Architekti diskutují s občany

18.1.

Architekti diskutují s občany


Městští architekti se často setkávají s nepochopením veřejnosti. Odbor hlavního architekta a architekti, kteří spolupracují na městských projektech, přitom mají o městě a oblastech jeho rozvoje své představy, o kterých jsou přesvědčeni, že jsou ty pravé. „Bohužel jsme neměli dostatek možností naše představy komu a jak jasně a přehledně vysvětlit. Zkratkovitá a neúplná vyjádření prostřednictvím médií navíc nedávají příležitost srozumitelně probrat, popřípadě s veřejností projednat, některé konkrétní projekty i odvážnější vize rozvoje městě,“ říká Karolína Koupalová z odboru hlavního architekta.

Pro otupení názorových hran mezi architekty a veřejností začali městští architekti v minulém roce pořádat diskuzní večery „OHA vs. …..“. Přidaly se tak k už tradičním prezentacím, výstavám a workshopům nad konkrétními projekty. V Divadle 29 se zatím uskutečnila dvě setkání.


Při první diskuzi „OHA vs pocitové mapy“ prezentovali architekti výsledky průzkumu provedeného prostřednictvím pocitových map. Veřejnost jimi sdělila své názory na veřejná prostranství v Pardubicích. „Snažili jsme se například vysvětlit, že výsledky pocitových map nechápeme jako reprezentativní sociologický průzkum. I přesto jsou pro nás zajímavé a cenné, neboť vypovídají o stavu některých veřejných prostranství ve městě a vztahu Pardubáků k nim. Konkrétně jsme diskutovali o jednoznačně negativním hodnocení veřejného prostoru svázaného s AFI Palace, které ovšem nekoresponduje s obrovskou návštěvností tohoto místa. Padl i názor, že formou pocitových map by bylo možno získávat názory obyvatel na webových stránkách města. Rozhodně jde o podmět, kterým se budeme zabývat,“ myslí si Koupalová.


Druhé téma „OHA vs městské řeky“ vzešlo i s ohledem na výsledky pocitových map. Podle architektů je pro Pardubice zásadní. Naše město totiž vzniklo na soutoku dvou řek, které do dnešní doby výrazně ovlivňují jeho obraz a skrývají v sobě velký potenciál. „Bohužel se diskuze nezúčastnili zástupci některých aktivních pardubických sdružení, která se zabývají ochranou životního prostředí, a nemohli jsme tak konfrontovat náš pohled s jejich názory. Přesto se diskuze zúčastnilo asi třicet lidí. Probírali jsme témata projektů městských parků na Chrudimce a neschopnost města je bezproblémově projednat s občanskými sdruženími. Hovořili jsme také o plánovaných projektech vázaných na Labe, jako jsou revitalizace zeleně podél Labe, rekreační plavba a městský rekreačního přístavu na Labi či Labská cyklostezka od pramene Labe až do Hamburku. Probírali jsme, zda postačí drobné zásahy, či zda si některé části nábřeží vyžádají zásadní architektonickou přestavbu,“ dodává Koupalová.


Architekti plánují, že budou v setkáních s laickou i odbornou veřejností pokračovat. V úterý 19. února se proto uskuteční diskuze na téma „OHA vs doprava“. Tématem diskuze budou obchvaty, propojky, tunely, autobusy i cyklodoprava. Stejně tak i otázky - Co ve městě chceme, a co ne? Jak se co plánuje a kdo o tom rozhoduje?

Další zprávy z kategorie "Společnost"

13.5.

Výtěžek z renovace tonerů pomůže postiženým

Stacionář Slunečnice Pardubice je jediným zařízením, které bylo vybráno do projektu SBÍREJ-TONER.CZ.

Společnost celý článek
24.1.

Pro 23 školských projektů schváleno 157 milionů z EU

V lanškrounské Střední zemědělské škole vznikne veterinárně-zemědělské centrum.

Společnost celý článek
15.2.

Nová střecha sportovní haly v České Třebové by mohla být hotová už letos v říjnu. Škoda nepřesáhne 15 milionů korun

Jedná se o železobetonovou konstrukci, lepený vazník, ocelovou konstrukci nebo kombinaci oceli a dřevěného vazníku. S výběrem nejvhodnější varianty budeme však čekat na posudek soudního znalce,

Společnost celý článek
4.5.

Celostátní setkání ve Svitavách

Město Svitavy se 5. května 2007 stane hostitelem celostátního setkání rodičů pečujících o děti s těžkým zdravotním postižením.

Společnost celý článek
19.12.

Rozpočet na rok 2018 je schválen

Město Pardubice pro rok 2018 počítá s celkovými příjmy ve výši zhruba 1,96 miliardy korun, což je o cca 100 milionů více než v letošním roce. Dvě třetiny příjmů městského rozpočtu pocházejí z rozpočtového určení daní. Dále je v rozpočtu zapojeno více než 400 milionů korun z let minulých.

Společnost celý článek
8.12.

Pardubicko: nadílka pro psy v útulcích

Projekt naplnil svůj hlavní cíl: vyzval širokou veřejnost k zodpovědnému vztahu ke zvířatům.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting