Další stovky milionů z Unie pro severovýchodní Čechy

8.6.

Další stovky milionů z Unie pro severovýchodní Čechy

Při kurzu 24,50 korun/EUR získá Regionální operační program NUTS II Severovýchod téměř 380 milionů korun do svého rozpočtu. Měly by plynout na rozvoj dopravní infrastruktury a regionálního školství. Také o tom se 6. června hovořilo v Rychnově nad Kněžnou na Monitorovacím výboru. Za Evropskou komisi se zasedání zúčastnila Alice Sova (na snímku vlevo) a Jack Engwegen (uprostřed). Evropská komise na konci loňského srpna dodatečně přidělila České republice více než 237 milionů EUR. Česká vláda v listopadu rozdělila prostředky mezi všechny operační programy s tím, že ROP Severovýchod získal do svého rozpočtu 10,9 milionů EUR, tedy 268 milionů korun. Podle ředitele Úřadu Regionální rady Zdeňka Semoráda (na snímku vpravo) by měla celá částka připadnout na rekonstrukci nebo výstavbu dopravní infrastruktury. „Chceme podpořit nadregionální projekty, které zkvalitní a zlepší dopravní infrastrukturu a zvýší konkurenceschopnost regionu,“ řekl. Dopravní infrastruktura patří k prioritám severovýchodních Čech. „Kvalitní infrastruktura je jedním z předpokladů ekonomického růstu regionu. V opačném případě se snižuje investiční aktivita v regionech a městech i jejich konkurenceschopnost. Proto je třeba napojit region na transevropské dopravní sítě a rekonstruovat stávající silniční síť,“ pokračoval Semorád. Dosud bylo v rámci ROPU zaregistrováno 125 dopravních projektů, z nichž 107 získalo podporu a příslib 5, 5 miliard korun ze strukturálních fondů. „Ze zkušeností s dopravními projekty předpokládám rychlou a bezchybnou realizaci projektů i čerpání prostředků. Riziko nevyčerpání dodatečných prostředků je tedy  minimální,“ dodal Zdeněk Semorád. Další prostředky budou převedeny z Operačního programu Technická pomoc. Severovýchod získá přibližně 110 milionů korun. „Chceme je použít na rozvoj regionálního školství,“ vysvětlil ředitel Semorád. Oba tyto záměry budou předloženy 20. června Výboru Regionální rady a poté i Evropské komisi. Ta by je měla schválit do konce letošního roku. Diskutovalo se také o přípravě nového programovacího období. S tou se v regionech začalo v letošním roce. „ROP Severovýchod patří spolu s Operačním programem Doprava k nejlepším v České republice. Předpokládám tedy, že by bylo dobré v čerpání unijních dotací pokračovat i po roce 2013,“ komentoval přípravu českých a moravských krajů Jack Engwegen. Hovořilo se ale také o problematice veřejných zakázek coby jedné z problémových oblastí při čerpání dotací. Zástupce Evropské komise zajímaly také integrované plány rozvoje velkých měst. „Máme informaci o tom, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dal zelenou rekonstrukci libereckého bazénu a městských lázní. Regionální rada přesto na doporučení Evropské komise oba projekty prověří, aby předešla případným ztrátám dotací ze strukturálních fondů,“ ujistil přítomné ředitel Semorád.  

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.12.

Rok Kohouta přivítá letos na Songfestu.cz s Jaroslavem Duškem i Jan Budař a mongolští muzikanti

Novou tváří nadcházejícího 16. ročníku festivalu se stane známý herec a muzikant Jan Budař, který se tak postaví po bok ostříleného veterána Jaroslava Duška a loňského nováčka Martina Zbrožka. V průběhu tří týdnů od 26. ledna do 11. února navštíví Songfest desítku měst v Čechách i na Moravě a celé turné vyvrcholí již tradičně v sobotu 11. února v pražském Paláci Akropolis.

Společnost celý článek
18.4.

EUROVIA CS zahajuje archeologický průzkum na trase D35

„Terénní část záchranného archeologického výzkumu začne v druhé polovině dubna a měla by trvat do července 2018, zpracování pak do roku 2021,“ oznámila Kristýna Bulvová, vedoucí archeologického oddělení Východočeského muzea v Pardubicích (VČM), které na výzkumu spolupracuje jako odborný konzultant. „O velikonočním prodlouženém víkendu zahájíme na vytipovaných lokalitách trasy velké detektorové průzkumy, na místě bude najednou až 40 pracovníků s detektory. Přednostně prozkoumáme místa velkých plošných skrývek, o kterých víme, že je tam zvýšená koncentrace kovových artefaktů v ornici,“ upřesnila Bulvová.

Společnost celý článek
7.2.

Dráček Záchranáček se těší na hasičské vtipy – soutěž o ten nejlepší právě startuje

Záštitu nad projektem převzal generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba. Soutěžit mohou děti z mateřských, základních nebo středních škol i všichni dospělí se smyslem pro humor. Samostatnou soutěžní kategorii mají profesionální a dobrovolní hasiči.

Společnost celý článek
7.12.

Dar od jednoho z uživatelů letiště pomůže okolním lokalitám

„Stejně jako naši předchůdci, i my vedeme řadu jednání se stěžovateli na nadměrný hluk z letiště, ale také se samotnými původci hluku. LOM se ke své společenské zodpovědnosti přihlásil a výsledkem je, že daruje městu milion korun,“ řekl náměstek primátora Jan Řehounek. Podmínkou dárce přitom bylo, aby město peníze rozdělilo rovnoměrně mezi hlukem nejvíce zatížené oblasti, tedy Nemošice, Duklu a Svítkov. Starostové příslušných městských obvodů vybrali akce, které chtějí z těchto peněz dotovat.

Společnost celý článek
19.5.

Chrudimské zastupitelstvo se nemá proč bát o nemocnici

Doby, kdy se na Pardubickém kraji rozdávaly investice podle toho, kdo s kým kamarádí, nenávratně skončily.

Společnost celý článek
16.11.

Obcí Orel bezpečněji

Pardubický kraj slavnostně otevřel zmodernizovaný průtah obcí. Kraj za tuto investici zaplatil zhruba 10 a půl milionu korun.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting