České výrobky se dovážejí z ciziny stále častěji

4.8.

České výrobky se dovážejí z ciziny stále častěji

České výrobky se dovážejí z ciziny stále častěji

V posledních letech dochází k masivnímu útlumu domácí produkce v českých podmínkách a typicky české výrobky se dovážejí ze zahraničí. V Česku je na ně totiž příliš draho a výrobcům se vyplatí je produkovat v zemích na východ od nás za lepších investičních podmínek a s levnou pracovní silou. „Od minulého roku bohužel sledujeme nepříznivý trend, kdy výroba tradičních českých značek nátěrových hmot směřuje do zahraničí, kde mají nadnárodní koncerny nižší výrobní náklady. Dost často proto v obchodě kupujeme český výrobek vyrobený v Polsku, v Maďarsku, aniž bychom si to ovšem uvědomovali,“ říká Robert Nový ze společnosti Barvy a laky Hostivař. Robert Nový také rozjel velkou vlasteneckou kampaň za české výrobky. Jejím cílem je zachovat v České republice kvalitní českou výrobu, a podpořit tak tuzemskou ekonomiku a zaměstnanost. Češi rádi kupují kvalitní české výrobky a není důležité, jestli jde o potraviny, nářadí, drogerii nebo například barvy. „Považuji za nesmysl, aby si spotřebitel koupil tuzemský výrobek a jediné, co by měl tento výrobek s Českou republikou společného, byl jeho český název. Proto apelujeme na nákup ryze českých produktů vyrobených na našem území, kterými spotřebitel v podstatě podporuje sám sebe,“ dodává Robert Nový. Minulý rok například skončila výrobu v Česku sirkárna Solo, rostlinný tuk Hera, barvy značky Balakryl, Balakom a Luxol. Problémem jsou také vlastníci českých firem, kterými se často z finančních důvodů stávají zahraniční investoři. Negativním příkladem tak jsou například pivovary, jejichž výrobkům zahraniční vliv kazí doslova chuť a u spotřebitelů pak ztrácejí na popularitě. Podle Nového by se měl stát zajímat o to, aby tradiční výroba zůstávala v českých rukou a svými opatřeními je rozumně a v souladu s liberálními zásadami trhu podporovat.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

18.1.

Architekti diskutují s občany

Konkrétně jsme diskutovali o jednoznačně negativním hodnocení veřejného prostoru svázaného s AFI Palace, které ovšem nekoresponduje s obrovskou návštěvností tohoto místa.

Společnost celý článek
30.5.

Fenka Nellie získala sutinový atest

Ve dnech 23. – 24. května se v moravské Třešti uskutečnila kynologická atestační zkouška se specializací na sutiny.

Společnost celý článek
6.11.

Nová pionýrčina ruka přišla na 75 tisíc korun

Nová ruka, kterou na jaře odlomil ze sochy pionýrky neznámý vandal, přišla město na 75 tisíc korun.

Společnost celý článek
5.12.

Dětský parlament vybíral jméno pro policejního koně

Děti si na společnou schůzku parlamentu přinesly 154 jmen, hlasováním z nich pak vybraly 15, které nabídnou městské policii. Přidají také obrázky, k nimž je výběr jména pro koně inspiroval.

Společnost celý článek
17.1.

Stojí za oběma přepadeními tatáž osoba?

Krátce po tomto incidentu došlo k dalšímu přepadení. Tentokrát se mělo jednat o poštovní ústav na Lanškrounsku.

Společnost celý článek
22.11.

Medaile za věrnost hasičům

V pátek 23. listopadu 2007 budou předány medaile Za věrnost profesionálním hasičům.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting