„Kdo maže, ten vede“

2.12.

„Kdo maže, ten vede“

„Kdo maže, ten vede“

„Kdo maže, ten vede“

Snahy lékařů a výživových odborníků o ozdravění jídelníčku české populace začínají nést své ovoce. Osmdesát procent z 4.679 dotázaných žen uvedlo, že jejich celodenní jídelníček začíná snídaní. Téměř polovina z nich přitom sahá k české klasice – namazanému pečivu. Tyto výsledky přinesl průzkum „Jaký symbol vyjadřuje Váš jídelníček?“, který probíhal od června do listopadu tohoto roku mezi návštěvnicemi webových stránek www.zdravykorinek.cz. „Náš jídelníček by měl začínat snídaní. Spolu s dopolední svačinou má tvořit přibližně 25 procent doporučené denní energie, oběd pak dalších 35 procent. Výsledky ukázaly, že většina žen snídá, což je skvělá zpráva. Bohužel musíme vzhledem k zaměření webových stránek vzít v úvahu, že návštěvnice stránek se aktivně zajímají o své zdraví. V naší republice je ale ještě mnoho těch, kteří takto svědomití nejsou,“ shrnuje MUDr. Václava Kunová, odbornice na výživu. Kolik z doporučeného denního příjmu energie a živin (sacharidy, tuky, bílkoviny) je dopoledním jídelníčkem vyčerpán pomůže zájemcům spočítat interaktivní nástroj takzvaný „Dopojídlometr“, dostupný na www.zdravykorinek.cz. Důležitý je nejen fakt, že snídáme, ale také co snídáme. Namazané pečivo, které mají ženy ráno nejčastěji, je velmi vhodnou volbou – dodá organizmu dostatek živin a dalších látek a díky nižšímu glykemickému indexu nepřijde delší dobu hlad. Z průzkumu vyplynulo, že na přípravu „namazané“ snídaně si najde čas i většina žen, které snídají až po příchodu do práce – těch je přitom téměř třetina. Navíc většina dotázaných žen odpověděla, že k mazání pečiva používá rostlinné tuky (margaríny), což je v souladu s doporučením odborníků. Ti radí, že by v našem jídelníčku měly převažovat. Rostlinné tuky totiž obsahují pro náš organizmus prospěšné nenasycené mastné kyseliny omega 6 a omega 3, z nichž některé patří do skupiny tzv. esenciálních. Tedy takových, které si náš organizmus nedokáže sám vytvořit, a musí je přijímat každodenním jídelníčkem. Narozdíl od tuků živočišných v nich nepřevažují pro nás nevhodné nasycené mastné kyseliny. „Připravit vhodnou snídani není nic těžkého. Jednou z nejrychlejších a nejoblíbenějších možností je celozrnný rohlík namazaný rostlinným tukem a obložený šunkou a zeleninou. Takováto snídaně má nízký glykemický index a přijatá energie nám dlouho vydrží,“ upřesnila MUDr. Kunová. Šunka dodá dostatek bílkovin a zelenina minerálních látek. Snídani ale není možné hodnotit, stejně jako ostatní denní jídla, odděleně. „Důležité je rozložení přijaté energie a pestrost celodenního jídelníčku,“ pokračuje MUDr. Kunová. Podrobné výsledky a více informací o symbolech znázorňujících stravovací režimy naleznete na www.zdravykorinek.cz. Perličky z regionů – jak je na tom v porovnání s ostatními Váš region?

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.10.

Vrhají se pod kola aut

Zatímco řidič vyvázl bez zranění, totéž říci nemůže řidič motocyklu a jeho spolujezdkyně. Těm měl do jízdní dráhy vběhnout jelen.

Společnost celý článek
27.11.

Pardubice Ježíšek obdaruje halou pro sálové sporty

Pronájem bude levnější, než je ve zděných halách, přijde na 500 korun za hodinu, v méně frekventovaných časech.

Společnost celý článek
19.9.

Týden pro duševní zdraví v Pardubicích již potřinácté.

Posláním Týdne pro duševní zdraví je působit na veřejnost, aby neodsuzovala lidi s duševními potížemi.

Společnost celý článek
24.4.

Vychází magazín Pardubického kraje

Stěžejním tématem je rychlostní komunikace R35 včetně kompletního textu deklarace.

Společnost celý článek
1.6.

Pernštýnská noc již tento pátek

Pardubické Pernštýnské náměstí i zámek ožijí velkým staročeským jarmarkem.

Společnost celý článek
29.4.

Fakultní nemocnice v HK bude vyplácet náborové příspěvky

V páté největší nemocnici v zemi jsou v současné chvíli potřeba především lékaři z oborů onkologie, patologie, stomatologie či nukleární medicíny. Situace se ale mění v závislosti na plánovaných nebo neplánovaných odchodech lékařů jako jsou například zahraniční stáže, nebo odchody na mateřskou dovolenou.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting