„Náhubkový zákon“ začal platit

2.4.

„Náhubkový zákon“ začal platit

„Náhubkový zákon“ začal platit

Ve středu 1. dubna 2009 začal v České republice platit takzvaný náhubkový zákon (č. 52/2009 Sb.), který novinářům zakazuje zveřejňovat informace o obětech trestných činů. O jak absurdní zákon se jedná, ukáží následující příklady. V minulých dnech policie pohřešovala mentálně postiženou ženu z Kvasinska. Tehdy jsme ještě mohli v žádosti Policie ČR o pomoc uvést její jméno a také podobiznu. Tímto dnem si toto už dovolit nemůžeme. Hrozí nám totiž postih až pět let vězení a finanční pokuta až pět milionů korun. Dokonce Vám nesmíme sdělit, zda byla žena nalezena a pokud ano, tak v jakém stavu. Náhubkový zákon totiž nedovoluje nejen říkat, ale „ani naznačovat". Ještě absurdnější situace může nastat, pokud se pátrá po osobě, u které je velmi pravděpodobné, že by se mohla a nebo že se stala obětí násilného trestného činu. Jako konkrétní příklad uveďme dívku z České Třebové, která se ztratila na cestě z Litomyšle domů. Nemůžeme ani uvést, zda její ostatky byly či nebyly nalezeny a tím pádem, kdo mohl být jejím vrahem. Jediné, co můžeme uvést je informace, že vrah zabil. Nebo třeba malý chlapec, který se ztratil na Pardubicku. Usilovně po něm pátraly desítky lidí. Pokud by se ztratil nyní, tak my nemůžeme upozornit čtenáře ani na to, koho vlastně mají hledat. A jak by zpráva o pohřešované ženě či malém chlapci nyní mohla vypadat? Policie ČR žádá o pomoc při pátrání po nezvěstné osobě. Identitu pohřešované redakce serveru Orlický.net zná, ale podle zákona ji nesmí zveřejnit. Zákon, který měl původně jen chránit oběti zločinů před přehnanou mediální pozorností, totiž parlament rozšířil tak, že omezuje svobodu slova i v případech, kdy pro to není žádný důvod. Přesto ho schválili poslanci, senátoři i prezident. Tento zákon vážně podkopává právo informovat a být informován, podkopává ústavou zaručené právo šířit zprávy a informace. Nezbývá než doufat, že jej v dohledné době zruší Ústavní soud. Zdroj: ORLICKÝ.net

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.3.

Saint-Gobain Adfors CZ plánuje v Litomyšli další investice

Rozšíření výroby s sebou přinese potřebu náboru nových zaměstnanců, bude se jednat řádově o desítky lidí. V Litomyšli bude závod doplňovat stavy zaměstnanců v průběhu celého roku.

Společnost celý článek
16.4.

Tajní „kontroloři“ testovali krajské úředníky

Nebojte se vyrazit na Krajský úřad Královéhradeckého kraje.

Společnost celý článek
9.3.

Svoje sliby plním

Podobná situace je i s Janem Ptáčkem, který se podílel na prvním návrhu změn ve školství.

Společnost celý článek
6.5.

Pamětní medaile muzeí v Králické pevnostní oblasti

První kusy se do prodeje dostanou v průběhu měsíce května 2011.

Společnost celý článek
31.8.

Osobnost Pardubického kraje po roce 1989

Jméno vytipované osobnosti pošlete nejpozději do 30. září na adresu Českého rozhlasu Pardubice.

Společnost celý článek
12.12.

TECHNOhrátky slavnostně vyhodnotily svůj rekordní rok v Rytířských sálech zámku v Pardubicích

Slavnostního odpoledne se zúčastnili ředitelé, pedagogové a žáci základních a středních odborných škol, které se letos zapojily do TECHNOhrátek, Dožínek i Velikonoc na zámku. Po jejich boku usedli radní Pardubického kraje, představitelé krajského odboru školství a kultury, Úřadu práce, Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy ČR, médií, významných regionálních zaměstnavatelů, zemědělských sdružení a muzeí Pardubického kraje.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting