Chemlonové koberečky a mravenci z drátů

25.1.

Chemlonové koberečky a mravenci z drátů

Chemlonové koberečky a mravenci z drátů

Exponáty pro novou výstavu hledalo lanškrounské muzeum doslova po půdách domů obyvatel města. Takzvané Domácí umění Lanškrouňáků doplní připravovanou výstavu kuriozit sesbíraných občanským sdružením z Prahy, která už byla k vidění v některých muzeích v Čechách a na Moravě a prezentována byla dokonce i v Českém centru v New Yorku. Domácí umění je terminus technicus pro předměty, které lidé vlastnoručně vyráběli v letech 1948 – 1989 na území Československa. Ty pak sloužily nejen pro výzdobu paneláků, ale i venkovských světniček, dílen, kanceláří nebo hospod. „Je to lidová tvořivost, která svědčí o výtvarném cítění a řemeslné zručnosti výtvarně neškoleného člověka. Je otázka, jak správně nazývat tyto předměty. Restaurátor a památkář Pablo de Sax o tom dokonce přednáší na univerzitě a tyto výrobky nazval velmi hezky – Domácí umění,“ podotkla ředitelka lanškrounského muzea Marie Borkovcová. Výstava Domácí umění aneb Jak jsme žili v 50. – 80. letech 20. století bude v Lanškrouně zahájena první únorovou sobotu (4.2.od 15:00 hodin). Na vernisáži vystoupí i Lanškrounský smíšený sbor. Zpěváci prý nacvičují také oblíbenou Kaťušu. Putovní výstavu Domácího umění doplní předměty, které kdysi zdobily interiéry bytů v Lanškrouně, a fotografie ze sbírek lanškrounského muzea. „Nachystali jsme zhruba dvanáct panelů z našeho fotoarchivu, témata jsou různá, například svatby, vítání občánků, organizované slavnostní předávání občanských průkazů, lampionové průvody a podobně,“ říká o nové výstavě Marie Borkovcová. Pro střední a starší generaci bude výstava příležitostí si zavzpomínat na časy, kdy obchody zely prázdnotou a rukodělná tvorba byla na denním pořádku. Pro mladší generaci to bude zajímavý výlet do minulosti, kdy se z chemlonu lepily koberečky, z drátů vyráběli mravenci a další figurky z víček od piva. Vystaveny budou i další zajímavé perly lidové tvořivosti, jako svícny z houbového korálu, vyřezávané poličky do kuchyně nebo kukačky z překližky. „Mě uchvacuje především to, že někdo, kdo celý den stál u pásu ve fabrice nebo jezdil s kombajnem po poli, přišel domů vydrhnutý solvinou, sedl si ke stolu s pájkou a drátem, lupénkovou pilou a překližkou a vytvářel vlastní užité umění...,“ konstatoval jeden ze zakladatelů fenomenální sbírky Pablo de Sax. Po pádu komunistického režimu novodobá lidová tvorba víceméně zanikla.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.10.

Historicky první Čokoládový festival provoní OC Futurum Hradec Králové

Akce Čokoládový festival 2018 se koná pod hlavičkou pořadatelské agentury ChrisEvents. Více informací na www.futurumhradec.cz a Facebooku centra.

Společnost celý článek
21.1.

Informace k přijímacím zkouškám bude mít každý

Informaci o přijímacích zkouškách, včetně stanovení kritérií, vyhlásí ředitelé jednotlivých škol nejpozději 31. ledna 2011.

Společnost celý článek
19.12.

O Dostihovém spolku se bude dále jednat

Město vlastní 51,54 procent akcií, pro navýšení základního jmění bylo nakonec 57 procent akcionářů.

Společnost celý článek
18.12.

Ježíškova petice prolomila desetitisícovou hranici

Petice za záchranu Ježíška si mezi českými lidmi získává nebývalou oblibu.

Společnost celý článek
9.1.

Ještě v lednu začne likvidace torza haly

"Společnost ABAJO jistotu složila už 16. prosince. Smlouva by měla být podepsána ještě v tomto týdnu. S pracemi chce společnost podle mých informací začít bezprostředně po podpisu smlouvy,“ dodal náměstek.

Společnost celý článek
20.5.

Sociálně právní bezplatná poradna rozšiřuje své služby

Poradna nabízí pomoc při řešení obtížné sociální situace, při hledání vhodných sociálních služeb, při sepisování žádostí, odvolání a právních dokumentů. Dva dny v týdnu pracovníci poradny poskytují dluhové poradenství a pomáhají klientům ve finanční tísni. Poradna je rovněž zapojena do projektu, který pomáhá obětem trestných činů.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting