Bylo otevřeno Muzeum vápenictví

23.6.

Bylo otevřeno Muzeum vápenictví

Bylo otevřeno Muzeum vápenictví

V Třemošnici na Chrudimsku mají od soboty nové muzeum vápenictví. Připomíná dobu, kdy se zde upravoval vápenec.   Expozice vznikla v prostorách Brelovy vápenky, která padesát let chátrala.  Na obnovu unikátní technické památky z poloviny 19. století přispěla Evropská unie sedmnácti miliony korun.      „Stavba je dokladem průmyslové tradice na Třemošnicku, proto je na místě, že zde vzniklo muzeum zasvěcené historii vápenictví v Železných horách,“ uvedl radní zodpovědný za zemědělství, životní prostředí a venkov Václav Kroutil při sobotním slavnostním otevření. O rekonstrukci, na kterou město získalo peníze z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, se postarala jevíčská firma Matoušek. „Tavící pece a expozice, která je zavede do minulosti, kdy se vápenec těžil v Prachovicích a dopravoval do vápenky téměř desetikilometrovou lanovkou, jsou určitě zajímavým dokladem toho, jak v této části kraje lidé žili a pracovali,“ dodal radní Kroutil. Radní osobně věří, že muzeum v Berlově vápence přispěje k rozvoji cestovního ruchu v této části kraje.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

12.8.

V boji o titul „Železný psovod“ se neztratili

Jedná se o jakýsi triatlon, kdy tým musí absolvovat plavání, jízdu na kole a běh.

Společnost celý článek
20.8.

Město představí návrh prvního integrovaného plánu

Veřejné projednávání IPRM – střed města je vyhlášeno na 26. srpna.

Společnost celý článek
3.3.

Šest hasičských jednotek likvidovalo v úterý 1. března požár rodinného domu v Pomezí.

Hasiči při likvidaci požáru používali dýchací přístroje. V době vzniku požáru byly uvnitř objektu dvě ženy - matka s dcerou, když ucítily kouř, přivolaly hasiče.

Společnost celý článek
24.10.

Držitelkou ocenění Žena regionu za Pardubický kraj se stala tisková mluvčí hasičů a kouzelnice

Vítězkou jubilejního desátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Pardubický kraj stala Vendula Horáková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje a jedna z nejlepších kouzelnic na světě. V hlasování veřejnosti obdržela v konkurenci dalších devíti finalistek ze Pardubického kraje nejvíce hlasů.

Společnost celý článek
2.1.

Péči o nemocné se srážlivostí krve zkvalitní dar od nadačního fondu AQUAPURA

Obě pracoviště získala přístroj k měření INR a dvě balení testovacích proužků. „Dosud jsme tento přístroj měli jen na neurologickém oddělení, kde rychlý výsledek krevní srážlivosti u pacientů, kteří berou léky na ředění krve, je velmi důležitý pro jejich další léčbu.

Společnost celý článek
7.5.

Mezinárodní gastronomická Polička

Soutěž nezapomene ani na diváky, pro které budou soutěžní družstva připravovat různá občerstvení a míchané nápoje.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting