Chemlonové koberečky a mravenci z drátů

25.1.

Chemlonové koberečky a mravenci z drátů

Chemlonové koberečky a mravenci z drátů

Exponáty pro novou výstavu hledalo lanškrounské muzeum doslova po půdách domů obyvatel města. Takzvané Domácí umění Lanškrouňáků doplní připravovanou výstavu kuriozit sesbíraných občanským sdružením z Prahy, která už byla k vidění v některých muzeích v Čechách a na Moravě a prezentována byla dokonce i v Českém centru v New Yorku. Domácí umění je terminus technicus pro předměty, které lidé vlastnoručně vyráběli v letech 1948 – 1989 na území Československa. Ty pak sloužily nejen pro výzdobu paneláků, ale i venkovských světniček, dílen, kanceláří nebo hospod. „Je to lidová tvořivost, která svědčí o výtvarném cítění a řemeslné zručnosti výtvarně neškoleného člověka. Je otázka, jak správně nazývat tyto předměty. Restaurátor a památkář Pablo de Sax o tom dokonce přednáší na univerzitě a tyto výrobky nazval velmi hezky – Domácí umění,“ podotkla ředitelka lanškrounského muzea Marie Borkovcová. Výstava Domácí umění aneb Jak jsme žili v 50. – 80. letech 20. století bude v Lanškrouně zahájena první únorovou sobotu (4.2.od 15:00 hodin). Na vernisáži vystoupí i Lanškrounský smíšený sbor. Zpěváci prý nacvičují také oblíbenou Kaťušu. Putovní výstavu Domácího umění doplní předměty, které kdysi zdobily interiéry bytů v Lanškrouně, a fotografie ze sbírek lanškrounského muzea. „Nachystali jsme zhruba dvanáct panelů z našeho fotoarchivu, témata jsou různá, například svatby, vítání občánků, organizované slavnostní předávání občanských průkazů, lampionové průvody a podobně,“ říká o nové výstavě Marie Borkovcová. Pro střední a starší generaci bude výstava příležitostí si zavzpomínat na časy, kdy obchody zely prázdnotou a rukodělná tvorba byla na denním pořádku. Pro mladší generaci to bude zajímavý výlet do minulosti, kdy se z chemlonu lepily koberečky, z drátů vyráběli mravenci a další figurky z víček od piva. Vystaveny budou i další zajímavé perly lidové tvořivosti, jako svícny z houbového korálu, vyřezávané poličky do kuchyně nebo kukačky z překližky. „Mě uchvacuje především to, že někdo, kdo celý den stál u pásu ve fabrice nebo jezdil s kombajnem po poli, přišel domů vydrhnutý solvinou, sedl si ke stolu s pájkou a drátem, lupénkovou pilou a překližkou a vytvářel vlastní užité umění...,“ konstatoval jeden ze zakladatelů fenomenální sbírky Pablo de Sax. Po pádu komunistického režimu novodobá lidová tvorba víceméně zanikla.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.4.

Pardubičtí zastupitelé na návštěvě ve Foxconnu

„Z návštěvy mám celkově příznivý dojem. Jsem rád, že jsem měl možnost vidět, jaké technologie u nás v České republice Foxconn vyvíjí a že v Pardubicích dokážeme držet krok s nejmodernějšími světovými firmami,“ řekl Jan Linhart. „Je dobře, že se Foxconn snaží otevírat a více komunikovat s veřejností a zástupci města. Podle mého názoru je důležité, aby se velcí zaměstnavatelé podíleli na rozvoji celého Pardubického kraje,“ doplnil Jan Mazuch.

Společnost celý článek
21.1.

Oficiální turistický portál kraje dostal další ocenění

Cenu převzali hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a krajský radní zodpovědný za cestovní ruch René Živný.

Společnost celý článek
4.2.

Pardubičtí studenti se učili po boku pracovníků banky

Vzdělávací projekt spojil na tři měsíce 10 studentů posledních ročníků z pardubických škol DELTA a EDUCA a 7 zaměstnanců Administrativního centra Vinice České spořitelny

Společnost celý článek
25.11.

Hejtman Martínek předával dotační dekrety

Investovat do svého zámku se chystají také v Cholticích.

Společnost celý článek
8.12.

Největší tajemství obestírá torzo ženské postavy

Od dnešního dne až do 8. ledna 2012 zde budou vystaveny skutečné poklady.

Společnost celý článek
19.2.

Začíná perný rok pardubických řidičů

Motoristé by se centru v této době měli pokud možno vyhýbat. Možná jsme měli rok 2014 vyhlásit rokem cyklistů, chodců a uživatelů MHD, protože to budou letos v Pardubicích asi nejvyužívanější dopravní prostředky.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting