Babičky a dědečkové v pardubických školkách slaví 5 let Pardubice, 14. června 2019 Pan Jiří celý život pracoval jako výpravčí vlaků na pardubickém nádraží a i ve volném čase byl velice aktivní. Ani jako čerstvý důchodce se ovšem nenudí. Vedle každodenní

17.6.

Babičky a dědečkové v pardubických školkách slaví 5 let  Pardubice, 14. června 2019  Pan Jiří celý život pracoval jako výpravčí vlaků na pardubickém nádraží a i ve volném čase byl velice aktivní. Ani jako čerstvý důchodce se ovšem nenudí. Vedle každodenní

Pan Jiří celý život pracoval jako výpravčí vlaků na pardubickém nádraží a i ve volném čase byl velice aktivní. Ani jako čerstvý důchodce se ovšem nenudí. Vedle každodenní náročné péče o svou nemocnou maminku je posluchačem Univerzity třetího věku, sportovcem a vášnivým čtenářem. Ale co víc – kromě svých vnoučat je už půl roku dědečkem pro děti v pardubické Mateřské škole Závodu Míru!

Často slýcháme o dobrovolnících, kteří pomáhají seniorům. Jak to ale vypadá, když seniorům pomáhá to, že se z nich samotných stanou dobrovolníci? Takový nápad vzešel před pár lety na půdě dvou pracovních skupin komunitního plánování sociálních služeb v Pardubicích. Ty přišly totiž s úžasnou myšlenkou mezigeneračního propojení. „Naším cílem bylo podpořit seniory v aktivitách, které je nejen udrží v dobré fyzické i psychické kondici, ale při nichž budou zároveň i sami senioři dobrovolně pomáhat – jako babičky a dědečkové ve školách a školkách“, vysvětluje Michaela Stránská z odboru sociálních věcí Magistrátu města Pardubic.

Právě v tom vidí smysl i „děda Jirka“, a proto se do projektu rozhodl zapojit. „Od pradávna platilo, že se životní vědomosti a zkušenosti předávaly z generace na generaci, ideálně v rámci jejich společného soužití, ústním podáním a osobním příkladem. To dnes v rodinách mnohdy chybí a tak jsem rád, že mohu alespoň trochu k naplnění této tradice přispět“, uvádí. Do školky dojíždí z Nemošic jako správný sportovec na kole – jednou týdně zhruba na 2 hodiny dopoledne. Děti se na jeho návštěvu vždy moc těší a předhání se, kdo bude mít dědečka pro sebe. Ten se snaží být ale spravedlivý a věnovat se každému z nich stejně. Společně si povídají, hrají hry, staví ze stavebnic nebo čtou. Nebude chybět ani na jejich besídce a těší se, že časem třídu doprovodí i na nějaký výlet. Brzy by měl děti učit také kutilským dovednostem ve školní dílničce. „Je to úplně jiná energie a zážitek, být mezi dětmi. Vřele tuto aktivitu mohu mým vrstevníkům doporučit,“ shrnuje s úsměvem své dosavadní zkušenosti s dobrovolnictvím pan Jiří.

Tento projekt zřejmě nemá svým rozsahem zatím nikde v Česku obdobu. Slaví úspěšných 5 let fungování a během uplynulé doby se do něj zapojilo už 35 seniorů v 17 pardubických mateřských a základních školách, spousta z nich je s námi od samého začátku“, sděluje Lucie Křivková z Dobrovolnického centra Koalice nevládek Pardubicka, které má realizaci na starosti. „Po babičkách a dědečcích je ze strany mateřských škol stále poptávka. Proto každý, kdo chce svůj volný čas obohatit o podobné zkušenosti a pomáhat přitom druhým, se může hlásit v našem centru. Dobrovolníkům poskytujeme k dané činnosti vždy veškerý servis a individuální péči a snažíme se zajistit, aby jim tato práce přinášela radost a naplnění.“

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.1.

Televizní magazín Zkraje týdne skončil

Kromě zpráv přinášel magazín také závažná krajská témata, nevšední příběhy lidí, aktivních obcí a různých společenství.

Společnost celý článek
26.9.

Ministr zemědělství dostal ruchadlo

V Rokytně nedaleko Pardubic se ministr zastavil na rybí farmě. Ta vznikla teprve před třemi lety v budovách zaniklého JZD a stala se průkopníkem v tomto způsobu chovu ryb u nás. Na svůj rozvoj získala i evropské dotace. Ministerstvo zemědělství vlastní v našem kraji Národní hřebčín v Kladrubech.

Společnost celý článek
12.1.

Přijďte pobesedovat s hejtmanem

V průběhu besedy se účastníci dozvědí, co čeká Pardubický kraj v následujícím období.

Společnost celý článek
19.9.

Týden nízkoprahových klubů v Chrasti a H. Týnci | Chystáme se na turnaj ve streetballu i besedu o financích

Týden nízkoprahových klubů začíná v pondělí 22. září a skončí v pátek 26. září 2014. Pracovníci Šance pro Tebe slibují ve všech lokalitách zajímavý a pestrý program jak pro klienty, tak především pro ostatní veřejnost, která po celý týden může nahlížet pod pokličku práce terénních pracovníků, jež se věnují nízkoprahovým neboli snadno dostupným službám.

Společnost celý článek
27.12.

Zástupci turistických oblastí Pardubického kraje se domluvili na spolupráci v roce 2019

Premiérově se jednání zúčastnila nová ředitelka zapsaného spolku Pardubicko – Perníkové srdce Čech Markéta Krátká, která ostatním přítomným představila plány spolku pro příští rok.

Společnost celý článek
29.5.

Rodinné stříbro si musíme chránit

Na pondělí 28. května 2007 svolal vicehejtman kraje Roman Línek jednání výrobců perníku s Janem Březinou

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting