Chléb - vše začíná u zrníčka. Výrobu tradičního pokrmu přibližuje výstava v Poličce

24.2.

Chléb - vše začíná u zrníčka. Výrobu tradičního pokrmu přibližuje výstava v Poličce

Estonci mu říkají leib, Švédové bröd, v latině se mu říkalo crustum. Řeč je o jedné z nejtradičnějších potravin – o chlebu. Málokdy si však uvědomujeme, co námahy se skrývá za jeho přípravou a že vše začíná už od zrníčka – prací na poli, ve mlýně, v pekárně.
Jak praví staré české přísloví „Chytrá hlava pamatuje na klobouk, ale moudrá hlava pamatuje na chleba“. Tento pokrm často tvoří jednu z prvních položek na našich nákupních seznamech a možná i proto nám dnes připadá naprosto obyčejný. Ale jak dlouhou cestu musí urazit, než se dostane na náš stůl? 
„Výstava v poličském muzeu je zaměřená na roli chleba v běžném i svátečním životě našich předků. Vše začíná už od zrníčka – prací na poli, ve mlýně, v pekárně. Ne vždy však svítilo přívětivé slunce – proto budou na výstavě připomenuta i období půstu, hladu a neúrody a používání náhražek mouky. Návštěvníci si prohlédnou napodobeninu ústí pece, dřevěnou díži, slaměné ošatky a jiné předměty. Některé náčiní si budou moci vzít do ruky,“ zve na výstavu kurátorka Mgr. Stanislava Cafourková. 
„Na jaře začíná nový hospodářský rok a právě o Velikonocích se udržovaly mnohé zvyky pro zdar zasetého obilí, které mělo zajistit výživu rodiny na celý rok. Třeba do pole se zapichovaly svěcené kočičky a zakopávaly kraslice. Během Velkého pátku se omývalo všechno náčiní, které se používalo při výrobě chleba. Chléb se stal symbolem křesťanského náboženství a lidé mívali chléb – posvátný i všední – v úctě,“ dodává.
A na co se na Jarní výstavě Od zrníčka k bochníku můžete těšit? Uvidíte mimo jiné dřevěné formy na perník, jehož těsto z medu a žitné mouky se do nich vtlačovalo a udrželo tak jemný reliéf vyřezaného vzoru, obřadní pečivo z bílé mouky především mazanec jako sváteční chleba a největším předmětem výstavy je prapor pekařského cechu s obrazem Poslední večeře Páně, kterou si připomínáme na Zelený čtvrtek.
U modelu ústí pece se dozvíte, jaké předměty byly a jsou spojené s pečením chleba, přesto že jejich pojmenování už mnohému člověku nic neříká - lopata a vozíček k peci, díže a kopist, ohřeblo, pecné vidle a necičky. Z velmi starých předmětů uvidíte například zemědělské nářadí nutné pro práci na poli - pluh ještě s dřevěnou odvalovou deskou a železnou radlicí. 
Také vám babičky říkávaly, že chleba se prý nikdy nepřejí? Možná proto Češi s chlebem uměli šetřit – byl totiž nejen známkou blahobytu, ale představoval i základní krmi. I proto vytvořily dobré české hospodyně tolik receptů, jak chleba starý, chleba tvrdý nebo chleba okoralý ještě dál spotřebovat. 
Výstava potrvá do 14. května 2017.
Více na www.cbmpolicka.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

23.2.

Psí detektiv překonal hranici 2000 zachráněných zvířat

Komplexnost pátracích metod, 24 hodinová telefonní pohotovost, odbornost a více jak dvouleté zkušenosti posouvají Psího detektiva stále dopředu. Denně se na spolek obrátí okolo 40 lidí, kteří buď ztratili svého miláčka nebo naopak nalezli cizí zatoulané zvíře.

Společnost celý článek
31.3.

Univerzita Pardubice podpoří světový den porozumění autismu. Oblékne se do modré

„S poruchou autistického spektra se dnes narodí každé 42. dítě. I na Univerzitě Pardubice studuje v současnosti několik studentů s touto poruchou. Podporujeme je zejména v oblasti komunikace a sociální interakce,“ vysvětluje PaedDr. Zdenka Šándorová, Ph.D., z akademické poradny APUPA a zároveň odborná asistentka Katedry věd o výchově Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. „Studentům jsou k dispozici asistenti, kompenzační pomůcky a zejména komunikace s akademickými pracovníky, kterým vysvětlujeme podstatu specifik procesu učení i sociálního chování studentů se symptomatologií PAS.“

Společnost celý článek
18.1.

Pátrání po nejlepším mladém chemikovi vrcholí

Druhé kolo testové části proběhne 1. února 2011 na Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích (SPŠCH).

Společnost celý článek
6.5.

Místo nízkoprahového centra vznikne klub pro handicapované

Na místě současného denního centra pro bezdomovce má po jeho přestěhování vzniknout klub pro handicapované.

Společnost celý článek
9.2.

Kurz pro budoucí mediátory nově i v Pardubicích

Absolvent kurzu získá osvědčení o rekvalifikaci s celostátní platností.

Společnost celý článek
29.12.

Pardubický kraj obdaroval policisty

Důležitou oblastí je i využívání přístrojů GPS zejména při hledání ztracených osob.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting