Darování krve je součást mého života, říká dárce po 200. odběru

11.12.

Darování krve je součást mého života, říká dárce po 200. odběru

Takový okamžik ještě transfuzní oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. nikdy nezažilo. Když dnes ráno Petr Dušek z Dolní Rovně daroval krevní plazmu, připsal si již 200. bezplatný odběr krve a krevních složek. Je to v tomto směru na zdejším oddělení rekordmanem mezi dobrovolnými dárci.


„Je to něco mimořádného. Pan Dušek má náš obdiv a patří mu i velké poděkování,“ prohlásila Jitka Horská, primářka transfuzního oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. „Dárcovství krve už beru zcela automaticky. Neřeším počty odběrů. Je to prostě součást mého života. Krev je potřeba, proto ji chodím darovat,“ řekl Petr Dušek.
K dárcovství krve ho přivedl jeho otec, jenž byl držitelem Zlaté medaile prof. MUDr. Jana Janského. Na první odběr šel před třiceti lety krátce po absolvování základní vojenské služby. „Táta mi říkal, ať jedu s ním. Tak jsem to zkusil. A od té doby v tom pokračuji,“ řekl Petr Dušek. „Zpočátku to nebylo nijak pravidelné. Tehdy se vypravovaly autobusy Červeného kříže. Jelo se tehdy, až se naplnil. Bylo to třeba jen dvakrát do roka. Postupně se systém změnil, tak jsem začal chodit samostatně a pravidelně.“


Padesátiletý soukromý podnikatel, jenž se zabývá kácením stromů, má pomoc druhým doslova v krvi. Pomáhá i jako dobrovolný hasič. „Člověk by neměl být bezohledný a měl by pro druhé něco udělat. Třeba právě darováním krve. To může každý, kdo je zdravý,“ řekl Petr Dušek.


V jeho rodině se z darování krve stala tradice. Na transfuzní oddělení pravidelně dochází i jeho manželka, kterou k této záslužné činnosti zlákal. Nyní již má za sebou 80 odběrů. „Krev darují také oba moji bratři. Jeden z nich má kolem stovky odběrů. A v lednu půjdou poprvé i syn s dcerou,“ prozradil Petr Dušek.


Jen pro představu – během 30 let, kdy dochází darovat krev a krevní složky, daroval již zhruba 120 litrů této nejcennější tekutiny. A odběr číslo 200 určitě není jeho konečným. Nadále v dárcovství míní pokračovat. „Dokud to půjde a zdraví mi to dovolí, tak chci nadále chodit darovat krev,“ řekl Petr Dušek. „Pro mě už je to takový zvyk. Rád tímto způsobem pomůžu, díky odběrům mám i perfektní přehled o svém zdraví. Navíc je na zdejším transfuzním oddělení perfektní personál, takže sem chodím velice rád,“ dodal.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.5.

Při dopravní nehodě se zranilo 11 lidí

U obou řidičů byla ještě před převozem do nemocnice provedena dechová zkouška ke zjištění přítomnosti alkoholu v dechu.

Společnost celý článek
14.11.

Finalistky soutěže Miss Czech Press 2017 jsou známy

Porota bez uvedení pořadí vybrala dívky Terezu Hynkovou, Nikolu Nejedlíkovou, Terezu Bohuslavovou, Natálii Novosadovou, Martinu Ondruškovou, Kristýnu Danielovou, Mirku Pikolovou, Veroniku Jirákovou, Nikolu Andrlovou, Olgu Bondarenko a dvě náhradnice Viktorii Jindrovou a Sandru Figalovou.

Společnost celý článek
9.7.

Radní ocenil diplomovou práci zdravotní sestřičky

Studenti Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice zakončily slavnostně studium promocí. Ta se uskutečnila 8. července v Aule Arnošta z Pardubic. Radost z diplomu měla i Monika Pokorná, která obdržela Cenu Pardubického kraje za vynikající úroveň diplomové práce. Pamětní list a finanční odměnu obdržela od radního pro zdravotnictví Ladislava Valtra.

Společnost celý článek
8.3.

Na Příhrádku se klubou první místnosti

Tento týden na stavbu znovu nastoupily restaurátorky, které v minulém roce vzácná místa zakryly. „Naším cílem bude nyní hlavně zakonzervovat a potom prezentovat fragmenty středověkých maleb v bývalé soudní světnici, v soudní síni a v alkovně,“ říká restaurátorka Lucie Bartůňková. Na stěnu se vrátí i část malby, která byla sejmutá. Tyto práce by měly být hotové do konce června.

Společnost celý článek
23.10.

Závodiště již v prosinci nabídne zimní radovánky

Náklady na pořízení ledové plochy, včetně mrazícího zařízení a související investice například do osvětlení, úpravy terénu před tribunou a podobně, budou zhruba 13 milionů korun, na každoroční provoz jsou v rozpočtu města vyčleněny zhruba na dva miliony.

Společnost celý článek
23.6.

Králíci a Králíčci se sešli v Králíkách

Předseda Jan Králík všechny účastníky přivítal v Evropském domě, kde se uskutečnila beseda s doktorkou Evou Králíkovou.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting