Burzy filantropie jsou stále úspěšnější

21.11.

Burzy filantropie jsou stále úspěšnější

Jestliže v loňském roce bylo podpořeno prostřednictvím burz filantropie 22 projektů neziskových organizací částkou kolem 800 tisíc korun, letos na finanční podporu dosáhlo celkem 32 projektů neziskových organizací v objemu téměř jeden milion korun. Výsledky burz filantropie v Pardubickém kraji tak zcela překonaly očekávání organizátorů i neziskových organizací.


     Burzy filantropie v Pardubickém kraji mají již tříletou historii a daří se jim rok od roku lépe. Jde o jedinečný projekt Koalice nevládek Pardubicka a Pardubického kraje, vycházející z principů známého televizního pořadu Den D. V případě burz filantropie prezentují neziskové organizace své projekty před donátory z podnikatelského a veřejného sektoru. Pokud projekty donátory zaujmou, získají od nich neziskové organizace buď finanční, nebo materiální podporu. Tímto způsobem se v Pardubickém kraji letos podařilo podpořit celkem 32 potřebných projektů z oblasti sociální péče, ochrany životního prostředí či volnočasových aktivit. Celková hodnota darů určená k podpoře projektů se přitom letos vyšplhala na rekordních 1,2 miliony korun.


     Pardubický kraj tento rok přidal na projekty neziskovek prostřednictvím burz 280 tisíc korun, další skoro jeden milion korun poskytli podnikatelé. „Burzy filantropie jsou jedinečným nástrojem k podpoře projektů neziskových organizací v kraji. Přinášejí nejen potřebné peníze na smysluplné projekty, ale zároveň obohacují samotné donátory, kteří tak lépe poznávají fungování neziskových organizací,“ hodnotí přínosy burz Pavel Šotola, radní Pardubického kraje.


     Letos se regionální burzy filantropie konaly na čtyřech místech, a to v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli a Ústí nad Orlicí. Navíc se konala jedna místní burza filantropie ve Svitavách, kterou se rozhodlo uspořádat samo Město Svitavy. Ředitelka Koalice nevládek Pardubicka Jana Machová je s výsledky letošních burz oprávněně spokojena: „Těší mě, že se na burzách filantropie tradičně objevují nejen stálice na poli firemního dárcovství, ale také se nám daří pro tuto myšlenku nadchnout další nové sponzory. K těm prvním patří Elektrárny Opatovice, eBRÁNA, VS Chrudim, IVECO, KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí a partneři projektu Jsme tu doma, COMPAK a další. Z nových donátorů je to například. Advokátní kancelář Paděra, AVE CZ odpadové hospodářství, ERA Poštovní spořitelna, Svitap J. H. J. nebo firma Limes“.


     A důvod, proč se daří získávat další donátory? Radní Pardubického kraje Pavel Šotola to vidí takto: „Zástupci firem, kteří se zúčastnili předešlých burz a nahlédli ‚pod pokličku‘ fungování neziskovek, se na jejich požadavky začali dívat úplně jinak. Důležitá je i skutečnost, že se všichni donátoři zatím shodli na tom, že právě tento způsob spolupráce je velmi cenný pro obě strany.“


     Nejvíce nadšené z pořádání burz filantropie jsou ovšem samy neziskové organizace. Získávají nejen peníze a jiné dary na své projekty, ale také poznávají, jak zaujmout sponzory a jak co nejlépe prezentovat svůj projekt. Například Dana Stoklasová, ředitelka TyfloCentra Pardubice shrnuje pozitiva, které jim burza filantropie přinesla: „Největším přínosem naší účasti na burze není jen to, že jsme obdrželi finanční příspěvky od donátorů, ale hlavně to, že jsme se naučili něco nového, a mohli jsme prostřednictvím burz rozšiřovat povědomí o životě lidí se zrakovým postižením".


     „Jisté je, že burzy filantropie v Pardubickém kraji mají své konkrétní výsledky a místo na slunci si už vydobyly,“ potvrzuje jejich úspěšnost i Jolana Štěpánková, předsedkyně správní rady Koalice nevládek Pardubicka a dodává: „Věřím, že se tento ojedinělý a úspěšný projekt uskuteční i v příštím roce a nalezne podporu u dalších společensky odpovědných firem.“

Další zprávy z kategorie "Společnost"

12.10.

Dnes začíná 1. česko-slovenská filatelistická výstava

Pro české vystavovatele, jejichž exponáty jsou na počátku kvalifikačního postupu, je připravena kategorie Premiéra.

Společnost celý článek
12.9.

Novináři z Británie přiletěli přímou linkou Londýn–Pardubice poznávat region

Jsem přesvědčen, že toto je ta správná cesta, jak dostat informace o turistických možnostech našeho kraje k dalším cestovatelům,” řekl René Živný, radní Pardubického kraje pro cestovní ruch.

Společnost celý článek
23.12.

Projděte se na Štědrý den městem

Kdo chce, může si třeba přijít na Pernštýnské náměstí zazpívat tradiční vánoční koledy. „Spousta lidí je již zvyklá po vánoční večeři a rozbalování dárků vyrazit na procházku do našeho krásného historického centra a projít se po památkách. I letos jsme se rozhodli pokračovat v tradici zpívání na schodech pardubické radnice. Všechny srdečně zveme na Štědrý večer do centra města, kde společně můžeme sdílet nejkrásnější svátky v roce za zvuku vánočních koled,“ zve na Štědrovečerní procházku náměstek primátora zodpovědný za kulturu Jakub Rychtecký.

Společnost celý článek
25.7.

Investiční akce v rámci Regionální operačního programu NUTS II

Zakázky se týkají oblasti zdravotnictví, sociálních věcí a školství.

Společnost celý článek
27.6.

Žáci pardubických škol nasbírali za letošní školní rok přes 11 tun PET lahví

Na prvním místě se umístila Mateřská škola Čtyřlístek Pardubice. Děti zde během roku nasbíraly 1,649 tun PET lahví, tedy 21,137 kilogramů na jednoho žáka. Na jeden kilogram je přitom potřeba přibližně 25 plastových lahví. Na druhém místě se umístila Základní škola a Mateřská škola Pardubičky s 15,6 kilogramy na jedno dítě a jako třetí skončila Mateřská škola v Rosicích nad Labem, která dokázala nasbírat 14 kilogramů na dítě.

Společnost celý článek
31.7.

Kraj iniciuje vznik nové organizace cestovního ruchu

Pardubický kraj nyní osloví partnery s nabídkou vytvořit novou organizaci, která bude zajišťovat aktivity v cestovním ruchu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting