Aukce promluví do ceny elektřiny pro Hradec

4.3.

Aukce promluví do ceny elektřiny pro Hradec

Aukce promluví do ceny elektřiny pro Hradec

Transparentní soutěž na burze rozhodne o ceně elektrické energie centrálně pro město Hradec Králové a přidružené organizace na celý příští rok. Cenu určí „příhozy“ a „podhozy“ dodavatelů, kteří na místě a ve správném okamžiku pomohou svým rozhodnutím k ceně, kterou nakonec odklepne pomyslné aukční kladívko. Město očekává úspory v řádech miliónů korun. První březnový den rozhodli radní Hradce Králové o sdruženém nákupu elektrické energie na rok 2012 formou nákupu na Energetické burze. Cena elektrické energie bude formou dokonalé soutěže takto stanovena centrálně pro statutární město Hradec Králové a jím zřizované organizace a založené společnosti. Na burzovním trhu nákup elektřiny umožňuje soutěž dodavatelů, ti ve srovnání s běžným způsobem  vylepšují nabídku „příhozy“ či „podhozy“. Odběratel tak nakoupí vždy za nejlepší možnou cenu, jakou lze na trhu v konkrétním období dosáhnout v prostředí Energetické burzy Českomoravské komoditní burzy v Kladně na příští rok. „Letos se centrálně do tohoto projektu s městem zapojilo více než 40 organizací. Sdružené soutěžení o cenu elektrické energie úspěšně proběhlo již v roce 2010. Soutěž měla tehdy 32 účastníků a čtvrtinový objem, přesto se dosáhlo úspory v rozsahu 20 procent na nízkém napětí a 33 na vysokém napětí. Nyní bude celkový objem sdruženého nákupu podstatně rozšířen účastí příspěvkové organizace Technické služby Hradec Králové a akciové společnosti Dopravní podnik města Hradce Králové a školských zařízení,“ dodává Denisa Netolická, vedoucí odboru vnitřních služeb. Do konce března se v rámci důkladné přípravy na plánovanou aukci uskuteční energetický audit zúčastněných organizací. Ten pomůže odhalit přesné potřeby. „Pokud by město i v budoucnu přistoupilo k této variantě soutěžení, může již využít tohoto platného zpracovaného auditu. Nedílným nákladem účasti na burzovním klání jsou platné burzovní poplatky. V loňském soutěžení byly náklady zhruba 100 tisíc korun, avšak úspora na ceně elektrické energie se vyšplhala ke čtyřem miliónům korun,“ vysvětluje Jindřich Frydrych, ředitel úřadu pro ekonomiku a dotace královéhradeckého magistrátu. „Aukci je  možné sledovat  on-line. Cena je navržená zákazníkem, v tomto případě městem,  a dodavatelé takzvaně  podhazují. Ceny mohou jít, pokud je správně vybraná doba, dost dolů,“ uzavírá Frydrych. Cenu do jisté míry ovlivní i současná světová ekonomicko-politická situace a ceny surovin.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

19.6.

Začíná čas řemeslnických trhů

V pátek 17. července od 11 do 18 hodin na Tylově nábřeží v Hradci Králové se uskuteční tzv. Nábřeží řemeslníků.

Společnost celý článek
29.4.

Kraj a veřejností projednali stavbu v Březhradu

Do 6. června krajský úřad vydá stanovisko z hlediska posouzení této stavby na životní prostředí.

Společnost celý článek
13.7.

„Pomoc hasič hasičovi“

obracíme se na Vás jménem hasičů, kteří chtějí pomoct svému kamarádovi, hasičovi, Pavlovi Lacinovi z Krásného.

Společnost celý článek
18.4.

Svitavská Obchodní akademie se sloučí s gymnáziem. Studentů se změna nijak nedotkne

Přínosnost sloučení pro studenty a pedagogy vnímá také krajský radní pro oblast školství Bohumil Bernášek. „Musíme si uvědomit, že škola má jeden z nejnižších počtů žáků ve středních školách zřizovaných našim krajem

Společnost celý článek
8.2.

Město bude pojistkou proti ztrátě značky Zlatá přilba

Ochrannou známku Zlatá přilba, stejně jako její verzi Golden helm, si v roce 2013 zaregistrovala společnost JRM Speedway Factory, která je řadu let partnerem AMK ZP Pardubice při pořádání závodu o Zlatou přilbu.

Společnost celý článek
26.9.

Zbývající část příchovické školy získá její správce

Původně chtělo město školu prodat ve veřejné dražbě, nakonec dalo přednost nabídce dosavadního správce areálu Jiřího Poláka.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting