„Kdo maže, ten vede“

2.12.

„Kdo maže, ten vede“

„Kdo maže, ten vede“

„Kdo maže, ten vede“

Snahy lékařů a výživových odborníků o ozdravění jídelníčku české populace začínají nést své ovoce. Osmdesát procent z 4.679 dotázaných žen uvedlo, že jejich celodenní jídelníček začíná snídaní. Téměř polovina z nich přitom sahá k české klasice – namazanému pečivu. Tyto výsledky přinesl průzkum „Jaký symbol vyjadřuje Váš jídelníček?“, který probíhal od června do listopadu tohoto roku mezi návštěvnicemi webových stránek www.zdravykorinek.cz. „Náš jídelníček by měl začínat snídaní. Spolu s dopolední svačinou má tvořit přibližně 25 procent doporučené denní energie, oběd pak dalších 35 procent. Výsledky ukázaly, že většina žen snídá, což je skvělá zpráva. Bohužel musíme vzhledem k zaměření webových stránek vzít v úvahu, že návštěvnice stránek se aktivně zajímají o své zdraví. V naší republice je ale ještě mnoho těch, kteří takto svědomití nejsou,“ shrnuje MUDr. Václava Kunová, odbornice na výživu. Kolik z doporučeného denního příjmu energie a živin (sacharidy, tuky, bílkoviny) je dopoledním jídelníčkem vyčerpán pomůže zájemcům spočítat interaktivní nástroj takzvaný „Dopojídlometr“, dostupný na www.zdravykorinek.cz. Důležitý je nejen fakt, že snídáme, ale také co snídáme. Namazané pečivo, které mají ženy ráno nejčastěji, je velmi vhodnou volbou – dodá organizmu dostatek živin a dalších látek a díky nižšímu glykemickému indexu nepřijde delší dobu hlad. Z průzkumu vyplynulo, že na přípravu „namazané“ snídaně si najde čas i většina žen, které snídají až po příchodu do práce – těch je přitom téměř třetina. Navíc většina dotázaných žen odpověděla, že k mazání pečiva používá rostlinné tuky (margaríny), což je v souladu s doporučením odborníků. Ti radí, že by v našem jídelníčku měly převažovat. Rostlinné tuky totiž obsahují pro náš organizmus prospěšné nenasycené mastné kyseliny omega 6 a omega 3, z nichž některé patří do skupiny tzv. esenciálních. Tedy takových, které si náš organizmus nedokáže sám vytvořit, a musí je přijímat každodenním jídelníčkem. Narozdíl od tuků živočišných v nich nepřevažují pro nás nevhodné nasycené mastné kyseliny. „Připravit vhodnou snídani není nic těžkého. Jednou z nejrychlejších a nejoblíbenějších možností je celozrnný rohlík namazaný rostlinným tukem a obložený šunkou a zeleninou. Takováto snídaně má nízký glykemický index a přijatá energie nám dlouho vydrží,“ upřesnila MUDr. Kunová. Šunka dodá dostatek bílkovin a zelenina minerálních látek. Snídani ale není možné hodnotit, stejně jako ostatní denní jídla, odděleně. „Důležité je rozložení přijaté energie a pestrost celodenního jídelníčku,“ pokračuje MUDr. Kunová. Podrobné výsledky a více informací o symbolech znázorňujících stravovací režimy naleznete na www.zdravykorinek.cz. Perličky z regionů – jak je na tom v porovnání s ostatními Váš region?

Další zprávy z kategorie "Společnost"

9.4.

Vysokomýtské letiště potřebuje rekontrukci

Letiště ve Vysokém Mýtě, které má statut veřejného vnitrostátního letiště a mezinárodního neveřejného letiště s travnatou a i s asfaltovou přistávací plochou, slouží jak sportovním účelům, tak i pro soukromé lety. Přistávají a vzlétají zde letouny, větroně, ultralehká letadla a vrtulníky. Letiště má jednu zpevněnou vzletovou dráhu délky 600 m a dvě travnaté dráhy délky cca 1200 m. Pojezdová dráha je vyasfaltována pouze od budovy letiště ke vzletové dráze. Zpevnění vzletové dráhy i pojížděcích ploch je na konci své životnosti a přišla doba provést rekonstrukci všech stávajících povrchů.

Společnost celý článek
21.2.

Kraj a ředitelé podepsali s lékaři dohodu

Tento dokument zajišťuje realizaci Memoranda o úpravě poměrů ve zdravotnictví, na kterém se shodla vláda s odboráři.

Společnost celý článek
3.12.

Předvánoční úklid v eko-friendly duchu? Drobné elektro pošlete balíkem k recyklaci, šetřete energií a zahoďte chemii!

Pořádný úklid je předvánoční rutinou mnohých hospodyněk. Podle britského průzkumu s ním více než třetina lidí stráví kolem dvou týdnů. Čistý dům zkrátka pro mnohé symbolizuje schopnost postarat se o rodinu. Při řádném gruntu ovšem nezapomínejte na přírodu. Staré elektro a další vybavení domácnosti nevyhazujte bezhlavě do popelnice. Samotný úklid pak lze provádět úsporně a ekologicky. Poradíme, jak na to.

Společnost celý článek
4.2.

Muzeum na Hřebči prozatím nebude

Hornické muzeum mělo být součástí Hřebečských důlních stezek, které se budou slavnostně otevírat v červnu letošního roku.

Společnost celý článek
17.6.

Beko Fresh festival naservíroval dva dny gastro zážitků

Dva dny skvělého jídla, pití, ochutnávání, zážitků, a hlavně pohody si užili návštěvníci letošního Beko Fresh festivalu v Pardubicích. Tradičně nejvíc vtipkoval Zdeněk Pohlreich a jako nejoblíbenější restauraci festivalu svým on-line hlasováním návštěvníci vybrali Dašické sklepy.

Společnost celý článek
7.1.

První Hradečánek se narodil až 2. ledna

Letošní první občánek Hradce Králové na sebe nechal poměrně dlouho čekat.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting