drymla hlasovalo 39 krajských zastupitelů, proti byl jeden zastupitel, 5 se zdrželo.

Politika celý článek
11.11.

Europoslanec Zdechovský opětovně navštívil v tureckém vězení Čecha Miroslava Farkase

Europoslanec Tomáš Zdechovský už podruhé navštívil ve vězení Čecha Miroslava Farkase, který byl přesunut z vězeňského zařízení ve východotureckém Vanu do mírnějšího vězení Silivri u Istanbulu.

Politika celý článek
22.12.

Zastupitelé jednali o připravené fúzi nemocnic

Výše nákladů zatím ještě není upřesněna, může dosáhnout až částky blížící se 300 milionům korun. Prostředky na ozdravení a stabilizaci krajských nemocnic zatím nebyly zahrnuty do krajského rozpočtu.

Politika celý článek
11.12.

Miluše Horská: Je třeba posílit neziskový sektor v Česku

Na území ČR je registrováno více než 130 000 neziskových subjektů. V této sféře je zaměstnáno přes 107 tisíc lidí. Tisíce dobrovolníků odvede ročně 45 miliónů hodin práce bez nároku na honorář. „Neziskovky jsou součástí našich každodenních životů, aniž si to vždy uvědomujeme“, říká Miluše Horská, senátorka za obvod 43 Pardubice, která je zároveň i místopředsedkyní horní komory.

Politika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting