Chrám na Chlumku uvítal první poutníky

14.12.

Chrám na Chlumku uvítal první poutníky

Chrám na Chlumku uvítal první poutníky

Chrám Panny Marie na Chlumku, nejvýznamnější barokní památka v Pardubickém kraji, byl téměř po dvouleté opravě v sobotu 11. prosince slavnostně otevřen. Poutníci obdivovali zdařilé dílo restaurátorů. Varhany před slavnostní bohoslužbou požehnal český arcibiskup Dominik Duka.      Obnova památky stála téměř 26 milionů korun a finanční prostředky získala římskokatolická farnost převážně z  takzvaných Norských fondů. Třemi miliony korun přispěl Pardubický kraj a 842 tisíc přidalo město Luže. Za finanční příspěvek poděkoval farář Josef Hubálek přítomnému zástupci norského velvyslanectví Kjetilu Aaslandovi i zástupcům Pardubického kraje, hejtmanu Radko Martínkovi a jeho náměstkovi Romanu Línkovi. Uvedl, že farníky čeká ještě stavba výtahu. „Chceme, aby se chrám stal srdcem Pardubického kraje,“ doplnil Hubálek.  A k naplnění myšlenky jim poslouží osm milionů korun z Unie. Na bezbariérové zpřístupnění poutního chrámu obdržel od hejtmana Martínka  dekret na evropské peníze.      Hejtman při znovuotevření chrámu poukázal na jeho odkaz. Uvedl, že je symbolem víry a solidarity chudých s bohatými, mladých se starými, nemocných se zdravými. Martínek tak navázal na historii poutního místa spojeného s jeho zakladatelkou a mecenáškou hraběnkou Marií Maxmiliánou Hieserlovou. „Využil jsem této příležitosti, abych vás seznámil s dalším projektem, který je projevem další solidarity. Jeho cílem je umožnit přístup do chrámu lidem s omezenou pohyblivostí a také nahlížení do lodi kostela bez přítomnosti průvodce s pomocí audiovizuálního zařízení,“  shrnul přínos projektu hejtman před předáním daru.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

21.11.

Velvyslankyně Jihoafrické republiky navštíví náš kraj

Pardubický kraj navštíví ve středu 21. listopadu 2007 velvyslankyně Jihoafrické republiky v České republice Nomsa Dube.

Společnost celý článek
21.2.

Podpora hasičů Pardubického kraje

Dotaci ve výši 400 tisíc korun dostane od Pardubického kraje HZS Pardubického kraje.

Společnost celý článek
21.12.

U přednádraží dojde na začátku nového roku k mírným změnám

„Zhruba prvních čtrnáct dní v lednu by vše mělo zůstat tak, jak je tomu teď. Poté však bude pěší provoz z bezpečnostních důvodů převeden na stranu k lihovaru. Chodci a ti, kteří vystoupí na provizorní zastávce MHD u Hypermarketu Albert, budou nuceni přejít na druhý chodník k občerstevní Mc Donald's a dojít tak až ke stávajícímu koridoru určenému veřejnosti,“ popisuje za společnost Strabag budoucí režim u přednádraží Ivan Nehera, vedoucí provozní jednotky Pardubice. Důvodem tohoto omezení bude vrtání základů pro sloupy trolejbusového vedení.

Společnost celý článek
31.7.

Projekt rodinných pasů pokračuje do roku 2016

Slevy se většinou pohybují mezi 5 – 20 procenty a lze jich využít např. v některých penzionech a restauracích, při návštěvě památek či sportovišť, nebo při nákupu oblečení, hraček, kosmetiky, apod. Projekt je určen pro rodiny s alespoň jedním dítětem do 18 let.

Společnost celý článek
28.8.

Připomeňte dětem pravidla bezpečného přecházení silnice.

Na některých stanovištích budou také kromě kolegů z dopravní a pořádkové policie i tiskoví mluvčí a krajský koordinátor BESIP pro Pardubický kraj. Přidají se k nám také zástupci Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra. Společně se zaměříme hlavně na malé školáky a jejich znalosti z pravidel bezpečného přecházení. Pro vzorné děti máme připravené malé dárky např. zápisníky nebo reflexní prvky.

Společnost celý článek
15.4.

Heinrich Pompey v Pardubicích přednášel o pomoci strádajícím

Účastníci semináře v závěrečné diskuzi ocenili zkušenosti, otevřenost, vřelost a opravdovost přednášejícího, srovnání praxí v jiných státech, výborný výkon tlumočnice Evy Hrdinové a krásné prostředí, kde seminář probíhal.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting