Archeologové na Velkém náměstí představí své nálezy

28.7.

Archeologové na Velkém náměstí představí své nálezy

Archeologové na Velkém náměstí představí své nálezy

Archeologové na Velkém náměstí představí své nálezy

Ve čtvrtek 12. srpna se od 15 do 17 hodin na Velkém náměstí (u bývalé radnice) v Hradci Králové uskuteční „den otevřených sond“, který se bude konat v rámci zjišťovacího archeologického výzkumu právě lokality tohoto náměstí. Zájemci z řad široké veřejnosti si budou moci prohlédnout odkryté archeologické situace s ukázkami terénní práce a dokumentace. Rovněž budou představeny některé zajímavé nálezy středověkých a raně novověkých předmětů. V případě extrémně nepříznivého počasí bude akce přesunuta na jiný termín. „Cenné nálezy na Velkém náměstí jsou významnou součástí kulturního dědictví našeho města. Dokládají, jak lidé žili v tomto prostoru před staletími,“ uvedl náměstek hradeckého primátora Martin Soukup. „Musím vysoce ocenit práci archeologů muzea a především to, že umožní široké veřejnosti seznámit se s výsledky tohoto výzkumu,“ dodal náměstek Soukup. První etapa zjišťovacího archeologického výzkumu a inženýrsko-geologického průzkumu byla zahájena letos na počátku června a potrvá přibližně do září tohoto roku.  „Archeologické a geologické práce jsou součástí přípravy projektu Rekonstrukce Velkého náměstí v Hradci Králové zařazeného do Integrovaného plánu města Hradce Králové „Centrum města = pól růstu a rozvoje města“, který bude spolufinancován z evropských peněz,“ prohlásil náměstek primátora Josef Malíř. „Cílem prováděného výzkumu je zjištění kvality a kvantity archeologických nálezů na daném území. Je důležité získat data, která budou použita při dalším plánování zemních a stavebních prací v prostoru Velkého náměstí a jeho okolí,“ pokračoval náměstek Malíř. „Data rovněž poslouží pro poznání podoby původního reliéfu hradeckého návrší a jeho změn v průběhu existence města a jeho předchůdců. Součástí archeologického výzkumu je i inženýrsko-geologický průzkum zaměřený na zjištění vlastností konstrukčních vrstev vozovek a geologického podloží,“ uzavřel náměstek primátora. V první etapě se předpokládá provedení 12 archeologických sond. Místa sond jsou rozmístěna tak, aby přinesla data ze všech částí Velkého náměstí a přilehlých ploch řešených v rámci rekonstrukce. Dodejme, že „Dne otevřených sond“ se zúčastní zástupci vedení města a příslušných odborů Magistrátu města Hradec Králové, včetně zástupců Muzea východních Čech v Hradci Králové, kteří za organizaci provádějí zmiňované průzkumy.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

14.4.

V Hovorech se mluvilo o perspektivě splavnění Labe

Hodně se diskutovalo také o dosplavnění Labe do Pardubic.

Společnost celý článek
4.4.

Malovaná vejce rychle sníst!

Tradice velikonoční pomlázky je, jak se ukazuje, stále živá. Vejce symbolizují nový život, vzkříšení, proměnu do jiné dimenze.

Společnost celý článek
16.10.

Z Taxisu putoval žokej Bartoš do Pardubické krajské nemocnice

Zraněnému Bartošovi okamžitě přispěchal na pomoc primář Brož, který se již mnoho let stará o zdravotní péči jezdců na pardubickém dostihovém závodišti. A hned vzápětí už putoval do Pardubické krajské nemocnice, a.s. Nejprve byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče Chirurgické kliniky a o den později byl přeložen na neurochirurgické oddělení.

Společnost celý článek
4.12.

Návštěvníkům OC Futurum Hradec Králové budou zvířata královédvorské ZOO jíst téměř z ruky – sbírka krmiva začíná již tento týden

Sbírka bude v OC Futurum Hradec Králové probíhat od 4. do 21. prosince. Do sběrného místa bude možné krmivo přinést ve všední dny od 13 do 20 hodin, v sobotu a v neděli od 10 do 21 hodin.

Společnost celý článek
3.5.

Ušlechtilou zábavu spojili s počítačem

Malování v počítači rozvíjí počítačové dovednosti i tvůrčí schopnosti dětí, ale také jim zvyšuje sebevědomí.

Společnost celý článek
14.7.

Jak dopadla inspekce služeb?

Cílem kontrol bylo ověřit, jak poskytovatelé služeb na zakázku dodržují ustanovení zákona o ochraně spotřebitele.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting