Česká hlavička z Pardubic se představila na radnici

28.11.

Česká hlavička z Pardubic se představila na radnici

Česká hlavička z Pardubic se představila na radnici

Ve škole ještě Martin Kloz nemá chemii a neumí počítat s procenty. Přesto se Martin stal s projektem „Krystalizace kamence v závislosti na podmínkách“ vítězem soutěže mladých vědců České hlavičky 2011 v kategorii Abraxan pro žáky základních škol. Cenu si třináctiletý talent z pardubické ZŠ Polabiny II převzal 25. října v Brně. Nyní se s ní přišel spolu se svými rodiči a zástupkyněmi školy pochlubit na radnici. Zde úspěšného žáka přijal náměstek primátorky Jindřich Tauber. „Vyráběl jsem kamenec třemi různými způsoby a zkoumal jsem, která z metod přináší největší pevnost krystalu,“ popsal Martin náměstkovi svůj projekt. Za pomoci učitelky Heleny Vlasákové, která byla vedoucí jeho vědeckého snažení, a rodičů pak povyprávěl i o tom, jak se nápad na tento projekt zrodil, o jeho průběhu i o zážitcích z jednotlivých kol soutěže. „Martin vstupoval do soutěže jako vítěz loňského ročníku Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež Pardubického kraje. V ostatních krajích soutěží pouze středoškoláci, ale ukazuje se, že vytvoření kategorie pro základní školy bylo správnou cestou. Děti se už v tomto věku naučí prezentovat svoji práci a dokážou pak tyto zkušenosti prodat. Vždyť všichni finalisté Českých hlaviček v kategorii Abraxan byli právě z našeho regionu,“ zmínila důležitou součást Martinova úspěchu Jana Smetanová, ředitelka ZŠ Polabiny II, která byla v pozici krajské radní u zrodu zmiňovaného festivalu. Na závěr se Martin svěřil s tím, že už má v hlavě nápad na další projekt. A opět se bude týkat chemie. „ V Pardubicích má chemie velkou tradici, takže tady určitě najdeš odpovídající zázemí pro svůj výzkum i studium,“ kvitoval Martinovu volbu náměstek Tauber. Ten také Martinovi slíbil, že mu bude do nadcházejících soutěží držet palce a rád se seznáním s jeho dalšími úspěchy. A že přijdou, o tom po Martinově raketovém startu nikdo nepochybuje.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

27.10.

Sezóna skončila. Soutěž o nejlepší foto však pokračuje!

Region Orlicko – Třebovsko ukončil v pátek 20. října v České Třebové sezónu na cyklo&in-line stezkách.

Společnost celý článek
30.11.

Deník puberťáka aneb Robert Bellan o dospívání

Mladý člověk v období mezi dvanáctým a patnáctým rokem je extrémně citlivý, „nasává“ informace, zkušenosti, rodičovská výchova má na něj velký vliv. Odborné hledisko mě zajímá z toho důvodu (a myslím, že by mohlo i diváky), že následky rodičovské výchovy si s sebou neseme celý život a určité vzorce chování přenášíme znovu na své děti.

Společnost celý článek
21.1.

Eliška a Jakub – nejoblíbenější jména loňského roku

První společenskou událostí v životě nově narozených občanů Pardubic bývá většinou vítání občánků v nedávno zrekonstruované obřadní síni radnice.

Společnost celý článek
2.12.

Vánoce Flora na olomouckém výstavišti

Brány Výstaviště Flora Olomouc budou otevřeny denně od 9 do 18 hodin, poslední den trhů do 17 hodin.

Společnost celý článek
3.12.

Královéhradecký kraj přispěje obětem výbuchu

K tragické události, při které zahynula mladá žena a zranilo se šest lidí, došlo v polovině listopadu tohoto roku.

Společnost celý článek
19.2.

Jídelna svitavské nemocnice už pracuje naplno

Po několikatýdenním zkušebním provozu slavnostně otevřeli v pátek 16. února 2007 stravovací zařízení v Nemocnici ve Svitavách.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting