Avízo: Kavárna Universitas a její Nadčlověk na holičkách

9.4.

Avízo: Kavárna Universitas a její Nadčlověk na holičkách

 Kdo se skrýval za pseudonymem Bert? A čím karikaturisté a umělci v tehdejším Československu bojovali proti šířícímu se nacismu. O tom se bude mluvit v dalším díle Kavárny Universitas, kterou příští úterý pořádají studenti Univerzity Pardubice. O umělcích, kteří našli ve 30. letech 20. století v našich zemích útočiště před fašismem, přijede přednášet PhDr. Bronislava Kuzica Rokytová, Ph.D., kurátorka Umělecké sbírky Památníku národního písemnictví v Praze, která se specializuje na výtvarné umění 20. století. 

Další díl kavárny s názvem Nadčlověk na holičkách! Antinacistická výtvarná scéna v Československu (1933 - 1948) nabídne zajímavé informace o umělecké tvorbě známých autorů jako je Oskar Kokoschka, John Heartfield nebo Thomas Theodor Heine. Přednáška se dotkne i dalších umělců, jako jsou Thomas Wüsten, Erich Arnold Bischof, Theo Balden. Nebo také Bert, nejvýznamnější z karikaturistů, vystupující pod tímto pseudonymem v česko-emigrantském časopisu Der Simplicus. Bertovu totožnost odhalí kurátorka veřejně zcela poprvé.

A prostor v kavárně dostane také umělec Hannes Beckmann, absolvent Bauhausu v Desavě.  Bronislava Kuzica Rokytová je autorkou dvou monografií, které se týkají tématu a editorsky i autorsky se podílela na katalozích a výstavách Oskara Kokoschky v Kunstforum Osdeutsche Galerie Regensburg a v Národní galerii v Praze. Kavárna Universitas se otevře v úterý 9. dubna 2019 v 18 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29). Vstup na akci je volný. 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

19.7.

Veská by mohla být pilotním projektem státu pro financování zdravotní péče

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navštívil ve středu Pardubický kraj. V doprovodu hejtmana Martina Netolického navštívil kromě sídla kraje také Pardubickou nemocnici a Dětské centrum Veská. Řeč přišla na aktuální situaci finanční a personální situaci krajských nemocnic včetně rozvojových a investičních plánů. Ve Veské informovali zástupci kraje ministra o nutnosti legislativních změn v rámci úhrad za zdravotní péči v dětských centrech. Ta je nyní hrazena pouze z prostředků zřizovatele.

Společnost celý článek
22.6.

Radnice bude normálně fungovat i o prázdninách

I v době dovolených si mohou obyvatelé Pardubic vyřizovat své záležitosti na pardubickém magistrátu bez omezení.

Společnost celý článek
5.3.

Dvě ceny Wernera von Siemense putují na Univerzitu Pardubice

Cena Wernera von Siemense má za úkol nejen motivovat výjimečné talenty z řad studentů a výzkumníků, ale také upevňovat pozitivní vztah studentů a širší veřejnosti k vědě a v neposlední řadě vyzdvihnout neúnavnou práci pedagogů, která je často neprávem opomíjená.

Společnost celý článek
7.2.

Pardubický projekt proti šikaně vstupuje do třetího ročníku

Do třetího ročníku vstupuje v Pardubicích projekt K nám šikana nepatří.

Společnost celý článek
2.4.

Revitalizace Tyršových sadů má zelenou

V rámci IPRM střed města v Pardubicích již vyrostla sportovní hala Dašická, integrační centrum České abilympijské asociace Kosatec, Skautské centrum na Vinici (náklady cca 40 milionů korun) a zmodernizována byla také část areálu Sokolovny. Z celkových dotací, které mají být zhruba 390 milionů korun, Pardubice zatím využily zhruba 140 milionů.

Společnost celý článek
7.2.

Městské lesy postupně mládnou

Pro rok 2013 je plánována v městských lesích těžba přestárlých porostů na více než pěti hektarech - ve Studáneckém a Doubravickém lese a ve Svítkově.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting