Boni pueri na 16. mezinárodním festivalu Concentus Moraviae

23.6.

Boni pueri na 16. mezinárodním festivalu Concentus Moraviae

Boni pueri na 16. mezinárodním festivalu Concentus Moraviae

Jako jediný chlapecký sbor na světě nastudovali Boni pueri triptych Responsorií Jana Dismase Zelenky. Třetí část tohoto velkolepého díla zazněla v rámci mezinárodního festivalu Concentus Moraviae. Program letošního ročníku na téma České sny - otisky a vzpomínky sestavil hudební skladatel a muzikolog Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů a ke spolupráci s Boni pueri přizval i skvělého polského varhaníka Waclawa Golonku. Přestože to není obvyklé, zněl evangelickým kostelem mezi jednotlivými částmi bouřlivý potlesk. Koncert, který byl již několik týdnů beznadějně vyprodaný, doprovodil svými vizualizacemi i grafik a divadelník žijící v USA Petr Nikl. Jeho dílo mohou obdivovat lidé v Jihoafrické republice, Anglii, Finsku, Americe i Japonsku. Oba sbormistry Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavla Horáka i Marka Štryncla přijal ředitel festivalu a manažer Magdaleny Kožené David Dittrich. „Nastudování všech 27 responsorií bylo pro nás velkou výzvou. Máme radost, že jsme jako jediný chlapecký sbor na světě mohli poznat prostřednictvím této krásné hudby to, co jiným sborům zůstalo dosud utajeno,“ říká ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák. Podle vyjádření ředitele festivalu se po dnešní premiéře již uvažuje o provedení Responsorií za hranicemi České republiky. „Rádi budeme na dalších projektech spolupracovat. Festival je koncipován velice citlivě, s důrazem na kvalitu včetně skvělého zázemí pro účinkující. Velkou zásluhu má na tom paní Jitka Miková, produkční festivalu, se kterou jsme se v Boskovicích moc rádi potkali. Zelenkovu dílu se můžete věnovat roky a pořád v něm nacházíte nové podoby. Někteří naši chlapci se podíleli v průběhu let na všech třech premiérách. Spolupráce s vynikajícím muzikantem Markem Štrynclem začala již před několika lety a dnes, kdy dirigoval již třetí a poslední část Responsorií, se i nám v souladu s mottem festivalu: České sny – otisky a vzpomínky, jeden velký sen splnil. Máme i krásné vzpomínky na premiéry prvních dvou částí a otisk jako symbol něčeho trvalého a zároveň inspirujícího, který jsme mohli zanechat, nám otvírá cestu k dalším výzvám," dodává Pavel Horák. Festival, který přivedl posluchače do dvaceti nejzajímavějších kulturních památek Jižní Moravy, doprovází štáb Českého rozhlasu a České televize. Ve středu 29. června odvysílá Terra Musica reportáž z premiéry, reprízu pořadu pak můžete sledovat 2. července.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.11.

Univerzita Pardubice ocení nejlepšího sportovce za akademický rok 2013/2014

Za reprezentaci na mezinárodní a republikové úrovni jsou oceněni Matěj Slováček a Zdeněk Chmelík (7. místo na Akademickém mistrovství světa - Futsal Portugalsko) a Kateřina Příhodová (1. místo na Mistrovství ČR za veslování na párovce, ve sprintu na dvojskifu a ve sprintu na párovce).

Společnost celý článek
26.10.

Pod radary je pro chodce bezpečněji

Řidiči, kteří dopravní předpisy nerespektují, bohužel zůstávají kvůli legislativě nepotrestáni.

Společnost celý článek
12.7.

Policisté mají nové uniformy

Nové polokošile jsou vyrobeny ve třech barevných provedeních, modrá, žlutá a bílá, podle toho, jaké službě jsou určeny.

Společnost celý článek
22.5.

Z robotické soutěže v Novém Mexiku se vrátili studenti „elektrotechny“ se stříbrem na krku

Totožný úkol měli soutěžící na mezinárodní soutěži RoboRAVE International, kde nás reprezentovali Marek Musil, Josef Pelc a Vojtěch Tecl. „Říkáme tomu takové malé mistrovství světa. Letět do Spojených států, navíc jako nejlepší tým z České republiky, to byla velká motivace,“ podotkl ředitel SPŠE Ladislav Štěpánek, který studenty na cestě doprovázel.

Společnost celý článek
16.5.

Rodinu a práci lze úspěšně sladit

Konference předcházela mezinárodnímu dni rodiny, který připadá dle Organizace spojených národů na 15. květen. A právě tento rok si zároveň připomínáme jeho 20. výročí. Otázky slaďování rodinného a pracovního života proto byly společným jmenovatelem všech diskusních příspěvků.

Společnost celý článek
30.6.

Léto 2012: děti jen s vlastním pasem

Cestovat se zapsaným dítětem v dokladu je možné do 26. června 2012, poté zápisy pozbývají platnost.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting