Archeologové na Velkém náměstí představí své nálezy

28.7.

Archeologové na Velkém náměstí představí své nálezy

Archeologové na Velkém náměstí představí své nálezy

Archeologové na Velkém náměstí představí své nálezy

Ve čtvrtek 12. srpna se od 15 do 17 hodin na Velkém náměstí (u bývalé radnice) v Hradci Králové uskuteční „den otevřených sond“, který se bude konat v rámci zjišťovacího archeologického výzkumu právě lokality tohoto náměstí. Zájemci z řad široké veřejnosti si budou moci prohlédnout odkryté archeologické situace s ukázkami terénní práce a dokumentace. Rovněž budou představeny některé zajímavé nálezy středověkých a raně novověkých předmětů. V případě extrémně nepříznivého počasí bude akce přesunuta na jiný termín. „Cenné nálezy na Velkém náměstí jsou významnou součástí kulturního dědictví našeho města. Dokládají, jak lidé žili v tomto prostoru před staletími,“ uvedl náměstek hradeckého primátora Martin Soukup. „Musím vysoce ocenit práci archeologů muzea a především to, že umožní široké veřejnosti seznámit se s výsledky tohoto výzkumu,“ dodal náměstek Soukup. První etapa zjišťovacího archeologického výzkumu a inženýrsko-geologického průzkumu byla zahájena letos na počátku června a potrvá přibližně do září tohoto roku.  „Archeologické a geologické práce jsou součástí přípravy projektu Rekonstrukce Velkého náměstí v Hradci Králové zařazeného do Integrovaného plánu města Hradce Králové „Centrum města = pól růstu a rozvoje města“, který bude spolufinancován z evropských peněz,“ prohlásil náměstek primátora Josef Malíř. „Cílem prováděného výzkumu je zjištění kvality a kvantity archeologických nálezů na daném území. Je důležité získat data, která budou použita při dalším plánování zemních a stavebních prací v prostoru Velkého náměstí a jeho okolí,“ pokračoval náměstek Malíř. „Data rovněž poslouží pro poznání podoby původního reliéfu hradeckého návrší a jeho změn v průběhu existence města a jeho předchůdců. Součástí archeologického výzkumu je i inženýrsko-geologický průzkum zaměřený na zjištění vlastností konstrukčních vrstev vozovek a geologického podloží,“ uzavřel náměstek primátora. V první etapě se předpokládá provedení 12 archeologických sond. Místa sond jsou rozmístěna tak, aby přinesla data ze všech částí Velkého náměstí a přilehlých ploch řešených v rámci rekonstrukce. Dodejme, že „Dne otevřených sond“ se zúčastní zástupci vedení města a příslušných odborů Magistrátu města Hradec Králové, včetně zástupců Muzea východních Čech v Hradci Králové, kteří za organizaci provádějí zmiňované průzkumy.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

17.9.

Na Rock for People dorazí Green Day, Fall Out Boy i Weezer

Rock for People v příštím roce naplní přání fanoušků. Oznamují první hvězdu roku 2020, kterou je americká punk rocková legenda Green Day.

Společnost celý článek
22.4.

Manažeři roku opět i z Pardubického kraje

Všem manažerům z Pardubického i Královéhradeckého kraje oceněným od roku 1993 předají odměnu i hejtmani z obou krajů.

Společnost celý článek
11.9.

Derner: Krajský zastupitel nesmí být ve střetu zájmů

Podle vicehejtmana Královéhradeckého kraje Vladimíra Dernera se jedná o střet zájmů.

Společnost celý článek
7.12.

Primátor se rozloučil se starostou Jiřím Srbkem

Jiří Srbek byl poprvé zvolen starostu městského obvodu II Polabiny v roce 1998. Sídliště, v němž žil dlouhá léta, pak řídil čtyři volební období.

Společnost celý článek
11.9.

Osvědčené hotely a restaurace nabídnou prezidentu Zemanovi rozmanité menu.

Chystané pokrmy budou většinou připraveny z čerstvých místních surovin v duchu současných trendů moderní gastronomie.

Společnost celý článek
8.1.

Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci, shodli se radní s podnikateli

Zástupci Hospodářské komory přivítali změny a zpřísnění podmínek pro uchazeče na veřejné zakázky. „Jsme rádi, že se zvyšuje důraz na kvalitu díla. Nové podmínky by měly vyřadit neseriózní firmy, které se sice oháněly nejnižší cenou, ale nakonec nebyly schopné zakázku vůbec dokončit,“ řekl předseda představenstva Krajské hospodářské komory Miloš Huryta.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting