„Náhubkový zákon“ začal platit

2.4.

„Náhubkový zákon“ začal platit

„Náhubkový zákon“ začal platit

Ve středu 1. dubna 2009 začal v České republice platit takzvaný náhubkový zákon (č. 52/2009 Sb.), který novinářům zakazuje zveřejňovat informace o obětech trestných činů. O jak absurdní zákon se jedná, ukáží následující příklady. V minulých dnech policie pohřešovala mentálně postiženou ženu z Kvasinska. Tehdy jsme ještě mohli v žádosti Policie ČR o pomoc uvést její jméno a také podobiznu. Tímto dnem si toto už dovolit nemůžeme. Hrozí nám totiž postih až pět let vězení a finanční pokuta až pět milionů korun. Dokonce Vám nesmíme sdělit, zda byla žena nalezena a pokud ano, tak v jakém stavu. Náhubkový zákon totiž nedovoluje nejen říkat, ale „ani naznačovat". Ještě absurdnější situace může nastat, pokud se pátrá po osobě, u které je velmi pravděpodobné, že by se mohla a nebo že se stala obětí násilného trestného činu. Jako konkrétní příklad uveďme dívku z České Třebové, která se ztratila na cestě z Litomyšle domů. Nemůžeme ani uvést, zda její ostatky byly či nebyly nalezeny a tím pádem, kdo mohl být jejím vrahem. Jediné, co můžeme uvést je informace, že vrah zabil. Nebo třeba malý chlapec, který se ztratil na Pardubicku. Usilovně po něm pátraly desítky lidí. Pokud by se ztratil nyní, tak my nemůžeme upozornit čtenáře ani na to, koho vlastně mají hledat. A jak by zpráva o pohřešované ženě či malém chlapci nyní mohla vypadat? Policie ČR žádá o pomoc při pátrání po nezvěstné osobě. Identitu pohřešované redakce serveru Orlický.net zná, ale podle zákona ji nesmí zveřejnit. Zákon, který měl původně jen chránit oběti zločinů před přehnanou mediální pozorností, totiž parlament rozšířil tak, že omezuje svobodu slova i v případech, kdy pro to není žádný důvod. Přesto ho schválili poslanci, senátoři i prezident. Tento zákon vážně podkopává právo informovat a být informován, podkopává ústavou zaručené právo šířit zprávy a informace. Nezbývá než doufat, že jej v dohledné době zruší Ústavní soud. Zdroj: ORLICKÝ.net

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.4.

Cena kraje pro Vlastu Pavlouskovou

Oceňování dobrovolníků je především poděkováním ze jejich nezištnou práci a pomoc potřebným.

Společnost celý článek
3.8.

Jízdné se v Hradci vrátí na původní výši z roku 2009

Tržby meziročně poklesly zhruba o šest milionů korun.

Společnost celý článek
3.11.

REVOLUTION TRAIN se blíží – protidrogový program oceněný v ČR i v Německu přijíždí do Hradce

Celkem už se vlak objevil na více než 50 nádražích. Kdekoliv zastavil, představitelé měst si akci stejně jako děti a pedagogové pochvalovali.

Společnost celý článek
31.7.

Pardubice jsou díky compostainerům o krok napřed

Každý, kdo se do projektu zapojí, má jedenkrát ročně nárok na bezplatný odběr padesáti kilogramů kompostu z dražkovické kompostárny.

Společnost celý článek
17.8.

Postižené Slatiňany dostanou od kraje sto tisíc korun

Byly zde zaplaveny obytné domy, sklepy, garáže a zahrady, poškození neunikly ani místní komunikace.

Společnost celý článek
1.2.

Bezpečnostní rada kraje má nový krizový plán

Doufám, že se v příštích letech bude scházet pokud možno jen na naplánovaných akcích, ale pokud bude třeba, tak že budeme schopni stejně jako v minulosti rychle a účinně řešit nastalé události,“ konstatoval hejtman Netolický.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting