„Kdo maže, ten vede“

2.12.

„Kdo maže, ten vede“

„Kdo maže, ten vede“

„Kdo maže, ten vede“

Snahy lékařů a výživových odborníků o ozdravění jídelníčku české populace začínají nést své ovoce. Osmdesát procent z 4.679 dotázaných žen uvedlo, že jejich celodenní jídelníček začíná snídaní. Téměř polovina z nich přitom sahá k české klasice – namazanému pečivu. Tyto výsledky přinesl průzkum „Jaký symbol vyjadřuje Váš jídelníček?“, který probíhal od června do listopadu tohoto roku mezi návštěvnicemi webových stránek www.zdravykorinek.cz. „Náš jídelníček by měl začínat snídaní. Spolu s dopolední svačinou má tvořit přibližně 25 procent doporučené denní energie, oběd pak dalších 35 procent. Výsledky ukázaly, že většina žen snídá, což je skvělá zpráva. Bohužel musíme vzhledem k zaměření webových stránek vzít v úvahu, že návštěvnice stránek se aktivně zajímají o své zdraví. V naší republice je ale ještě mnoho těch, kteří takto svědomití nejsou,“ shrnuje MUDr. Václava Kunová, odbornice na výživu. Kolik z doporučeného denního příjmu energie a živin (sacharidy, tuky, bílkoviny) je dopoledním jídelníčkem vyčerpán pomůže zájemcům spočítat interaktivní nástroj takzvaný „Dopojídlometr“, dostupný na www.zdravykorinek.cz. Důležitý je nejen fakt, že snídáme, ale také co snídáme. Namazané pečivo, které mají ženy ráno nejčastěji, je velmi vhodnou volbou – dodá organizmu dostatek živin a dalších látek a díky nižšímu glykemickému indexu nepřijde delší dobu hlad. Z průzkumu vyplynulo, že na přípravu „namazané“ snídaně si najde čas i většina žen, které snídají až po příchodu do práce – těch je přitom téměř třetina. Navíc většina dotázaných žen odpověděla, že k mazání pečiva používá rostlinné tuky (margaríny), což je v souladu s doporučením odborníků. Ti radí, že by v našem jídelníčku měly převažovat. Rostlinné tuky totiž obsahují pro náš organizmus prospěšné nenasycené mastné kyseliny omega 6 a omega 3, z nichž některé patří do skupiny tzv. esenciálních. Tedy takových, které si náš organizmus nedokáže sám vytvořit, a musí je přijímat každodenním jídelníčkem. Narozdíl od tuků živočišných v nich nepřevažují pro nás nevhodné nasycené mastné kyseliny. „Připravit vhodnou snídani není nic těžkého. Jednou z nejrychlejších a nejoblíbenějších možností je celozrnný rohlík namazaný rostlinným tukem a obložený šunkou a zeleninou. Takováto snídaně má nízký glykemický index a přijatá energie nám dlouho vydrží,“ upřesnila MUDr. Kunová. Šunka dodá dostatek bílkovin a zelenina minerálních látek. Snídani ale není možné hodnotit, stejně jako ostatní denní jídla, odděleně. „Důležité je rozložení přijaté energie a pestrost celodenního jídelníčku,“ pokračuje MUDr. Kunová. Podrobné výsledky a více informací o symbolech znázorňujících stravovací režimy naleznete na www.zdravykorinek.cz. Perličky z regionů – jak je na tom v porovnání s ostatními Váš region?

Další zprávy z kategorie "Společnost"

1.8.

Kraj chce pomoci uživatelům sociálních služeb s dopravou

Šetření provádí Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) – sdružení neziskových organizací.

Společnost celý článek
22.10.

Kraj podpořil sport a kulturu v regionu

Krajští radní na svém 60. řádném jednání přidělili dotaci čtyřem organizacím z Pardubického kraje.

Společnost celý článek
20.6.

Proměna dokončena, přednádraží se otevře příští týden

Projekt počítal i s úpravou navazující dopravní infrastruktury. Nového povrchu se dočkala Palackého ulice, a to v úseku od nové křižovatky s ulicí kpt. Bartoše do prostoru před budovou České pošty, včetně křižovatek. Změnila se také organizace automobilové dopravy před budovou nádraží. V rámci projektu bylo vybudováno parkoviště K+R, parkovací plochy pro taxi a zásobování nádražní haly či vyhrazená stání pro potřeby ČD. Prostor je také doplněn o množství laviček, v jejichž blízkosti jsou vysázeny mladé stromky.

Společnost celý článek
24.4.

Jarní vydání časopisu To jsou Pardubice čeká na vás

Je ve vašem okolí někdo, o jehož vášni či zajímavém koníčku by se mělo vědět? Dejte nám tip – na rodáka z Pardubic nebo kohokoliv, jemuž naše město přirostlo k srdci.

Společnost celý článek
31.5.

Robert Fulghum v Poličce

Od 9. června do 15. července Robert Fulghum navštíví 40 českých měst, mezi nimiž bude také Polička. „Musím říct, že zřejmě žádný autor takového formátu se opravdu nikdy v takovém rozsahu nedostal mezi lid přímo po republice. Takové turné nemají opravdu ani rockové hvězdy nebo političtí kandidáti,“ dodal Lukáš Hejlík.

Společnost celý článek
5.6.

McDonald´s zve do zákulisí restaurací

McDonald´s rozšířil sortiment dezertů a nově v McCafé nabízí zákusky pro zákazníky s laktózovou intolerancí a bezlepkovou dietou.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting