Boni pueri na 16. mezinárodním festivalu Concentus Moraviae

23.6.

Boni pueri na 16. mezinárodním festivalu Concentus Moraviae

Boni pueri na 16. mezinárodním festivalu Concentus Moraviae

Jako jediný chlapecký sbor na světě nastudovali Boni pueri triptych Responsorií Jana Dismase Zelenky. Třetí část tohoto velkolepého díla zazněla v rámci mezinárodního festivalu Concentus Moraviae. Program letošního ročníku na téma České sny - otisky a vzpomínky sestavil hudební skladatel a muzikolog Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů a ke spolupráci s Boni pueri přizval i skvělého polského varhaníka Waclawa Golonku. Přestože to není obvyklé, zněl evangelickým kostelem mezi jednotlivými částmi bouřlivý potlesk. Koncert, který byl již několik týdnů beznadějně vyprodaný, doprovodil svými vizualizacemi i grafik a divadelník žijící v USA Petr Nikl. Jeho dílo mohou obdivovat lidé v Jihoafrické republice, Anglii, Finsku, Americe i Japonsku. Oba sbormistry Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavla Horáka i Marka Štryncla přijal ředitel festivalu a manažer Magdaleny Kožené David Dittrich. „Nastudování všech 27 responsorií bylo pro nás velkou výzvou. Máme radost, že jsme jako jediný chlapecký sbor na světě mohli poznat prostřednictvím této krásné hudby to, co jiným sborům zůstalo dosud utajeno,“ říká ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák. Podle vyjádření ředitele festivalu se po dnešní premiéře již uvažuje o provedení Responsorií za hranicemi České republiky. „Rádi budeme na dalších projektech spolupracovat. Festival je koncipován velice citlivě, s důrazem na kvalitu včetně skvělého zázemí pro účinkující. Velkou zásluhu má na tom paní Jitka Miková, produkční festivalu, se kterou jsme se v Boskovicích moc rádi potkali. Zelenkovu dílu se můžete věnovat roky a pořád v něm nacházíte nové podoby. Někteří naši chlapci se podíleli v průběhu let na všech třech premiérách. Spolupráce s vynikajícím muzikantem Markem Štrynclem začala již před několika lety a dnes, kdy dirigoval již třetí a poslední část Responsorií, se i nám v souladu s mottem festivalu: České sny – otisky a vzpomínky, jeden velký sen splnil. Máme i krásné vzpomínky na premiéry prvních dvou částí a otisk jako symbol něčeho trvalého a zároveň inspirujícího, který jsme mohli zanechat, nám otvírá cestu k dalším výzvám," dodává Pavel Horák. Festival, který přivedl posluchače do dvaceti nejzajímavějších kulturních památek Jižní Moravy, doprovází štáb Českého rozhlasu a České televize. Ve středu 29. června odvysílá Terra Musica reportáž z premiéry, reprízu pořadu pak můžete sledovat 2. července.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

2.1.

První miminko pardubického kraje se narodilo v Chrudimi

Do desáté hodiny dopoledne se však 1. ledna rodili jen chlapci, dalšími byli v 6:38 hodin Daniel také v Chrudimské nemocnici a v 7:47 Martin v Orlickoústecké nemocnici.

Společnost celý článek
26.1.

Nové logo kraje vychází z křížení dopravních cest

„Je pravdou, že pro území Pardubického kraje se velmi těžko hledá společný jmenovatel. Nemáme tu pohoří nebo řeku, která prochází celým krajem, je to velmi různorodé území. Ale díky dopravním cestám tu byla založena a rozvíjela se většina významných sídel,“ řekl hejtman Martin Netolický. „V historických dobách to byla Trstenická stezka a spojnice Vídně s Vratislaví, podél kterých vznikala města jako Chrudim, Vysoké Mýto, Litomyšl, Polička, Svitavy, Moravská Třebová a další. Novým impulzem byla železnice, která dala vyrůst průmyslovému rozvoji měst jako Přelouč, Pardubice, Choceň, Česká Třebová, Ústí nad Orlicí a tím kraj výrazně ovlivnila.“

Společnost celý článek
29.1.

Nadával jim, bil je a oháněl se nožem

Naštěstí se počínání násilníka obešlo bez nutnosti přivolat lékaře. Napadený utrpěl jen drobné odřeniny.

Společnost celý článek
30.5.

Krkonoše: sněhové Československo

Unikátní zbytek sněhu ve tvaru bývalého Československa zvaný Mapa republiky je opět k vidění v Krkonoších.

Společnost celý článek
14.2.

Pardubický kraj se opět prezentoval na veletrhu cestovního ruchu

S velkým zájmem ze strany návštěvníků se setkaly ukázky práce pana Zdenka Bukáčka, nositele tradice lidového řemesla.

Společnost celý článek
6.2.

Lávka místo mostku. Oprava omezí přístup do Zámku Pardubice

Samotná oprava začne v březnu nebo dubnu 2018, záležet bude na klimatických podmínkách. Trvání stavebních prací by nemělo přesáhnout 12 týdnů.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting