Uchytil vyzval k navýšení financí na sociální služby

3.11.

Uchytil vyzval k navýšení financí na sociální služby

K navýšení státního rozpočtu o několik set milionů korun na financování sociálních služeb vyzval poslance a senátory královéhradecký krajský radní Miroslav Uchytil. Současný návrh totiž počítá s tím, že kraje na tyto účely dostanou v příštím roce o 800 milionů korun méně než letos. Deficit ve financování sociálních služeb by podle Uchytila ohrozil klienty ústavů sociální péče a domovů důchodců i lidi, kteří se o ně starají. „Tím, že stát i v sociální oblasti bude poskytovat méně financí, ohrožuje nejpotřebnější obyvatele celé republiky, kteří se nemohou nikterak bránit. Jedná se o občany mentálně i fyzicky postižené a o početnou skupinu seniorů,“ uvedl v otevřeném dopise poslancům a senátorům radní Uchytil, který má na starosti sociální oblast. Vyzval zákonodárce, aby se napříč politickým spektrem pokusili navýšit financování sociálních služeb. Navržený státní rozpočet na příští rok totiž na tuto oblast počítá s pouze 6,1 miliardy korun pro celou Českou republiku, což je o 800 milionů korun méně než v roce letošním. Královéhradecký kraj by tak přišel o zhruba 60 milionů korun. „Chápu snahu současné vlády o snížení deficitu státního dluhu, který se pochopitelně týká každého obyvatele, ale podle mého názoru není možné takto dramaticky snižovat podíl státu v přímých sociálních službách,“ dodal Uchytil. Uvedl rovněž, že pokles ve financování sociálních služeb by měl i negativní dopad na pracovníky příspěvkových organizací kraje, měst, charit a dalších organizací. Například v Královéhradeckém kraji pečuje o seniory a postižené v třísměnném provozu na 2500 sociálních pracovníků. Platy v sociální oblasti navíc patří k těm nejnižším. Uchytil upozornil také na to, že rozpočet Královéhradeckého kraje je čím dále tím napjatější a nemůže si dovolit navyšování jakýchkoli kapitol o desítky milionů korun. Podstatný vliv na hospodaření Královéhradeckého kraje přitom má výše příspěvků, které kraj dostává od státu na financování jednotlivých resortů.

Další zprávy z kategorie "Politika"

17.3.

Ministr Bárta: R35 je prioritní záležitostí

Litomyšl zásadně preferuje trasu dál od města.

Politika celý článek
15.3.

Hejtman po návštěvě u prezidenta nešetřil superlativy

Za klíčový problém považuji čerpání regionálních operačních programů v letech 2014 až 2020, ale jednali jsme také o zdravotnictví a problematice silnice R35 jako páteřní komunikace,“ shrnul body vzájemného jednání hejtman.

Politika celý článek
5.12.

Na Univerzitě Pardubice o totalitarismu

Ve středu 5. prosince odpoledne se na Univerzitě Pardubice uskuteční přednáška doc. RNDr. Martina Palouše

Politika celý článek
19.6.

Vicehejtman Línek jedná v Bruselu

V „bruselském“ programu vicehejtmana Línka je rovněž jednání o přípravách Výboru COREPER.

Politika celý článek
30.10.

Piráti v obvodech už bojují proti klientelismu

Pardubičtí Piráti byli v komunálních volbách úspěšní také v městských obvodech. Své zastupitele mají hned ve čtyřech z nich. Již během povolebních jednání se ale ukázalo, že i na této úrovni je potřeba aktivně vystupovat proti netransparentnosti, osobním zájmům a kumulování funkcí.

Politika celý článek
14.3.

Litomyšl, kritický bod výstavby R35

Bez vyřešení trasy na Litomyšlsku totiž nelze počítat se zahájením PPP projektu.

Politika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting