Architekti diskutují s občany

18.1.

Architekti diskutují s občany


Městští architekti se často setkávají s nepochopením veřejnosti. Odbor hlavního architekta a architekti, kteří spolupracují na městských projektech, přitom mají o městě a oblastech jeho rozvoje své představy, o kterých jsou přesvědčeni, že jsou ty pravé. „Bohužel jsme neměli dostatek možností naše představy komu a jak jasně a přehledně vysvětlit. Zkratkovitá a neúplná vyjádření prostřednictvím médií navíc nedávají příležitost srozumitelně probrat, popřípadě s veřejností projednat, některé konkrétní projekty i odvážnější vize rozvoje městě,“ říká Karolína Koupalová z odboru hlavního architekta.

Pro otupení názorových hran mezi architekty a veřejností začali městští architekti v minulém roce pořádat diskuzní večery „OHA vs. …..“. Přidaly se tak k už tradičním prezentacím, výstavám a workshopům nad konkrétními projekty. V Divadle 29 se zatím uskutečnila dvě setkání.


Při první diskuzi „OHA vs pocitové mapy“ prezentovali architekti výsledky průzkumu provedeného prostřednictvím pocitových map. Veřejnost jimi sdělila své názory na veřejná prostranství v Pardubicích. „Snažili jsme se například vysvětlit, že výsledky pocitových map nechápeme jako reprezentativní sociologický průzkum. I přesto jsou pro nás zajímavé a cenné, neboť vypovídají o stavu některých veřejných prostranství ve městě a vztahu Pardubáků k nim. Konkrétně jsme diskutovali o jednoznačně negativním hodnocení veřejného prostoru svázaného s AFI Palace, které ovšem nekoresponduje s obrovskou návštěvností tohoto místa. Padl i názor, že formou pocitových map by bylo možno získávat názory obyvatel na webových stránkách města. Rozhodně jde o podmět, kterým se budeme zabývat,“ myslí si Koupalová.


Druhé téma „OHA vs městské řeky“ vzešlo i s ohledem na výsledky pocitových map. Podle architektů je pro Pardubice zásadní. Naše město totiž vzniklo na soutoku dvou řek, které do dnešní doby výrazně ovlivňují jeho obraz a skrývají v sobě velký potenciál. „Bohužel se diskuze nezúčastnili zástupci některých aktivních pardubických sdružení, která se zabývají ochranou životního prostředí, a nemohli jsme tak konfrontovat náš pohled s jejich názory. Přesto se diskuze zúčastnilo asi třicet lidí. Probírali jsme témata projektů městských parků na Chrudimce a neschopnost města je bezproblémově projednat s občanskými sdruženími. Hovořili jsme také o plánovaných projektech vázaných na Labe, jako jsou revitalizace zeleně podél Labe, rekreační plavba a městský rekreačního přístavu na Labi či Labská cyklostezka od pramene Labe až do Hamburku. Probírali jsme, zda postačí drobné zásahy, či zda si některé části nábřeží vyžádají zásadní architektonickou přestavbu,“ dodává Koupalová.


Architekti plánují, že budou v setkáních s laickou i odbornou veřejností pokračovat. V úterý 19. února se proto uskuteční diskuze na téma „OHA vs doprava“. Tématem diskuze budou obchvaty, propojky, tunely, autobusy i cyklodoprava. Stejně tak i otázky - Co ve městě chceme, a co ne? Jak se co plánuje a kdo o tom rozhoduje?

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.12.

Největší tajemství obestírá torzo ženské postavy

Od dnešního dne až do 8. ledna 2012 zde budou vystaveny skutečné poklady.

Společnost celý článek
18.2.

Rodiče si nevybíráme, bohužel!

Život každého ovlivňuje rodinné prostředí, ve kterém vyrůstá. Někdo má cestičku umetenou a jiný si ji musí tvrdě prošlapat.

Společnost celý článek
10.5.

Bezpečná a zdravá cykloturistika s projektem Na kole jen s přilbou

Jízda na kole má nesporně své kouzlo. Navíc při výletu do hor nám umožňuje poznávat atraktivní lokality, kam bychom pěšky při nejlepší vůli nestihli dorazit. Jízda na kole se příznivě podepisuje na duševní kondici cyklistů.

Společnost celý článek
13.7.

Ptáky utráceli hromadně

V obci Netřeby zahájili záchranáři svou práci krátce před polednem, skončili ve večerních hodinách.

Společnost celý článek
29.10.

O Osobností kraje můžete hlasovat jen do 8. listopadu

Hlasovat můžete stále i vy, a to jen do 8. listopadu, pomocí formuláře na www.rozhlas.cz/pardubice/osobnost/

Společnost celý článek
28.3.

Senátor Šilar pořádá konferenci o letním času

Petr Šilar proto pořádá v půlce května veřejné senátní slyšení o změně letního času.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting