Blbec k večeři naposledy pobaví pardubické diváky

19.12.

Blbec k večeři naposledy pobaví pardubické diváky


Před sobotní premiérou Kavkazského křídového kruhu se v pátek 19. prosince Východočeské divadlo rozloučí s úspěšnou inscenací světoznámé komedie Francise Vebera Blbec k večeři, kterou v Pardubicích nazkoušela umělecká šéfka zlínského divadla Hana Mikolášková. Hlavní role ztvárňují Martin Mejzlík a Alexandr Postler. Premiéra se uskutečnila 12. května 2014 v Městském divadle a inscenace dosáhla úctyhodných pětačtyřicet repríz.


Hra je známá nejen z divadelních jevišť, ale také a možná především z filmového plátna. „Francis Veber jakožto divadelní autor a současně též uznávaný filmový scenárista a režisér Blbce k večeři v roce 1998 sám natočil. Jeho snímek pak při udílení francouzských filmových cen César obdržel celkem šest nominací, z toho také pro nejlepší film a režii,“ uvádí dramaturg divadla Zdeněk Janál.


Hra Blbec k večeři diváky zavádí do domácnosti bohatého nakladatele Pierra Brochanta, který má spolu se svými přáteli zvláštní zálibu v pořádání pravidelných „večeří blbců“, na které každý přivádí své nové objevy. Žádný z „blbců“ samozřejmě netuší, proč byl ve skutečnosti pozván. Jednoho dne se však tento Pierrův koníček poněkud zkomplikuje a zprvu dekadentní legrácka pro pobavení začne nabírat na obrátkách …


„Blbec k večeři je jedna z mých nejoblíbenějších komedií, protože zápletka není prvotně vystavěná na nevěrách, záměnách apod., ale vychází ze situace, do které se teoreticky můžeme dostat v životě každý. Je totiž leckdy jen otázkou úhlu pohledu, jestli naše schopnosti a zájmy nebudou někdy někomu připadat směšné a hloupé. A hlavně si ta hra bere na paškál nejrůznější druhy blbosti, s nimiž se denně setkáváme a setkávat budeme, protože lidská blbost je věčná a nezničitelná,“ řekla před premiérou režisérka Hana Mikolášková.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

12.9.

Dny evropského dědictví: klíč i k nepřístupným památkám

Neděle 16. září může být lahůdkou pro milovníky historie a města.Řadu historických míst navíc oživí doprovodné akce.

Společnost celý článek
25.10.

Kraj připravil podporu pro obce na území památky UNESCO

V souvislosti se zápisem kulturního statku s názvem „Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem“ na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO projednali radní informaci o projektech kraje na tomto území a vyčlenění částky na individuální dotace pro obce na území této památky.

Společnost celý článek
31.1.

Řemeslníci dočasně vystřídali na hradě návštěvníky

Město Polička, kterému středověký objekt patří, získalo na obnovu peníze z evropských fondů.

Společnost celý článek
12.4.

Sněhový Brněnec letos poosmé

Pořadatelé věří, že i letos bude umělecká úroveň vystoupení na vysoké úrovni.

Společnost celý článek
7.10.

V Hradci Králové začne sympozium o malíři Kupkovi

Františku Kupkovi se tak konečně dostává zasloužené pozornosti i v jeho rodném kraji.

Společnost celý článek
11.1.

Usednou krajští policisté Na Spravedlnosti?

Pardubický kraj zainvestuje objemovou studii a studii návrhu využití celého areálu ve spolupráci s Policií ČR.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting