Causa Oskar Schindler a zastupitelé kraje

19.12.

Causa Oskar Schindler a zastupitelé kraje

Causa Oskar Schindler a zastupitelé kraje

Causa Oskar Schindler a zastupitelé kraje

Zastupitelé Pardubického kraje schválili na svém 21. řádném jednání v úterý 18. prosince zařazení pietního aktu v Ležákách a rovněž osobnost Oskara Schindlera do dokumentu Tvář Pardubického kraje. Jím členové samosprávy Pardubického kraje stanovují symboly Pardubického kraje a obecná pravidla jejich užívání a také základní zásady prezentace a propagace jednotné identity veřejné správy v našem kraji. Kromě symbolů kraje tu jsou například i seznamy osobností a rodáků kraje a také přehled společenských, kulturních a sportovních akcí, které Pardubický kraj pravidelně podporuje. „Proběhla tak už druhá aktualizace dokumentu, do které mají kromě zastupitelů možnost zasahovat obce a města i občanská sdružení. Právě jejich návrhy se zabýváme,“ řekl vicehejtman Línek a dodal: „Diskuze především o Oskaru Schindlerovi byla bouřlivá. Schindler je kontroverzní osobností, které však dle mého názoru nemůžeme upírat zásluhy na záchraně lidských životů během druhé světové války. Navíc zařazení Schindlera do Tváře kraje navrhlo město Svitavy, které jistě samo dokáže nejlépe posoudit hodnotu a odkaz svého rodáka.“ Jeho slova potvrzuje i radní zodpovědný za kulturu Miroslav Brýdl: „To, že Židé sami uznali Němce Schindlera za Spravedlivého mezi národy, mluví za oprávněnost zapsání této osobnosti do Tváře kraje.“ Zastupitelé klubu KSČM pro Pardubický kraj naopak považují Oskara Schindlera za vlastizrádce. „Zapsání této osoby je špatným signálem mladé generaci v době, kdy neonacismus zvedá hlavu,“ řekl předseda klubu Jaroslav Moučka. Oponoval mu Tomáš Kopecký z Koalice pro Pardubický kraj: „Tím, že Schindler zachránil 1.100 lidí, měl by být pro mladou generaci spíše vzorem. Kdo z nás by takový čin dokázal?“ V rozpravě kromě dalších zastupitelů vystoupila i Jitka Gruntová v zastoupení svitavské pobočky Svazu bojovníků za svobodu. Protestovala proti zařazení Oskara Schindlera do dokumentu. Klub zastupitelů KSČM pro Pardubický kraj navrhl vypuštění Schindlerova jména ze schvalovaného materiálu. Tento návrh nebyl přijat, naopak pro zařazení Schindlera i pietního aktu v Ležákách hlasovalo 26 zastupitelů (23 bylo potřebných), 7 se hlasování zdrželo a 8 bylo proti.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

23.12.

Východočeské divadlo bude na Štědrý den zpívat

Diváci uvidí netradiční orchestr složený ze zaměstnanců divadla, opět si však budou moci i sami na jevišti zahrát či zazpívat.

Společnost celý článek
3.8.

Bitva vypukne již tuto sobotu

Provázené prohlídky expozic Průmyslového muzea Mladějov budou probíhat vždy po příjezdu každého parního vlaku do Mladějova.

Společnost celý článek
14.5.

Cyklomaraton Tour pokračuje u Pardubic

Bikeři a bikerky se mohou přes registrační systém na www.cyklomaratontour.cz

Společnost celý článek
13.11.

CHUŤ ZRNKOVÉ KÁVY, NOSTALGII STARÝCH ČASŮ A KOUZELNOU ATMOSFÉRU BLÍŽÍCÍCH SE VÁNOC NABÍDNE MUZEUM V POLIČCE

Věděli jste, že asi 100 šálků kávy je smrtelná dávka kofeinu? Většina případů předávkování kávy nepochází z běžného pití kávy, ale z více ERM, kreativní způsoby konzumace kávy, jako je například kávový klystýr. Takové množství kofeinu ve vašem těle může vést k infarktu nebo záchvatům, nebo že první webová kamera byla vynalezena, aby sledovala, kolik kávy zbylo v konvici na univerzitě v Cambridge. Zní to bizarně, ale od roku 1991 do roku 2001, se vyvíjela první webová kamera a do dnes se mohou studenti univerzity Cambridge pyšnit za její první vynálezce.

Společnost celý článek
12.12.

Projekt TECHNOhrátky odhalil 1 500 žákům z celého Pardubického kraje tajemství více než čtyřiceti oborů

Při rozhodování o svém budoucím povolání, jež je čeká v únoru příštího roku, se podrobně seznámili s více než čtyřmi desítkami oborů ve strojírenství, stavebnictví, gastronomii a službách včetně šestnácti, které jsou stipendijně podporované Pardubickým krajem a jejich výuku nabízí také deset vybraných středních odborných škol z Chrudimska, Pardubicka, Svitavska a Ústeckoorlicka.

Společnost celý článek
20.1.

Pardubický kraj a ELEKTROWIN společně ušetřily ropy

Návštěvníci akcí obdrželi informační letáky o zpětném odběru elektrozařízení, propagační předměty.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting