Chemlonové koberečky a mravenci z drátů

25.1.

Chemlonové koberečky a mravenci z drátů

Chemlonové koberečky a mravenci z drátů

Exponáty pro novou výstavu hledalo lanškrounské muzeum doslova po půdách domů obyvatel města. Takzvané Domácí umění Lanškrouňáků doplní připravovanou výstavu kuriozit sesbíraných občanským sdružením z Prahy, která už byla k vidění v některých muzeích v Čechách a na Moravě a prezentována byla dokonce i v Českém centru v New Yorku. Domácí umění je terminus technicus pro předměty, které lidé vlastnoručně vyráběli v letech 1948 – 1989 na území Československa. Ty pak sloužily nejen pro výzdobu paneláků, ale i venkovských světniček, dílen, kanceláří nebo hospod. „Je to lidová tvořivost, která svědčí o výtvarném cítění a řemeslné zručnosti výtvarně neškoleného člověka. Je otázka, jak správně nazývat tyto předměty. Restaurátor a památkář Pablo de Sax o tom dokonce přednáší na univerzitě a tyto výrobky nazval velmi hezky – Domácí umění,“ podotkla ředitelka lanškrounského muzea Marie Borkovcová. Výstava Domácí umění aneb Jak jsme žili v 50. – 80. letech 20. století bude v Lanškrouně zahájena první únorovou sobotu (4.2.od 15:00 hodin). Na vernisáži vystoupí i Lanškrounský smíšený sbor. Zpěváci prý nacvičují také oblíbenou Kaťušu. Putovní výstavu Domácího umění doplní předměty, které kdysi zdobily interiéry bytů v Lanškrouně, a fotografie ze sbírek lanškrounského muzea. „Nachystali jsme zhruba dvanáct panelů z našeho fotoarchivu, témata jsou různá, například svatby, vítání občánků, organizované slavnostní předávání občanských průkazů, lampionové průvody a podobně,“ říká o nové výstavě Marie Borkovcová. Pro střední a starší generaci bude výstava příležitostí si zavzpomínat na časy, kdy obchody zely prázdnotou a rukodělná tvorba byla na denním pořádku. Pro mladší generaci to bude zajímavý výlet do minulosti, kdy se z chemlonu lepily koberečky, z drátů vyráběli mravenci a další figurky z víček od piva. Vystaveny budou i další zajímavé perly lidové tvořivosti, jako svícny z houbového korálu, vyřezávané poličky do kuchyně nebo kukačky z překližky. „Mě uchvacuje především to, že někdo, kdo celý den stál u pásu ve fabrice nebo jezdil s kombajnem po poli, přišel domů vydrhnutý solvinou, sedl si ke stolu s pájkou a drátem, lupénkovou pilou a překližkou a vytvářel vlastní užité umění...,“ konstatoval jeden ze zakladatelů fenomenální sbírky Pablo de Sax. Po pádu komunistického režimu novodobá lidová tvorba víceméně zanikla.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

12.5.

Akademická poradna Univerzity Pardubice APUPA slaví 5 let

Pro návštěvníky všech věkových skupin je připraven zajímavý, kreativní dopolední program. K vidění a vyzkoušení budou netradiční zážitkové aktivity, jako například alternativní sportovní činnosti, znakovací medvěd pro osoby se sluchovým postižením, sebeobslužné činnosti a deskové hry pro osoby se zrakovým postižením – šachy, Člověče nezlob se, domino, hmatová a zvuková pexesa. Také si návštěvníci budou moci vyzkoušet jízdu na skútru či elektrickém vozíku.

Společnost celý článek
30.9.

Stavbaři ocenili rekonstrukci plaveckého areálu

V kategorii Stavby občanské vybavenosti se také umístila Machoňova pasáž na třídě Míru.

Společnost celý článek
4.3.

Mezinárodní den žen válcuje Valentýna

Roku 1975 Mezinárodní den žen oficiálně uznala Organizace spojených národů, poté ho přijaly další národní vlády.

Společnost celý článek
28.5.

Nejlepší mladí chemici změří své síly v Pardubicích

Díky podpoře SCHP ČR se všichni finalisté mohou těšit na nadstandardní ceny. S velkorysou nabídkou přišla také pořádající fakulta: pro prvních pět finalistů připravila certifikát na stipendium během 1. roku studia na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice v celkové hodnotě téměř 30 000,- Kč.

Společnost celý článek
31.7.

FoxFestival zve na hudební akci léta, vstupné podpoří devatenáctiměsíční Sofinku

Brány závodiště se veřejnosti otevřou o půl šesté večer, samotný festival pak začne v šest hodin. Vstupenky si zájemci mohou zakoupit od 22. 7. do 28. 8. v předprodeji v Turistickém informačním centru Pardubice na náměstí Republiky. Vstupenka stojí 70 korun, děti do 7 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma.

Společnost celý článek
8.9.

Poliklinika na Masarykově náměstí slouží již 20 let

Tehdy nejmodernější poliklinika ve městě již není zdaleka nejmodernějším zdravotnickým zařízením.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting