Bylo otevřeno Muzeum vápenictví

23.6.

Bylo otevřeno Muzeum vápenictví

Bylo otevřeno Muzeum vápenictví

V Třemošnici na Chrudimsku mají od soboty nové muzeum vápenictví. Připomíná dobu, kdy se zde upravoval vápenec.   Expozice vznikla v prostorách Brelovy vápenky, která padesát let chátrala.  Na obnovu unikátní technické památky z poloviny 19. století přispěla Evropská unie sedmnácti miliony korun.      „Stavba je dokladem průmyslové tradice na Třemošnicku, proto je na místě, že zde vzniklo muzeum zasvěcené historii vápenictví v Železných horách,“ uvedl radní zodpovědný za zemědělství, životní prostředí a venkov Václav Kroutil při sobotním slavnostním otevření. O rekonstrukci, na kterou město získalo peníze z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, se postarala jevíčská firma Matoušek. „Tavící pece a expozice, která je zavede do minulosti, kdy se vápenec těžil v Prachovicích a dopravoval do vápenky téměř desetikilometrovou lanovkou, jsou určitě zajímavým dokladem toho, jak v této části kraje lidé žili a pracovali,“ dodal radní Kroutil. Radní osobně věří, že muzeum v Berlově vápence přispěje k rozvoji cestovního ruchu v této části kraje.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.8.

Skvost Kolína: Nový židovský hřbitov

Významnou součástí hřbitova je první památník obětí holocaustu, který vznikl ihned po druhé světové válce.

Společnost celý článek
27.8.

U Pastýře pomáhali pejskům

Diváci mohli vidět, jak vypadá vzorná reakce na klasické povely "sedni", "lehni" či jak vypadá bezchybná chůze u nohy.

Společnost celý článek
8.12.

Hitem letošních Vánoc budou dárkové karty, knihy a nově i tzv. wearables, shodují se nejen obchodníci z OC Futurum

Pro dámy i pány zůstávají populárním darem parfémy. Parfumerie Marionnaud připravila dárkové kazety s tělovou kosmetikou či parfémy, které se cenově nejvíce vyplatí. Dominovat letošnímu roku budou těžší a silnější vůně jako je Armani Sí, Lancome La vie est Belle nebo YSL Opium Black.

Společnost celý článek
9.11.

V Pardubicích jednají urbanisté o veřejných prostranstvích

Zvláštním veřejným prostranstvím v našem kraji je i krajina pro chov a výcvik ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem, která nyní usiluje o zápis na listinu UNESCO. „Tam je už urbanismus daný pětisetletou historií a je potřeba ho ctít, případně revitalizovat a udržovat,“ dodal Línek, který je předsedou Rady památky hřebčína.

Společnost celý článek
28.2.

Foxconn v Česku zkoumá nové možnosti využití umělé inteligence v průmyslovém provozu a otevře nové pozice

Kromě toho začíná Foxconn už nyní zavádět umělou inteligenci do všech výrobních provozů včetně pardubického závodu. Při vývoji řešení pro chytré továrny se v Pardubicích zaměřují na průmyslový internet věcí (IIoT), umělou inteligenci, automatizaci výroby a pokročilý podnikový software.

Společnost celý článek
28.4.

Jak ulevit obcím od kamionové dopravy u Semanína?

Ke zmírnění okamžité situace přispěl Pardubický kraj i prostřednictvím své organizace Správa a údržba silnic, která alespoň vyspravila nejkritičtější úsek komunikace u železničních mostů. Pardubický kraj navíc připravuje modernizaci silnice Česká Třebová – Semanín a chce na ni získat evropské dotace.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting