Být viděn. Takové je motto Dne silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji Náměstek Jaromír Dušek rozdával reflexní pásky dětem v Lipolticích

27.4.

Být viděn. Takové je motto Dne silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji Náměstek Jaromír Dušek rozdával reflexní pásky dětem v Lipolticích


Od února letošního roku platí novela silničního zákona, která ukládá chodcům nosit reflexní prvky mimo obce za snížené viditelnosti. Stačí k tomu úplně obyčejná páska. Tématu se věnoval i Den silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji.

Statistiky mluví o tom, že čtyřicet dětí ročně zemře v důsledku dopravních nehod, další čtyři tisíce jich jsou zraněny. Alarmující je i skutečnost, že polovina úrazů dětí do 15 let věku je v souvislosti s nehodami na silnicích. To byl jeden z důvodů, proč se náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek vydal za dětmi na Přeloučsku. Diskutoval s nimi o pravidlech správného chování na silnici a rozdával jim reflexní pásky. „Když jsem zjistil čísla ze statistik, zhrozil jsem se. Rozhodl jsem s osvětou začít u mladších dětí, protože ti jsou nejohroženější. Dětí z prvních a druhých ročníků základních škol je totiž dvojnásobně víc než dětí starších,“ uvedl náměstek Jaromír Dušek. „Pro začátek jsme vybrali školy v menších obcích, protože tam často chybí chodníky nebo děti do školy dochází po silnici z vedlejší obce. A především v zimě, kdy je po ránu ještě tma, je riziko zranění opravdu vysoké,“ dodal Dušek.

Den silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji začal v základní škole v Lipolticích. Náměstek hejtmana dětem rozdával reflexní pásky a také si s nimi povídal o správném chování na silnici. Většina dětí základní pravidla zná. Ve škole se totiž dopravní výchově pravidelně věnují. „Dopravní výchovu máme v osnovách, navíc několikrát do roka spolupracujeme s Městskou policií v Přelouči,“ doplnila učitelka lipoltické školy Jana Apltauerová.

Den silniční bezpečnosti se ale neodehrával jen v Lipolticích. Náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek vyrazil i na pardubické hlavní nádraží, na místo s velkou koncentrací lidí všech věkových kategorií. I tady s lidmi o silniční bezpečnosti diskutoval a rozdával reflexní pásky. „Taková reflexní páska je naprosto jednoduché řešení, navíc stojí pár korun. A přitom je vidět už z dálky,“ vysvětloval náměstek Dušek. Reflexní pásky je možné zdarma si vyzvednout i v Dopravním centru ČR, které sídlí právě na pardubickém nádraží v knihkupectví Mozaika.

Pořadatelem Dne silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji je Dopravní centrum České republiky ve spolupráci s Pardubickým krajem. Odborným garantem akce je Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.1.

Přihlášku na Fakultu restaurování UPa lze podat jen do pátku!

Přijímací řízení do bakalářského studijního programu se skládá z talentové zkoušky, která se liší pro jednotlivé studijní obory.

Společnost celý článek
14.2.

The Kooks, Marmozets, Ho99o9 a další – Rock for People oznámil nová jména; spouští prodej jednodenních lístků

Neoddělitelnou součástí Rock for People jsou kapely a muzikanti domácí scény. V minulém týdnu oznámili organizátoři, že letos v létě dorazí do Hradce Králové mimo jiné znovuobnovená Gaia Messiah, slovenští divočáci Horkýže Slíže, Vypsaná fiXa nebo Tři sestry. Mezi již dříve potvrzenými interprety najdeme jména jako The Prodigy, Skillet, Sixto „Sugar man“ Rodriguez, Beatsteaks, In This Moment, Sick Puppies nebo Zeal & Ardor.

Společnost celý článek
17.12.

Pardubické nádraží oživí nové fotografie

České dráhy včera odpoledne slavnostně představily nové fotografie, které oživí interiér pardubického nádraží.

Společnost celý článek
10.1.

Univerzita Pardubice zve zájemce o studium na dny otevřených dveří

Fakulty Univerzity Pardubice nabízejí uchazečům širokou škálu studijních oborů řady disciplín v bakalářském, magisterském a doktorském stupni studia – celkem v 64 studijních programech se 122 obory. Vloni přišlo na univerzitu přes 11,5 tisíce (11 622) přihlášek.

Společnost celý článek
25.4.

Špičkový mikroskop rozšířil operační možnosti neurochirurgů

Průběh neurochirurgické operace rovněž zkvalitní funkce MultiVision, která umožní operatérovi barevnou projekci do obou okulárů k zobrazení dat z navigace, z CT či magnetické rezonance nebo z endoskopu. Zobrazení může ovládat z rukojetí mikroskopu, aniž by byla narušena nutná sterilita systému. Moderní mikroskop rovněž operatérům nabízí dokonalý obraz operovaného pole, které si mohou dle potřeby zvětšit či zmenšit a kvalitně nasvítit. Umožňuje jednodušší obsluhu a díky své menší hmotnosti i snadnější přesuny z jednoho operačního sálu na druhý. Lze s ním pořídit také fotografie nebo videozáznamy včetně hlasové komentáře z průběhu operace, což nebylo v možnostech dosud používaného přístroje. Obsahuje totiž full HD videokameru integrovanou do hlavy mikroskopu.

Společnost celý článek
1.4.

Doubravický „Chlap“ si hojil komplex na psovi

Dvě hlídky strážníků přijely okamžitě na místo incidentu, přičemž podezřelý muž nesl známky pokousání psem na ruce.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting