Babičky a dědečkové v pardubických školkách slaví 5 let Pardubice, 14. června 2019 Pan Jiří celý život pracoval jako výpravčí vlaků na pardubickém nádraží a i ve volném čase byl velice aktivní. Ani jako čerstvý důchodce se ovšem nenudí. Vedle každodenní

17.6.

Babičky a dědečkové v pardubických školkách slaví 5 let  Pardubice, 14. června 2019  Pan Jiří celý život pracoval jako výpravčí vlaků na pardubickém nádraží a i ve volném čase byl velice aktivní. Ani jako čerstvý důchodce se ovšem nenudí. Vedle každodenní

Pan Jiří celý život pracoval jako výpravčí vlaků na pardubickém nádraží a i ve volném čase byl velice aktivní. Ani jako čerstvý důchodce se ovšem nenudí. Vedle každodenní náročné péče o svou nemocnou maminku je posluchačem Univerzity třetího věku, sportovcem a vášnivým čtenářem. Ale co víc – kromě svých vnoučat je už půl roku dědečkem pro děti v pardubické Mateřské škole Závodu Míru!

Často slýcháme o dobrovolnících, kteří pomáhají seniorům. Jak to ale vypadá, když seniorům pomáhá to, že se z nich samotných stanou dobrovolníci? Takový nápad vzešel před pár lety na půdě dvou pracovních skupin komunitního plánování sociálních služeb v Pardubicích. Ty přišly totiž s úžasnou myšlenkou mezigeneračního propojení. „Naším cílem bylo podpořit seniory v aktivitách, které je nejen udrží v dobré fyzické i psychické kondici, ale při nichž budou zároveň i sami senioři dobrovolně pomáhat – jako babičky a dědečkové ve školách a školkách“, vysvětluje Michaela Stránská z odboru sociálních věcí Magistrátu města Pardubic.

Právě v tom vidí smysl i „děda Jirka“, a proto se do projektu rozhodl zapojit. „Od pradávna platilo, že se životní vědomosti a zkušenosti předávaly z generace na generaci, ideálně v rámci jejich společného soužití, ústním podáním a osobním příkladem. To dnes v rodinách mnohdy chybí a tak jsem rád, že mohu alespoň trochu k naplnění této tradice přispět“, uvádí. Do školky dojíždí z Nemošic jako správný sportovec na kole – jednou týdně zhruba na 2 hodiny dopoledne. Děti se na jeho návštěvu vždy moc těší a předhání se, kdo bude mít dědečka pro sebe. Ten se snaží být ale spravedlivý a věnovat se každému z nich stejně. Společně si povídají, hrají hry, staví ze stavebnic nebo čtou. Nebude chybět ani na jejich besídce a těší se, že časem třídu doprovodí i na nějaký výlet. Brzy by měl děti učit také kutilským dovednostem ve školní dílničce. „Je to úplně jiná energie a zážitek, být mezi dětmi. Vřele tuto aktivitu mohu mým vrstevníkům doporučit,“ shrnuje s úsměvem své dosavadní zkušenosti s dobrovolnictvím pan Jiří.

Tento projekt zřejmě nemá svým rozsahem zatím nikde v Česku obdobu. Slaví úspěšných 5 let fungování a během uplynulé doby se do něj zapojilo už 35 seniorů v 17 pardubických mateřských a základních školách, spousta z nich je s námi od samého začátku“, sděluje Lucie Křivková z Dobrovolnického centra Koalice nevládek Pardubicka, které má realizaci na starosti. „Po babičkách a dědečcích je ze strany mateřských škol stále poptávka. Proto každý, kdo chce svůj volný čas obohatit o podobné zkušenosti a pomáhat přitom druhým, se může hlásit v našem centru. Dobrovolníkům poskytujeme k dané činnosti vždy veškerý servis a individuální péči a snažíme se zajistit, aby jim tato práce přinášela radost a naplnění.“

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.5.

Vyzkoušejte si na vlastní kůži, jak zábavná může být věda.

Toto léto se děti vydají na dobrodružnou cestu po stopách vzniku a vývoje života na Zemi. Nejprve si mladí vědci vyzkouší, co všechno umí přírodní živly a pokusí se je zkrotit tak jako jejich předci.

Společnost celý článek
16.11.

Tesla Kyjevská vstupuje do druhého kola

Město hledá způsob, jak znovu využít areál bývalé průmyslové továrny Tesla Kyjevská. Rozhodlo se proto vyhlásit investorskou soutěž na prodej tohoto areálu. První kolo výběrového řízení již proběhlo, pardubičtí radní na svém posledním jednání navíc schválili zadávací podmínky pro kolo druhé.

Společnost celý článek
29.1.

Nejúspěšnější sportovci Pardubicka jsou odtajněni

O dvě významné osobnosti se rozrostla také Síň slávy pardubického sportu. Nově do ní byl uveden atlet a trenér desetiboje Jiří Čechák, mezi jehož svěřence patřili například olympijský vítěz a mistr světa Roman Šebrle, Jiří Ryba či Jaroslav Hedvičák.

Společnost celý článek
27.10.

Resocializační tábor pro děti opravdu vyšel!

Všechny posádky nakonec poklad nalezly a odměnou jim byla vytoužená truhla plná dobrot.

Společnost celý článek
22.3.

Východočeská galerie Vás zve na výstavu: Architektura Pardubic a okolí - Prior Pardubice

Na základě oborové architektonické soutěže byl kolektivem architektky Anděly Drašarové zpracován projekt, který se však nedočkal realizace. Pozemní stavby Pardubice, které měly stavbu realizovat, byly vytížené bytovou výstavbou a odmítly stavbu v daných termínech z kapacitních i technických důvodů provést.

Společnost celý článek
3.6.

Kraj vyčká se změnami ve školství do reformy financování

Z dosavadních modelových příkladů financování zpracovaných ministerstvem totiž vyplývá výrazný negativní ekonomický dopad především na střední školství, a tím i na rozpočet kraje jakožto zřizovatele.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting