Archeologové na Velkém náměstí představí své nálezy

28.7.

Archeologové na Velkém náměstí představí své nálezy

Archeologové na Velkém náměstí představí své nálezy

Archeologové na Velkém náměstí představí své nálezy

Ve čtvrtek 12. srpna se od 15 do 17 hodin na Velkém náměstí (u bývalé radnice) v Hradci Králové uskuteční „den otevřených sond“, který se bude konat v rámci zjišťovacího archeologického výzkumu právě lokality tohoto náměstí. Zájemci z řad široké veřejnosti si budou moci prohlédnout odkryté archeologické situace s ukázkami terénní práce a dokumentace. Rovněž budou představeny některé zajímavé nálezy středověkých a raně novověkých předmětů. V případě extrémně nepříznivého počasí bude akce přesunuta na jiný termín. „Cenné nálezy na Velkém náměstí jsou významnou součástí kulturního dědictví našeho města. Dokládají, jak lidé žili v tomto prostoru před staletími,“ uvedl náměstek hradeckého primátora Martin Soukup. „Musím vysoce ocenit práci archeologů muzea a především to, že umožní široké veřejnosti seznámit se s výsledky tohoto výzkumu,“ dodal náměstek Soukup. První etapa zjišťovacího archeologického výzkumu a inženýrsko-geologického průzkumu byla zahájena letos na počátku června a potrvá přibližně do září tohoto roku.  „Archeologické a geologické práce jsou součástí přípravy projektu Rekonstrukce Velkého náměstí v Hradci Králové zařazeného do Integrovaného plánu města Hradce Králové „Centrum města = pól růstu a rozvoje města“, který bude spolufinancován z evropských peněz,“ prohlásil náměstek primátora Josef Malíř. „Cílem prováděného výzkumu je zjištění kvality a kvantity archeologických nálezů na daném území. Je důležité získat data, která budou použita při dalším plánování zemních a stavebních prací v prostoru Velkého náměstí a jeho okolí,“ pokračoval náměstek Malíř. „Data rovněž poslouží pro poznání podoby původního reliéfu hradeckého návrší a jeho změn v průběhu existence města a jeho předchůdců. Součástí archeologického výzkumu je i inženýrsko-geologický průzkum zaměřený na zjištění vlastností konstrukčních vrstev vozovek a geologického podloží,“ uzavřel náměstek primátora. V první etapě se předpokládá provedení 12 archeologických sond. Místa sond jsou rozmístěna tak, aby přinesla data ze všech částí Velkého náměstí a přilehlých ploch řešených v rámci rekonstrukce. Dodejme, že „Dne otevřených sond“ se zúčastní zástupci vedení města a příslušných odborů Magistrátu města Hradec Králové, včetně zástupců Muzea východních Čech v Hradci Králové, kteří za organizaci provádějí zmiňované průzkumy.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

18.4.

Ministryně Jourová předala ve Španělském sále cenu městu Chrudim

Vítězným Historickým městem roku 2013 se stala Chrudim, získala milion korun z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, pamětní grafický list ministryně pro místní rozvoj a skleněnou pamětní plastiku.

Společnost celý článek
1.4.

Česká Třebova a Eduard Haken

Rozhodujícím faktem pro udělení čestného občanství byl Mistrův vřelý vztah k České Třebové.

Společnost celý článek
6.1.

Řidič zaparkoval v příkopu a v autě nasával lihovinu

Částí svého vozidla zachytil o svodidlo, ale to nebránilo, aby pokračoval v další jízdě směrem ke křižovatce.

Společnost celý článek
28.1.

Za zamořený sklad v Libčanech zmírněný trest

Nebezpečné odpady začala Etlíkova původní firma SNOG HK navážet do areálu bývalého Vertexu v Libčanech již během roku 2002.

Společnost celý článek
5.9.

Služby podpořily pardubické Nezlomené

Na jejich příkladu je dobře vidět, jak funguje, když se handicapovaní chtějí postarat sami o sobe a ne v první řadě spoléhat na pomoc ostatních. Myslím, že o to raději každý jednotlivec i organizace takové sdružení podpoří,“ říká ředitelka Služeb města Pardubic Lea Tomková.

Společnost celý článek
18.2.

Rodiče si nevybíráme, bohužel!

Život každého ovlivňuje rodinné prostředí, ve kterém vyrůstá. Někdo má cestičku umetenou a jiný si ji musí tvrdě prošlapat.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting