Amalthea podporuje pěstouny už deset let

16.10.

Amalthea podporuje pěstouny už deset let

Základem je rodina, ať už vlastní, nebo pěstounská. Tím se už deset let řídí občanské sdružení Amalthea, které pomáhá s náhradní rodinnou péčí dětem, které nemají kam jít. Amalthea vznikla v roce 2003 a letos slaví 10. narozeniny. Transformaci systému péče o ohrožené děti při této příležitosti ocenil i krajský radní pro sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola.


     Postupně se daří, aby děti nevyrůstaly mimo rodinu, byť to někdy musí být rodina pěstounská či adoptivní. „Nedělejme si iluze, že dětské domovy zmizí úplně. Bude jich méně, budou mít menší kapacitu – místo 30 dětí jich tam bude třeba jen šest jako v některých evropských zemích. Účelem změn není pouze rozpustit ústavy, ale především zajistit dostatečnou síť služeb tak, aby dítě mohlo prioritně zůstat v rodině," komentoval nastartovanou transformaci systému péče o ohrožené děti krajský radní pro sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola a dodal: „Transformace je dlouhodobá záležitost, kterou nelze časově ohraničit. Je dobře, že se péče o ohrožené děti mění a mrzí mě, když se tento komplexní proces někdy v očích médií nebo veřejnosti smrskne na pouhé rušení dětských domovů.“


     Prvořadým úkolem je podle Šotoly vznik sítě služeb, která bude zajišťovat péči už v rodinách, případně u pěstounů na přechodnou dobu či dlouhodobých pěstounů. V kraji v současnosti funguje 23 dětských domovů, kojeneckých ústavů a dalších zařízení péče o ohrožené děti. Žije v nich téměř 500 dětí.


     „Pěstounských rodin jsou v kraji asi čtyři stovky. Od novely zákona na začátku roku evidujeme osm nových pěstounů na přechodnou dobu, dalších osm je v přípravě. Každý rok přitom potřebujeme umístit asi 240 dětí a podle analýzy Mezinárodní organizace na ochranu dětí by bylo v Pardubickém kraji potřeba zhruba 30 pěstounských rodin na přechodnou dobu a dalších 110 dlouhodobých pěstounů,“ vysvětlil Pavel Šotola. Občanské sdružení Amaltea začalo od začátku roku aktivně vyhledávat ty, kteří by dětem poskytli dočasnou péči. „Potřebujeme více osvěty, aby se lidé dozvěděli o pěstounství,“ dodal radní Šotola a upozornil, že dobrým signálem je zájem o podporu pěstounství ze strany podnikatelů na burzách filantropie.


     Pavel Šotola na tiskové konferenci k výročí založení občanského sdružení Amalthea poděkoval jejím pracovníkům za jejich činnost a ocenil, že i po deseti letech jim nechybí energie, která je žene dopředu. Vyzdvihl také, že se jim daří úspěšně pracovat s velkou skupinou dobrovolníků.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

9.2.

Kurz pro budoucí mediátory nově i v Pardubicích

Absolvent kurzu získá osvědčení o rekvalifikaci s celostátní platností.

Společnost celý článek
27.4.

Být viděn. Takové je motto Dne silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji Náměstek Jaromír Dušek rozdával reflexní pásky dětem v Lipolticích

Den silniční bezpečnosti se ale neodehrával jen v Lipolticích. Náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek vyrazil i na pardubické hlavní nádraží, na místo s velkou koncentrací lidí všech věkových kategorií. I tady s lidmi o silniční bezpečnosti diskutoval a rozdával reflexní pásky.

Společnost celý článek
21.5.

Apatyka přivítala první hosty

Právě Pernštejnům totiž nová kavárna vděčí za svůj název.

Společnost celý článek
23.12.

Mezi svátky budou některé agendy fungovat omezeně

S přelomem roku souvisí také účetní uzávěrky, pokladny magistrátu tak budou 31. 12. zavřené. Oddělení dopravně správních agend, které má na starosti mj. řidičské průkazy, bude také fungovat kvůli odstávce pokladen pouze omezeně. Výjimkou bude pokladna v Černé za Bory, kde sídlí registr motorových vozidel. Ta bude v provozu i na Silvestra.

Společnost celý článek
4.6.

Chat s primátorem Pardubic již dnes odpoledne

Občané Pardubic mohou opět využít možnosti diskutovat prostřednictvím internetu se svým primátorem.

Společnost celý článek
1.3.

Oslavte Mezinárodní den žen francouzskými šansony

Při příležitosti oslav Mezinárodního dne žen ve čtvrtek 8. března se nezapomeňte zastavit v Paláci Pardubice. V 16.30 tam totiž začíná zdarma pro všechny návštěvníky výjimečný koncert Komorní filharmonie Pardubice, která na společném vystoupení s Chanson Trio Coucou představí krásné francouzské šansony.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting