„Náhubkový zákon“ začal platit

2.4.

„Náhubkový zákon“ začal platit

„Náhubkový zákon“ začal platit

Ve středu 1. dubna 2009 začal v České republice platit takzvaný náhubkový zákon (č. 52/2009 Sb.), který novinářům zakazuje zveřejňovat informace o obětech trestných činů. O jak absurdní zákon se jedná, ukáží následující příklady. V minulých dnech policie pohřešovala mentálně postiženou ženu z Kvasinska. Tehdy jsme ještě mohli v žádosti Policie ČR o pomoc uvést její jméno a také podobiznu. Tímto dnem si toto už dovolit nemůžeme. Hrozí nám totiž postih až pět let vězení a finanční pokuta až pět milionů korun. Dokonce Vám nesmíme sdělit, zda byla žena nalezena a pokud ano, tak v jakém stavu. Náhubkový zákon totiž nedovoluje nejen říkat, ale „ani naznačovat". Ještě absurdnější situace může nastat, pokud se pátrá po osobě, u které je velmi pravděpodobné, že by se mohla a nebo že se stala obětí násilného trestného činu. Jako konkrétní příklad uveďme dívku z České Třebové, která se ztratila na cestě z Litomyšle domů. Nemůžeme ani uvést, zda její ostatky byly či nebyly nalezeny a tím pádem, kdo mohl být jejím vrahem. Jediné, co můžeme uvést je informace, že vrah zabil. Nebo třeba malý chlapec, který se ztratil na Pardubicku. Usilovně po něm pátraly desítky lidí. Pokud by se ztratil nyní, tak my nemůžeme upozornit čtenáře ani na to, koho vlastně mají hledat. A jak by zpráva o pohřešované ženě či malém chlapci nyní mohla vypadat? Policie ČR žádá o pomoc při pátrání po nezvěstné osobě. Identitu pohřešované redakce serveru Orlický.net zná, ale podle zákona ji nesmí zveřejnit. Zákon, který měl původně jen chránit oběti zločinů před přehnanou mediální pozorností, totiž parlament rozšířil tak, že omezuje svobodu slova i v případech, kdy pro to není žádný důvod. Přesto ho schválili poslanci, senátoři i prezident. Tento zákon vážně podkopává právo informovat a být informován, podkopává ústavou zaručené právo šířit zprávy a informace. Nezbývá než doufat, že jej v dohledné době zruší Ústavní soud. Zdroj: ORLICKÝ.net

Další zprávy z kategorie "Společnost"

5.9.

Pardubice v září ožijí Dny evropského dědictví

Pardubice se letos již po třinácté připojí k této celoevropské akci. Dny evropského dědictví (European Heritage Days – zkr. EHD) pro milovníky památek navíc připravily fotografickou soutěž, v níž mohou ti, kteří Dnů evropského dědictví využijí k putování po pardubických památkách, získat zajímavé ceny.

Společnost celý článek
11.11.

9. Křivánkovy dny nabídly pestrý program s aktuálními tématy z mnoha medicínských oborů

„Neméně zajímavý byl následující blok přednášek, které byly zaměřeny na dětskou anestézii a perioperační péči a nejpalčivější problémy v této oblasti. Blok, který sestavil MUDr. Vladimír Mixa, Ph.D. z FN Motol, byl velice přínosný. Hovořilo se třeba o tom, zda malé děti vůbec uspávat, jak je to rizikové, když jejich mozek ještě není vyvinutý, nebo o zajištění dítěte po operaci,“ uvedla primářka Fořtová.

Společnost celý článek
22.11.

Do Pardubic zavítalo na šedesát zahraničních průvodců

Konference se sice konala v Brně, nejprve však byla pro skupinu zahraničních návštěvníků připravena „pardubická“ exkurze autobusem se zastávkami na různých místech Pardubicka.

Společnost celý článek
9.2.

S americkým velvyslancem nejen o radarech

Včera 8. února se sešli vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek a velvyslanec USA v České republice Richard W. Graber,

Společnost celý článek
2.12.

Ministr Vondra navštívil Vojenskou střední školu

Podle Vondry má vojenská střední škola své nezastupitelné místo v systému vzdělávání.

Společnost celý článek
25.1.

Svitavská nemocnice opět zabodovala

Pardubický kraj měl v soutěži Bezpečná nemocnice ještě jedno želízko v ohni.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting