Češi na Vánoce umí zpracovat celého kapra. V prodeji filetů se kaprům vyrovná losos

19.12.

Češi na Vánoce umí zpracovat celého kapra. V prodeji filetů se kaprům vyrovná losos

Kapr je i před letošními Vánocemi nejpopulárnější ryba upravovaná na štědrovečerní tabuli. Vyplývá to z počtu objednávek společnosti OCEAN48, která patří mezi největší tuzemské prodejce jak sladkovodních, tak mořských ryb. Zákazníci si letos rezervovali téměř dvakrát tolik produktů z kapra oproti druhé nejoblíbenější rybě, kterou už několik let je losos.

Kapr, jenž je součástí štědrovečerní tabule zhruba od konce 19. století, umí být Čechy bezezbytku využit. „Z letošních čísel vyplývá, že si naši zákazníci objednali zhruba 600 kilogramů vykuchaného kapra vcelku, přes 800 kilogramů kapřích hlav a více než tunu kapřích půlek. Naší specialitou jsou kapří filety s kůží, se kterými je nejméně práce a stačí je pouze obalit a servírovat. Filetů z kapra jsme letos prodali přes 1 250 kilogramů,“ přibližuje prokurista ve společnosti OCEAN48 Martin Baráček.

Smažený kapr je klasikou, roste popularita filetů z lososa

Smažený kapr ale nemá na štědrovečerním stole zdaleka tak dlouhou tradici, jak by se mohlo zdát. Vůbec poprvé se recept na smaženého kapra objevil v kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové v meziválečném období, součástí štědrovečerního menu je až od padesátých let dvacátého století. Do té doby byl nejpopulárnější kapr na černo (s perníkem, ořechy a švestkami) nebo na modro (vařený na octě nebo bílém víně).

Kapr je stále nejpopulárnější rybou v České republice především proto, že má v českém rybníkářském prostředí obrovskou tradici. Recepty se předávají z generace na generaci, Češi umí kapra zpracovat celého, což dokazuje i velký zájem o hlavy a vnitřnosti, ze kterých se vaří například skvělá polévka. Právě proto, že Češi umí celého kapra zpracovat, je o něj takřka dvojnásobný zájem oproti lososovi, což je naše druhá nejprodávanější ryba,“ říká Baráček.

Ačkoliv v žebříčku ryb je losos na druhém místě, čistě v prodeji filetů kapra dokonce překonává. „Právě kvůli tradici je v celkovém objemu losos stále výrazně za kaprem. Ale pokud se podíváme pouze na prodej filetů, tak těch z lososa máme letos rezervovaných 1,6 tuny, zatímco kapřích filetů 1,3 tuny,“ poukazuje na popularitu mořské ryby Baráček.

Na štědrovečerní tabuli se objevuje čím dál více exotických ryb

Češi v posledních letech rádi u štědrovečerního stolu experimentují. Kapr, popřípadě řízek u lidí, kteří na Vánoce ryby nevyhledávají, už není zdaleka jedinou variantou. „Podíváme-li se na čísla, tak za kaprem a lososem je na třetím místě pomyslného žebříčku treska, které prodáme více než půl tuny. Oblíbený je také candát, okoun nebo halibut. Zájem registrujeme také o exotické ryby, mezi které patří například tilápie nebo mořský vlk,“ doplňuje Baráček s upozorněním, že ačkoliv rezervace u OCEAN48 už skončily, budou si moci milovníci kaprů, lososů i jiných exotických ryb zakoupit štědrovečerní večeři i u stánků OCEAN48.

Letos poprvé se naše stánky nejen s kapry, ale i mořskými rybami, u kterých garantujeme stáří ryb maximálně dvacet hodin, objeví nejen v Brně, ale také v Praze, Ostravě, Olomouci, Hradci Králové, Pardubicích a v Jihlavě,“ láká zákazníky, kteří ještě nemají vánoční rybu zakoupenou, Baráček. OCEAN48 má také v plánu potěšit vybrané instituce, kterým rozveze štědrovečerní večeři. „V loňském roce jsme tímto způsobem potěšili brněnský Klokánek a hospic sv. Alžběty, kterým vánoční ryby dovezeme i letos. Kromě toho obdarujeme také vybrané Domy na půli cesty. Doufáme, že tímto darem dokážeme několika lidem vyvolat úsměv na tváři a zpříjemnit jim Štědrý den,“ uzavírá Baráček.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.11.

100 000. divák roku 2007 ve Východočeském divadle Pardubice

Byla jím nic netušící Jana Šlechtová z Pardubic, která seděla na II. balkóně v 5. řadě na sedadle číslo 78.

Společnost celý článek
13.9.

Drzost pachatelů je zarážející

Ani důkladným prohledáním zadního prostoru kabelku nenašly. Neznámý pachatel si tak přišel na své.

Společnost celý článek
4.5.

Jaký film chcete promítat při Dni nemocnice? O výběru můžete sami rozhodnout v anketě

Hlasování bude probíhat do půlnoci 12. května na facebookovém profilu Nemocnice Pardubického kraje. Do výběru byly zařazeny tři zahraniční filmy, které získaly řadu nominací i samotných ocenění při udílení prestižních cen včetně Oscarů.

Společnost celý článek
9.3.

Helicopter Show letos uchvátí exhibicí akrobatického vrtulníku Red Bull BÖ105

Stroje Red Bullu jsou jedinými vrtulníky na světě, které jsou registrovány jako civilní akrobatické vrtulníky, přičemž rovnou dva z nich jsou ve stáji The Flying Bulls v Salzburgu.

Společnost celý článek
5.2.

Program obnovy městských památek v Hradci Králové získal ocenění

V hradecké městské památkové zóně je 45 kulturních památek a tvoří ji část města, která po zbourání hradeb na konci 19. století zaznamenala zásadní rozvoj podle velmi propracovaného regulačního plánu.

Společnost celý článek
12.10.

Školy knihu o Ležákách využijí při výuce

Autorkou díla je Jarmila Doležalová ml., dcera Jarmily Doležalové rozené Šťulíkové, která vyhlazení Ležáků přežila. Kniha je rozdělena do pěti kapitol.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting