Chemlonové koberečky a mravenci z drátů

25.1.

Chemlonové koberečky a mravenci z drátů

Chemlonové koberečky a mravenci z drátů

Exponáty pro novou výstavu hledalo lanškrounské muzeum doslova po půdách domů obyvatel města. Takzvané Domácí umění Lanškrouňáků doplní připravovanou výstavu kuriozit sesbíraných občanským sdružením z Prahy, která už byla k vidění v některých muzeích v Čechách a na Moravě a prezentována byla dokonce i v Českém centru v New Yorku. Domácí umění je terminus technicus pro předměty, které lidé vlastnoručně vyráběli v letech 1948 – 1989 na území Československa. Ty pak sloužily nejen pro výzdobu paneláků, ale i venkovských světniček, dílen, kanceláří nebo hospod. „Je to lidová tvořivost, která svědčí o výtvarném cítění a řemeslné zručnosti výtvarně neškoleného člověka. Je otázka, jak správně nazývat tyto předměty. Restaurátor a památkář Pablo de Sax o tom dokonce přednáší na univerzitě a tyto výrobky nazval velmi hezky – Domácí umění,“ podotkla ředitelka lanškrounského muzea Marie Borkovcová. Výstava Domácí umění aneb Jak jsme žili v 50. – 80. letech 20. století bude v Lanškrouně zahájena první únorovou sobotu (4.2.od 15:00 hodin). Na vernisáži vystoupí i Lanškrounský smíšený sbor. Zpěváci prý nacvičují také oblíbenou Kaťušu. Putovní výstavu Domácího umění doplní předměty, které kdysi zdobily interiéry bytů v Lanškrouně, a fotografie ze sbírek lanškrounského muzea. „Nachystali jsme zhruba dvanáct panelů z našeho fotoarchivu, témata jsou různá, například svatby, vítání občánků, organizované slavnostní předávání občanských průkazů, lampionové průvody a podobně,“ říká o nové výstavě Marie Borkovcová. Pro střední a starší generaci bude výstava příležitostí si zavzpomínat na časy, kdy obchody zely prázdnotou a rukodělná tvorba byla na denním pořádku. Pro mladší generaci to bude zajímavý výlet do minulosti, kdy se z chemlonu lepily koberečky, z drátů vyráběli mravenci a další figurky z víček od piva. Vystaveny budou i další zajímavé perly lidové tvořivosti, jako svícny z houbového korálu, vyřezávané poličky do kuchyně nebo kukačky z překližky. „Mě uchvacuje především to, že někdo, kdo celý den stál u pásu ve fabrice nebo jezdil s kombajnem po poli, přišel domů vydrhnutý solvinou, sedl si ke stolu s pájkou a drátem, lupénkovou pilou a překližkou a vytvářel vlastní užité umění...,“ konstatoval jeden ze zakladatelů fenomenální sbírky Pablo de Sax. Po pádu komunistického režimu novodobá lidová tvorba víceméně zanikla.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

29.3.

IPRM rozšíří území, má i šanci získat víc peněz

Pardubice mají v současné době přislíbeny na revitalizaci dvou poválečných sídlišť do roku 2015 evropské dotace ve výši zhruba 165 milionů korun, tedy asi 6,5 milionu EUR.

Společnost celý článek
5.5.

O odškodnění žádá desetinásobně víc lidí

Zhruba 80 lidí požádalo do konce dubna město Pardubice o odškodnění za újmu způsobenou špatným stavem komunikací během zimy.

Společnost celý článek
9.11.

Chrudimští výsadkáři jsou zpět z Afghánistánu

Na chrudimském Resselově náměstí se dnes dopoledne uskutečnil slavnostní akt přijetí a ocenění vojáků 6. strážní roty, jejíž základ tvořili příslušníci 43. výsadkového praporu, kteří se po šestiměsíční misi vrátili s Afganistánu.

Společnost celý článek
14.5.

Hokejisté dostali míč, fotbalový

Na hokejové finále se bude dlouho vzpomínat. Pozoruhodné také je, že šťastní jsou vítězové i poražení.

Společnost celý článek
25.10.

Rada města odvolala ředitelku infocentra

Rada města Pardubic odvolala z funkce ředitelku Turistického informačního centra Marinu Vančatovou. Vedením organizace byla dočasně pověřena dosavadní zástupkyně ředitelky, Markéta Dolečková. Na uvolněnou pozici město okamžitě vypsalo konkurzní řízení. Přihlášky mohou zájemci podávat do 22. listopadu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting