Chodník přátelství spojuje země bývalého Československa. Kraj poskytl přes půl milionu

17.5.

Chodník přátelství spojuje země bývalého Československa. Kraj poskytl přes půl milionu

V roce výročí 100 let od vzniku Československé republiky byl na hraničním přechodu Ubľa – Velký Berezný slavnostně otevřen Chodník přátelství, na jehož vybudování přispěl částkou 540 tisíc korun také Pardubický kraj. Ten dlouhodobě spolupracuje jak s Prešovským samosprávným krajem, tak Zakarpatskou oblastí na Ukrajině.
„Otevření chodníku, který spojuje dvě města bývalé Československé republiky, která jsou dnes oddělena Schengenskou hranicí, je velmi symbolické právě v roce, kdy slavíme 100 let od vzniku našeho státu. Vzhledem k tomu, že našimi partnerskými regiony jsou jak Zakarpatská oblast, tak Prešovský samosprávný kraj, dohodli jsme se na setkání v minulém roce, že tento projekt finančně podpoříme částkou 540 tisíc korun. Navazujeme tak na finanční podporu oběma regionům z minulých let. V případě slovenských partnerů se jednalo především o pomoc při živelních katastrofách a na Ukrajině při rekonstrukcích škol, školek či zdravotnických zařízeních. Vnímáme, že pokud partner může pomoci, měl by tak učinit. Především Zakarpatí dlouhodobě velmi silně vnímá období společného státu a hrdě se k němu hlásí,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Chodník, který prochází obcí směrem k hraničnímu přechodu s Ukrajinou je velmi frekventovaný, jelikož po něm směřují pěší turisté z a na Ukrajinu. „Vzhledem ke zrušení vízové povinnosti pro občany Ukrajiny projde tímto přechodem okolo dvou tisíc lidí za den. Tomuto zvýšenému náporu dosavadní chodník neodpovídal, a tak byla jeho rekonstrukce více než nutná,“ doplnil hejtman Netolický. Projekt byl spolufinancován Pardubickým krajem, Prešovským samosprávným krajem a obcí Ubľa ve stejném poměru 20 tisíc euro. V příštích letech plánuje obec dokončení chodníku v délce necelého jednoho kilometru směrem k hranici.
Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

28.2.

Bonifantes se rozloučili s Kanadou a putují po severovýchodě USA

Od pondělka koncertují čeští zpěváci ve Spojených státech. Za dva dny mají za sebou již čtyři koncerty. V Maine hostí pardubický chlapecký sbor Univerzita ve Farmingtonu ve spolupráci s Art Institute.

Společnost celý článek
4.5.

Dobrovolníci jsou solí našeho života

Lidi, kteří zdarma pracují ve prospěch druhých, v běžném životě často přehlédneme.

Společnost celý článek
14.2.

Pardubický kraj se opět prezentoval na veletrhu cestovního ruchu

S velkým zájmem ze strany návštěvníků se setkaly ukázky práce pana Zdenka Bukáčka, nositele tradice lidového řemesla.

Společnost celý článek
26.2.

Pardubičtí Romové chtějí zvelebovat své okolí

Pardubičtí Romové se chtějí podílet na úpravě okolí svých domovů v Husově ulici v Pardubicích

Společnost celý článek
16.2.

Na Černé stráni a Sítovce lesníci uvolnili místo i pro duby

Zároveň jsme na místě vytvořili vhodné světelné podmínky pro růst mladých buků lesních, jedlí bělokorých a dubů letních. Počítáme s pokračováním v umělé obnově těmito dřevinami a zároveň se budeme snažit využít přirozené obnovy ze semen stávajících až stopadesátiletých dubů,” uvedl nadlesní Tomáš Jankovský.

Společnost celý článek
21.3.

Elán odehraje v Pardubicích svůj jediný letošní koncert

Svou roli sehraje jistě i moderní audiovisuální technika zahrnující velkolepý světelný park, masivní projekční LED stěny.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting