„Náhubkový zákon“ začal platit

2.4.

„Náhubkový zákon“ začal platit

„Náhubkový zákon“ začal platit

Ve středu 1. dubna 2009 začal v České republice platit takzvaný náhubkový zákon (č. 52/2009 Sb.), který novinářům zakazuje zveřejňovat informace o obětech trestných činů. O jak absurdní zákon se jedná, ukáží následující příklady. V minulých dnech policie pohřešovala mentálně postiženou ženu z Kvasinska. Tehdy jsme ještě mohli v žádosti Policie ČR o pomoc uvést její jméno a také podobiznu. Tímto dnem si toto už dovolit nemůžeme. Hrozí nám totiž postih až pět let vězení a finanční pokuta až pět milionů korun. Dokonce Vám nesmíme sdělit, zda byla žena nalezena a pokud ano, tak v jakém stavu. Náhubkový zákon totiž nedovoluje nejen říkat, ale „ani naznačovat". Ještě absurdnější situace může nastat, pokud se pátrá po osobě, u které je velmi pravděpodobné, že by se mohla a nebo že se stala obětí násilného trestného činu. Jako konkrétní příklad uveďme dívku z České Třebové, která se ztratila na cestě z Litomyšle domů. Nemůžeme ani uvést, zda její ostatky byly či nebyly nalezeny a tím pádem, kdo mohl být jejím vrahem. Jediné, co můžeme uvést je informace, že vrah zabil. Nebo třeba malý chlapec, který se ztratil na Pardubicku. Usilovně po něm pátraly desítky lidí. Pokud by se ztratil nyní, tak my nemůžeme upozornit čtenáře ani na to, koho vlastně mají hledat. A jak by zpráva o pohřešované ženě či malém chlapci nyní mohla vypadat? Policie ČR žádá o pomoc při pátrání po nezvěstné osobě. Identitu pohřešované redakce serveru Orlický.net zná, ale podle zákona ji nesmí zveřejnit. Zákon, který měl původně jen chránit oběti zločinů před přehnanou mediální pozorností, totiž parlament rozšířil tak, že omezuje svobodu slova i v případech, kdy pro to není žádný důvod. Přesto ho schválili poslanci, senátoři i prezident. Tento zákon vážně podkopává právo informovat a být informován, podkopává ústavou zaručené právo šířit zprávy a informace. Nezbývá než doufat, že jej v dohledné době zruší Ústavní soud. Zdroj: ORLICKÝ.net

Další zprávy z kategorie "Společnost"

31.7.

Olympiáda může být svědkem bezpráví

Splnění slibů, které čínské úřady učinily, zůstává v nedohlednu.

Společnost celý článek
2.9.

Naděje pro rozvoj turistiky

Sportovně relaxační centrum Lihovar Třemošnice vzniká revitalizací bývalého lihovaru.

Společnost celý článek
19.6.

Starostové se vzdělávali v problematice zadávání veřejných zakázek

„Znalost vyhlášky o zadávání veřejných zakázek považuji za velmi důležitou. Všichni starostové a lidé pracující na městských a obecních úřadech vědí, že se bez ní neobejdou a že neznalost tohoto zákona může být zásadním nedostatkem,“ zahájila bezplatný seminář radní zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace Hana Štěpánová. Ta si klade za cíl vycházet vstříc starostům měst a obcí a nabídnout jim bezplatně školení na nejrůznější témata.

Společnost celý článek
13.6.

Vědecko-technický jarmark Univerzity Pardubice se koná v historickém centru města již ve středu - přijďte objevovat záhady každodenního světa na Pernštýnské náměstí

Chemické pokusy i forenzní vědu představí Střední průmyslová škola chemická. Jak smontovat digitální hodiny nebo změřit elektrický obvod ukáže Střední průmyslová škola elektrotechnická. Že je zdravá strava základem zdravého životního stylu dokáže Střední průmyslová škola potravinářství a služeb, která zájemce provede i po svém výukovém cvičném mlýnu.

Společnost celý článek
24.1.

Studie potvrdila jižní variantu rychlostní silnice R35

Studie byla jakýmsi auditem posledního rozhodnutí krajského zastupitelstva, které schválilo takzvanou jižní variantu.

Společnost celý článek
16.1.

Loutkářský vůz boduje na veletrhu RegionTour 2017

„V našem kraji se loutkářství soustřeďuje především v Chrudimi, kde je nádherné muzeum a kam bych rád všechny zájemce pozval na festival Loutkářská Chrudim. Ten se letos bude konat od 30. června do 6. července i pod patronací našeho kraje a jednotlivá představení zdaleka nejsou jen pro děti,“ pozval hejtman Martin Netolický zájemce do Pardubického kraje.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting