Chrám na Chlumku uvítal první poutníky

14.12.

Chrám na Chlumku uvítal první poutníky

Chrám na Chlumku uvítal první poutníky

Chrám Panny Marie na Chlumku, nejvýznamnější barokní památka v Pardubickém kraji, byl téměř po dvouleté opravě v sobotu 11. prosince slavnostně otevřen. Poutníci obdivovali zdařilé dílo restaurátorů. Varhany před slavnostní bohoslužbou požehnal český arcibiskup Dominik Duka.      Obnova památky stála téměř 26 milionů korun a finanční prostředky získala římskokatolická farnost převážně z  takzvaných Norských fondů. Třemi miliony korun přispěl Pardubický kraj a 842 tisíc přidalo město Luže. Za finanční příspěvek poděkoval farář Josef Hubálek přítomnému zástupci norského velvyslanectví Kjetilu Aaslandovi i zástupcům Pardubického kraje, hejtmanu Radko Martínkovi a jeho náměstkovi Romanu Línkovi. Uvedl, že farníky čeká ještě stavba výtahu. „Chceme, aby se chrám stal srdcem Pardubického kraje,“ doplnil Hubálek.  A k naplnění myšlenky jim poslouží osm milionů korun z Unie. Na bezbariérové zpřístupnění poutního chrámu obdržel od hejtmana Martínka  dekret na evropské peníze.      Hejtman při znovuotevření chrámu poukázal na jeho odkaz. Uvedl, že je symbolem víry a solidarity chudých s bohatými, mladých se starými, nemocných se zdravými. Martínek tak navázal na historii poutního místa spojeného s jeho zakladatelkou a mecenáškou hraběnkou Marií Maxmiliánou Hieserlovou. „Využil jsem této příležitosti, abych vás seznámil s dalším projektem, který je projevem další solidarity. Jeho cílem je umožnit přístup do chrámu lidem s omezenou pohyblivostí a také nahlížení do lodi kostela bez přítomnosti průvodce s pomocí audiovizuálního zařízení,“  shrnul přínos projektu hejtman před předáním daru.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.2.

Chcete podnikat na Pardubicku? Nejlépe v Pardubicích samotných!

Kvalitní hospodaření, otevřená komunikace a nízké poplatky Pardubice jistě do velké míry těží ze svého majoritního postavení v regionu, ale i o město s kvalitním hospodářským zázemím je nutno se dobře starat.

Společnost celý článek
3.7.

Krajská policejní pořádková jednotka soutěžila v Německu

Na řadu nastupuje příslovečná německá přesnost a v hodinu „H“ jdeme na prvotní briefing. Dostáváme základní informace o průběhu celého klání soutěže. Jedním ze vstupních požadavků pravidel soutěže je zaslání devadesáti sekundového klipu, který vtipně prezentuje zúčastněnou pořádkovou jednotku. Po prezentaci našeho videa jsme obdrželi obrovský aplaus a potlesk ve stoje a bylo rozhodnuto. Náš klip vyhrál první místo.

Společnost celý článek
20.7.

Pardubice přivítaly vojáky vracející se z Afghánistánu

Úkolem logistů byla materiální podpora všech kontingentů Armády ČR působících na území Afghánistánu.

Společnost celý článek
29.9.

Připomínkujte strategii protidrogové politiky

Součástí materiálu je adresář všech subjektů, které jsou do realizace protidrogové politiky v kraji zapojeny.

Společnost celý článek
11.11.

Miluji tě, Britská Kolumbie

Kniha barvitým způsobem vypráví především o Vancouveru, který označil časopis The Economist za nejlépe obyvatelné město.

Společnost celý článek
27.5.

Obchodní dům Tesco v Pardubicích

Rekonstrukce startuje tento týden v zázemí a potrvá přibližně do konce července.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting