Bylo otevřeno Muzeum vápenictví

23.6.

Bylo otevřeno Muzeum vápenictví

Bylo otevřeno Muzeum vápenictví

V Třemošnici na Chrudimsku mají od soboty nové muzeum vápenictví. Připomíná dobu, kdy se zde upravoval vápenec.   Expozice vznikla v prostorách Brelovy vápenky, která padesát let chátrala.  Na obnovu unikátní technické památky z poloviny 19. století přispěla Evropská unie sedmnácti miliony korun.      „Stavba je dokladem průmyslové tradice na Třemošnicku, proto je na místě, že zde vzniklo muzeum zasvěcené historii vápenictví v Železných horách,“ uvedl radní zodpovědný za zemědělství, životní prostředí a venkov Václav Kroutil při sobotním slavnostním otevření. O rekonstrukci, na kterou město získalo peníze z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, se postarala jevíčská firma Matoušek. „Tavící pece a expozice, která je zavede do minulosti, kdy se vápenec těžil v Prachovicích a dopravoval do vápenky téměř desetikilometrovou lanovkou, jsou určitě zajímavým dokladem toho, jak v této části kraje lidé žili a pracovali,“ dodal radní Kroutil. Radní osobně věří, že muzeum v Berlově vápence přispěje k rozvoji cestovního ruchu v této části kraje.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

20.12.

Nejen Revolucionářův motýl v předvánoční galerii

Ve stálé expozici na Zámku Pardubice je nově vymalováno a do tématu Svítání v sadu se dostala některá další díla. „Návštěvníci se tu také znovu setkají s jedním ze zásadních děl 20. století, drátěnou plastikou Karla Malicha s názvem Sedím a dívám se na oblohu. Ta byla zastoupena i na veleúspěšné výstavě v Jízdárně Pražského hradu,“ uvedla ředitelka galerie Hana Řeháková.

Společnost celý článek
19.8.

Poříčí u Litomyšle - Vesnice roku Pardubického kraje

Za vítězství v krajském kole získají Poříčští na rozvoj své obce dotaci milion korun.

Společnost celý článek
19.9.

Týden nízkoprahových klubů v Chrasti a H. Týnci | Chystáme se na turnaj ve streetballu i besedu o financích

Týden nízkoprahových klubů začíná v pondělí 22. září a skončí v pátek 26. září 2014. Pracovníci Šance pro Tebe slibují ve všech lokalitách zajímavý a pestrý program jak pro klienty, tak především pro ostatní veřejnost, která po celý týden může nahlížet pod pokličku práce terénních pracovníků, jež se věnují nízkoprahovým neboli snadno dostupným službám.

Společnost celý článek
10.11.

Divadelní festival „Čtrnáct dnů proti totalitě“

Festival vznikl impulzivně a odráží situaci dnešní doby,kdy se zdá, že veřejnost zapomněla.

Společnost celý článek
7.8.

Ozdravování od IBR

Cílem ozdravování je dosáhnout, že ČR bude uznána za zemi tohoto onemocnění prostou.

Společnost celý článek
7.12.

Hotel Dětenice je světovým unikátem

Zařízení pokojů odpovídá dobovému klima, žádné lampy, ale voskové svíce.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting