Chodník přátelství spojuje země bývalého Československa. Kraj poskytl přes půl milionu

17.5.

Chodník přátelství spojuje země bývalého Československa. Kraj poskytl přes půl milionu

V roce výročí 100 let od vzniku Československé republiky byl na hraničním přechodu Ubľa – Velký Berezný slavnostně otevřen Chodník přátelství, na jehož vybudování přispěl částkou 540 tisíc korun také Pardubický kraj. Ten dlouhodobě spolupracuje jak s Prešovským samosprávným krajem, tak Zakarpatskou oblastí na Ukrajině.
„Otevření chodníku, který spojuje dvě města bývalé Československé republiky, která jsou dnes oddělena Schengenskou hranicí, je velmi symbolické právě v roce, kdy slavíme 100 let od vzniku našeho státu. Vzhledem k tomu, že našimi partnerskými regiony jsou jak Zakarpatská oblast, tak Prešovský samosprávný kraj, dohodli jsme se na setkání v minulém roce, že tento projekt finančně podpoříme částkou 540 tisíc korun. Navazujeme tak na finanční podporu oběma regionům z minulých let. V případě slovenských partnerů se jednalo především o pomoc při živelních katastrofách a na Ukrajině při rekonstrukcích škol, školek či zdravotnických zařízeních. Vnímáme, že pokud partner může pomoci, měl by tak učinit. Především Zakarpatí dlouhodobě velmi silně vnímá období společného státu a hrdě se k němu hlásí,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Chodník, který prochází obcí směrem k hraničnímu přechodu s Ukrajinou je velmi frekventovaný, jelikož po něm směřují pěší turisté z a na Ukrajinu. „Vzhledem ke zrušení vízové povinnosti pro občany Ukrajiny projde tímto přechodem okolo dvou tisíc lidí za den. Tomuto zvýšenému náporu dosavadní chodník neodpovídal, a tak byla jeho rekonstrukce více než nutná,“ doplnil hejtman Netolický. Projekt byl spolufinancován Pardubickým krajem, Prešovským samosprávným krajem a obcí Ubľa ve stejném poměru 20 tisíc euro. V příštích letech plánuje obec dokončení chodníku v délce necelého jednoho kilometru směrem k hranici.
Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.6.

Na pardubickém hlavním nádraží byla v úterý zahájena putovní interaktivní výstava „I já chci mít vzpomínky na dětství“

V průběhu léta výstava zavítá vždy na týden do vybraných měst po celé České republice. Z Pardubic poputuje do Plzně, Karlových Varů, Ostravy a dál. Její zahájení v Pardubicích doprovázela také odborná konference „Pěstounství je profese“.

Společnost celý článek
18.2.

V centru Pardubice byla slavnostně otevřena nová prodejna reginálních potravin

Na rozdíl od e-shopu si mohou zákazníci potraviny prohlédnout, zjistit, jak voní nebo je i ochutnat.

Společnost celý článek
13.10.

Kraj poskytne hasičům termokameru

Kraj tak pokračuje v dlouhodobé podpoře zlepšování vybavení státních složek integrovaného záchranného systému. „Policii jsme letos například zakoupili inteligentní radar do automobilu za více než 800 tisíc korun.

Společnost celý článek
24.3.

Vysokomýtské muzeum má velké plány

Půda domu číslo popisné 125 byla posledním nevyužívaným prostorem muzea a nacházela se ve špatném technickém stavu.

Společnost celý článek
12.3.

Stanovisko ke kontrole v Sociálních službách města Pardubice

Je nutné konstatovat, že externí auditor, vycházející z protokolu kontrolní komise, nenašel žádné objektivní rozdíly.

Společnost celý článek
15.5.

S ministrem Svobodou o sociální péči a hospicu

První měsíce fungování nového systému sociální péče ukázaly, že nový zákon o sociálních službách potřebuje novelizovat.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting