České evropanství i v Pardubicích

30.1.

České evropanství i v Pardubicích

České evropanství i v Pardubicích

Vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek a členka Rady Pardubického kraje Jana Smetanová byli mezi hosty, kteří v pondělí 29. ledna 2007 slavnostně otevřeli v pardubickém Eurocentru výstavu s názvem „České evropanství“. Putovní výstava představuje sedm dějinných etap a rekapituluje české dějiny na pozadí evropské historie. „České země a město Praha se od pradávna pyšní pojmenováním srdce Evropy a ne nadarmo. Historici by bezesporu dokázali vyjmenovat desítky událostí, které se staly v Čechách a na Moravě a které ovlivnily život celé Evropy. A laici jistě vzpomenou římského císaře a českého krále Karla IV., který si Čechy vybral za své sídlo, či Arnošta z Pardubic, který byl tvůrcem Karlovy politiky a stál u zrodu nejstarší univerzity ve střední Evropě. A novodobé dějiny? Česká republika je od roku 2004 členem Evropské unie a její současnost jistě jednou bude i evropskou minulostí,“ řekl vicehejtman Roman Línek. České evropanství je přiblíženo sedmi panely se sedmi dějinnými etapami, osmý panel je zaměřen na Pardubický kraj a jeho zajímavosti. „Celá Evropa vychází ze společných kořenů založených na tradici západního křesťanství. Pardubice se již ve středověku staly slavným evropským městem a půlka koně v jejich znaku připomíná statečnost pardubických pánů v bitvě o Miláno. Z kraje pochází i řada významných osobností z vědy, umění i sportu, které se vepsaly do evropských dějin“, uvedla krajská radní Jana Smetanová. V Pardubicích, které jsou pátým výstavním městem, bude výstava v Eurocentru pod Zelenou branou otevřena až do 14. února 2007. Odtud vyrazí i do dalších krajských měst České republiky. Výstava se koná pod záštitou Ministerstva kultury ČR, myšlenka projektu vznikla na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

7.3.

Na letišti začne výcvik na vrtulnících Mi-17

Letecký výcvik na pardubickém vojenském letišti se v březnu co do letových hodin nebude příliš lišit od měsíců minulých.

Společnost celý článek
20.4.

Investice do silnic II. A III. třídy schváleny

Rada Pardubického kraje schválila Provozní plán Správy a údržby silnic Pardubického kraje (SÚS Pk).

Společnost celý článek
28.11.

Děti v nemocnici dostaly dárky od tanečníků z Pardubické Ryengle

Pořadatelé akce opět uspořádali sbírku věcných darů pro pacienty dětského oddělení a oddělení dětské chirurgie Pardubické krajské nemocnice, a.s. Zatímco před rokem sesbírali stovky plyšových hraček, tentokrát připravili dětem jiné překvapení. Účastníci 16. ročníku Pardubické Ryengle jim věnovali dvě velké krabice až po okraj naplněné pastelkami, omalovánkami, pohádkami či různými druhy pexes.

Společnost celý článek
10.9.

Akce Síť přináší první úspěchy

Kriminalisté slibují, že v jejich „Síti“ v nejbližší době uvíznou pravděpodobně další dealeři.

Společnost celý článek
27.6.

Žáci pardubických škol nasbírali za letošní školní rok přes 11 tun PET lahví

Na prvním místě se umístila Mateřská škola Čtyřlístek Pardubice. Děti zde během roku nasbíraly 1,649 tun PET lahví, tedy 21,137 kilogramů na jednoho žáka. Na jeden kilogram je přitom potřeba přibližně 25 plastových lahví. Na druhém místě se umístila Základní škola a Mateřská škola Pardubičky s 15,6 kilogramy na jedno dítě a jako třetí skončila Mateřská škola v Rosicích nad Labem, která dokázala nasbírat 14 kilogramů na dítě.

Společnost celý článek
30.6.

Nová tělocvična Na Skalce roste před očima

„Harmonogram prací je dodržován i přes dílčí komplikace se zemními pracemi, které však nijak neohrožují avizovaný listopadový termín otevření tělocvičny. Ta bude stát vice jak 55 milionů korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Oproti původnímu plánu bude v tělocvičně také občerstvení pro návštěvníky, což naštěstí nebude mít negativní vliv na termín dokončení díla. Bohužel se nám však nepodaří otevřít halu před začátkem školního roku, a tak bude škola v prvních měsících využívat stávající prostory,“ sdělil hejtman Netolický.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting