Causa Oskar Schindler a zastupitelé kraje

19.12.

Causa Oskar Schindler a zastupitelé kraje

Causa Oskar Schindler a zastupitelé kraje

Causa Oskar Schindler a zastupitelé kraje

Zastupitelé Pardubického kraje schválili na svém 21. řádném jednání v úterý 18. prosince zařazení pietního aktu v Ležákách a rovněž osobnost Oskara Schindlera do dokumentu Tvář Pardubického kraje. Jím členové samosprávy Pardubického kraje stanovují symboly Pardubického kraje a obecná pravidla jejich užívání a také základní zásady prezentace a propagace jednotné identity veřejné správy v našem kraji. Kromě symbolů kraje tu jsou například i seznamy osobností a rodáků kraje a také přehled společenských, kulturních a sportovních akcí, které Pardubický kraj pravidelně podporuje. „Proběhla tak už druhá aktualizace dokumentu, do které mají kromě zastupitelů možnost zasahovat obce a města i občanská sdružení. Právě jejich návrhy se zabýváme,“ řekl vicehejtman Línek a dodal: „Diskuze především o Oskaru Schindlerovi byla bouřlivá. Schindler je kontroverzní osobností, které však dle mého názoru nemůžeme upírat zásluhy na záchraně lidských životů během druhé světové války. Navíc zařazení Schindlera do Tváře kraje navrhlo město Svitavy, které jistě samo dokáže nejlépe posoudit hodnotu a odkaz svého rodáka.“ Jeho slova potvrzuje i radní zodpovědný za kulturu Miroslav Brýdl: „To, že Židé sami uznali Němce Schindlera za Spravedlivého mezi národy, mluví za oprávněnost zapsání této osobnosti do Tváře kraje.“ Zastupitelé klubu KSČM pro Pardubický kraj naopak považují Oskara Schindlera za vlastizrádce. „Zapsání této osoby je špatným signálem mladé generaci v době, kdy neonacismus zvedá hlavu,“ řekl předseda klubu Jaroslav Moučka. Oponoval mu Tomáš Kopecký z Koalice pro Pardubický kraj: „Tím, že Schindler zachránil 1.100 lidí, měl by být pro mladou generaci spíše vzorem. Kdo z nás by takový čin dokázal?“ V rozpravě kromě dalších zastupitelů vystoupila i Jitka Gruntová v zastoupení svitavské pobočky Svazu bojovníků za svobodu. Protestovala proti zařazení Oskara Schindlera do dokumentu. Klub zastupitelů KSČM pro Pardubický kraj navrhl vypuštění Schindlerova jména ze schvalovaného materiálu. Tento návrh nebyl přijat, naopak pro zařazení Schindlera i pietního aktu v Ležákách hlasovalo 26 zastupitelů (23 bylo potřebných), 7 se hlasování zdrželo a 8 bylo proti.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

12.4.

Radní pomohl s návratem zvířat do volné přírody

Většina živočichů se do zařízení dostala v průběhu zimy s lehčími zraněními

Společnost celý článek
27.3.

Svoz odpadu a provozní doba sběrných dvorů o Velikonocích 2018

Na Velikonoční pondělí 2. 4. 2018 bude svoz komunálního i tříděného odpadu a přistavování velkoobjemových kontejnerů probíhat jako v běžný pracovní den, pouze všechny sběrné dvory zůstanou v tento den zavřené!

Společnost celý článek
2.11.

Krok za krokem dostává centrální příjem v Pardubické nemocnici svojí tvář

Zástupci kraje a nemocnice se detailně seznámili také s vnitřním uspořádáním dalších podlaží, a také celkovým rozvržením v rámci celé sedmipodlažní budovy.

Společnost celý článek
3.4.

Celostátní zkouška jednotného systému varování a vyrozumění

Koncové prvky jsou spouštěny prostřednictvím Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. V rámci zkoušky je spuštěn tzv. "zkušební tón", který má nekolísavý tvar v délce trvání 140 vteřin. U prostředků, které to umožňují, je v rozmezí několika minut před spuštěním "zkušebního tónu" odvysílána verbální informace upozorňující na následnou zkoušku sirén.

Společnost celý článek
6.10.

Služby města kontrolují pouliční osvětlení

Na příští rok jsme připravili plán investic do veřejného osvětlení ve výši 18 milionů korun.

Společnost celý článek
23.5.

O výcviku pilotů Nato v Pardubicích se bude teprve jednat

Pro město je nepřijatelné, aby případné zapojení Pardubic do projektu znamenalo nějaký výrazný nárůst leteckého provozu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting