Aukce promluví do ceny elektřiny pro Hradec

4.3.

Aukce promluví do ceny elektřiny pro Hradec

Aukce promluví do ceny elektřiny pro Hradec

Transparentní soutěž na burze rozhodne o ceně elektrické energie centrálně pro město Hradec Králové a přidružené organizace na celý příští rok. Cenu určí „příhozy“ a „podhozy“ dodavatelů, kteří na místě a ve správném okamžiku pomohou svým rozhodnutím k ceně, kterou nakonec odklepne pomyslné aukční kladívko. Město očekává úspory v řádech miliónů korun. První březnový den rozhodli radní Hradce Králové o sdruženém nákupu elektrické energie na rok 2012 formou nákupu na Energetické burze. Cena elektrické energie bude formou dokonalé soutěže takto stanovena centrálně pro statutární město Hradec Králové a jím zřizované organizace a založené společnosti. Na burzovním trhu nákup elektřiny umožňuje soutěž dodavatelů, ti ve srovnání s běžným způsobem  vylepšují nabídku „příhozy“ či „podhozy“. Odběratel tak nakoupí vždy za nejlepší možnou cenu, jakou lze na trhu v konkrétním období dosáhnout v prostředí Energetické burzy Českomoravské komoditní burzy v Kladně na příští rok. „Letos se centrálně do tohoto projektu s městem zapojilo více než 40 organizací. Sdružené soutěžení o cenu elektrické energie úspěšně proběhlo již v roce 2010. Soutěž měla tehdy 32 účastníků a čtvrtinový objem, přesto se dosáhlo úspory v rozsahu 20 procent na nízkém napětí a 33 na vysokém napětí. Nyní bude celkový objem sdruženého nákupu podstatně rozšířen účastí příspěvkové organizace Technické služby Hradec Králové a akciové společnosti Dopravní podnik města Hradce Králové a školských zařízení,“ dodává Denisa Netolická, vedoucí odboru vnitřních služeb. Do konce března se v rámci důkladné přípravy na plánovanou aukci uskuteční energetický audit zúčastněných organizací. Ten pomůže odhalit přesné potřeby. „Pokud by město i v budoucnu přistoupilo k této variantě soutěžení, může již využít tohoto platného zpracovaného auditu. Nedílným nákladem účasti na burzovním klání jsou platné burzovní poplatky. V loňském soutěžení byly náklady zhruba 100 tisíc korun, avšak úspora na ceně elektrické energie se vyšplhala ke čtyřem miliónům korun,“ vysvětluje Jindřich Frydrych, ředitel úřadu pro ekonomiku a dotace královéhradeckého magistrátu. „Aukci je  možné sledovat  on-line. Cena je navržená zákazníkem, v tomto případě městem,  a dodavatelé takzvaně  podhazují. Ceny mohou jít, pokud je správně vybraná doba, dost dolů,“ uzavírá Frydrych. Cenu do jisté míry ovlivní i současná světová ekonomicko-politická situace a ceny surovin.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

21.11.

Fiat skončil ve stromech, po řidiči se slehla zem

Viděli jste dopravní kolizi, ozvěte se nám.

Společnost celý článek
23.10.

Transformace má první výsledky, pět dětí z dětského domova bydlí v bytě

Prvních pět dětí se tam mohlo už přestěhovat a celá skupina tam spolu s pracovníky Domova hospodaří jako rodina,“ řekl Pavel Šotola po návštěvě budovy Domova a potom i bytu.

Společnost celý článek
28.5.

Nejlepší mladí chemici změří své síly v Pardubicích

Díky podpoře SCHP ČR se všichni finalisté mohou těšit na nadstandardní ceny. S velkorysou nabídkou přišla také pořádající fakulta: pro prvních pět finalistů připravila certifikát na stipendium během 1. roku studia na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice v celkové hodnotě téměř 30 000,- Kč.

Společnost celý článek
26.2.

Pro Pardubice je prioritou doprava. Hradubicko sáhá po miliardách.

Pardubicku by dotace měly pomoci například v dopravě a to nejen při výstavbě a modernizaci silnic či cyklostezek, ale také při budování inteligentního dopravního systému, který by zlepšil průjezdnost městy a v Pardubicích například i při modernizaci vozového parku a odbavovacího systému dopravního podniku, či rozšíření trolejbusových tras.

Společnost celý článek
13.1.

K zastávkám u letiště povedou nové chodníky

Úpravy dvou protilehlých zastávek jsou rozděleny do dvou samostatných investičních akcí.

Společnost celý článek
4.1.

Tříkrálová sbírka opět pomůže potřebným

Ta bude probíhat po celý následující týden nejen na Pardubicku, ale ve většině měst a obcí Pardubického kraje.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting