Den Architektury otevře veřejnosti o víkendu unikátní i nepřístupné budovy po celé republice

27.9.

Den Architektury otevře veřejnosti o víkendu unikátní i nepřístupné budovy po celé republice

Historické paláce a vily, chátrající i opečovávané památky, mimořádné počiny moderní architektury, nepřístupné industriální objekty či unikátní vodní díla – již tento víkend 30. září a 1. října otevřou své brány desítky budov a staveb po celé České republice a návštěvníci Dne Architektury budou mít jedinečnou příležitost prozkoumat místa, která běžně zůstávají veřejnosti zapovězena. Kroky Dne Architektury povedou například do brněnského Místodržitelského paláce, pivovaru ve Cvikově, děčínské Vily Waldstein, ústředí banky ČSOB od Josefa Pleskota, Centrální hasičské stanice v Praze či do bývalého obilního skladiště v Jihlavě. Zkušení architekti a odborníci provedou zájemce po královéhradeckých kašnách a fontánách, povypráví jim o unikátním libereckém zahradním městě Kristiánov, vydají se s nimi po stopách funkcionalismu v Nové Pace nebo se s nimi poplaví za architekturou parníkem po Vltavě. 
Oblíbená akce, která každoročně přiláká tisíce návštěvníků, letos opět nabízí zdarma přes 200 akcí: komentované procházky po unikátních místech, exkurze, přednášky a prezentace, workshopy pro rodiny s dětmi, plavby, lety i cyklojízdy. V Praze, Brně, Zlíně, Nymburce a Plzni doplní festival přehlídka filmů o architektuře a urbanismu Film a architektura. 
Festival pořádá spolek Kruh v úzké spolupráci s místními experty a iniciativami. Podrobné informace k programu jsou k dispozici na www.denarchitektury.cz. Pokud není uvedeno jinak, všechny akce jsou zdarma a bez rezervace. Případné registrace a vstupenky na placené prohlídky na https://goout.net/cs/umelci/den-architektury/toqvf/ nebo kontaktech uvedených v programu. 
Přehled míst konání: 68 měst v ČR, 2 města na Slovensku:
Benešov, Bílovec, Bohuslavice u Zlína, Brno, Bystřice pod Hostýnem, Bratislava, Čejkovice, Černošice, Červený Kostelec, Cvikov, Český Dub, České Budějovice, Český Krumlov, Cheb, Dub, Děčín, Havířov, Hodonín, Holešov, Hulice, Hradec Králové, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Javorník, Jičín, Jihlava, Kamenický Šenov, Kolín, Kutná Hora, Liberec, Lidice, Lomnice nad Popelkou, Lysá nad Labem, Mělník, Mnichovo Hradiště, Most, Náchod, Nová Paka, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Piešťany, Písek, Plzeň, Praha, Prachatice, Prostějov, Přerov, Rožnov pod Radhoštěm, Roudnice nad Labem, Řevnice, Sazovice, Satalice, Slavonice, Smržovka, Strakonice, Šumperk, Tábor, Třebíč, Turnov, Týn nad Vltavou, Valašské Meziříčí, Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Volyně, Vrané nad Vltavou, Vratislavice nad Nisou, Vysoké Mýto, Žďár nad Sázavou, Zlín.
Voda, lidé, města
Den Architektury si jako inspiraci pro letošní sedmý ročník zvolil téma vody, lidí a města. „V současnosti probíhá diskuse o využívání břehů řek a vodních ploch jako veřejného prostoru ve městě a právě téma vody, jak s pohledu tvorby měst, tak z pohledu aktuálních problémů se zdroji, je velice aktuální.“
Bohatý program nabídne možnost prozkoumat známou Engelovu vodárnu v Podolí, procházky po Libeňském ostrově či Karlíně. Stejně tak budou pro mnohé překvapivé informace o zaniklých pražských lázních. Jedinečný zážitek nabídnou hned dvě plavby parníkem za architekturou v Praze, jichž se jako průvodci ujmou novinářka Karolína Vranková a historik architektury Richard Biegl. Další unikátní plavbu připravili architekti Martin Krupauer a Pavel Kvintus z Atelieru 8000, kteří se vydají lodí po Vltavské vodní cestě u Českých Budějovic.
Ve Vimperku se seznámí s pozoruhodnou historií zámeckých vodních a kanalizačních systémů. Netradiční cesty vody z nádrže Jordán do města, včetně exkurze k její spodní výpusti i atraktivní přívozy a průchod potrubím, nabídnou organizátoři v Táboře. Vzpomeneme na Děčín před mohutnými sanacemi 60. let, v Brně pozveme na procházku s příznačným názvem Vodama industriálníma Brnama. Zaujmou také protipovodňová opatření v Olomouci, pro festival speciálně vytvořená „mapa vody“ v Pardubicích, čistírna odpadních vod v Písku, plavecký bazén v Prachaticích i fenomén Jizery v Turnově. Kolem Chvojkových říčních lázní v Černošicích se projedou zájemci na loďkách, bohatý program v Děčíně bude zahrnovat i projížďku historickým motorovým vlakem.
Hurá dovnitř!
Se Dnem architektury se lidé opět podívají do míst, která zůstávají v průběhu let lidem spíše nepřístupná. Oblíbený program Hurá dovnitř! otevře dveře kubistických vil na Rašínově nábřeží v Praze, Hradčanské paláce, kulturní centra Jatka78 či Meetfactory. Mezi další lákadla bude jistě patřit palác Langhans, klášter svaté Anežky České nebo vzducholoď Gulliver nad Centrem DOX. Holešov otevře dveře administrativní budovy Rapos, Hulice zpřístupní unikátní Vodní dům, který je mimo jiné nominován na Českou cenu za architekturu, v Kutné hoře navštívíme Zelenkovu vilu a prohlídneme si litoměřické muzeu od šatlavy až po půdu.
Lidé si budou moci prohlédnout mimořádné interiéry vil v Liberci, Kutné Hoře i Brně, továrnu Mastných v Lomnici nad Popelkou, Papírny ve Vraném nad Vltavou nebo zauhlovací a vodárenskou věž ve Vratislavicích nad Nisou. 
Mezinárodní festival FILM A ARCHITEKTURA
Již tradiční součástí je mezinárodní festival filmů o architektuře a urbanismu FILMA A ARCHITEKTURA, který letos nabídne filmy o významných architektech i aktuální témata problematiky měst nejen v Praze, ale v Brně a dalších městech. Vybrané snímky osobně uvede neúnavný propagátor architektury Adam Gebrian. 
__________________________________________________________________________________
Spolek KRUH pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře a do České republiky přivedl stovky výjimečných architektů a architektek z celého světa.  Cílem diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Od roku 2011 pořádá festival Den architektury, kdy stovky architektů, teoretiků, historiků a mnohých dalších provázejí tisíce zájemců z řad veřejnosti po vybraných místech po celé republice. Zakladatelka festivalu architektka Marcela Steinbachová získala v loňském roce za popularizaci tohoto oboru široké veřejnosti titul Architekt roku. Kruh v čele s Marcelou Steinbachovou získal v roce 2016 také cenu České komory Architektů za Výjimečný počin.
Pořádá
Kruh 
Pod záštitou
Česká komora architektů a Svazu měst a obcí ČR
Hlavní partneři 
LAUFEN CZ s.r.o.
Pražské vodovody a kanalizace a.s.
Za finanční podpory
Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Státní fond kultury České republiky, Nadace české architektury, Statutární město Brno, Městská část Praha 8, Městská část Praha 7, Městská část Praha 2, Městská část Praha 1, Francouzský institut v Praze, Velvyslanectví Nizozemského království v Praze, Leo Express a. s., SmileCar, Sipral a. s., MDA Praha s. r. o., KOMA MODULAR s. r. o., OP Tiger
Mediální partneři
Aktuálně.cz, Architect+, Archiweb, Artmap, Český Rozhlas Region, ČRo Regina DAB Praha, ČRo Vltava, Dopravní podnik hl.m. Praha, Earch.cz, Echo 24 Týdeník, ERA21, GoOut, iUmění, Kam v Brně, Material Times, Platforma Industiální stopy, PROPAMÁTKY, Radio 1, Radio Wave, RailReklam, Resetmag.cz, S dětmi v Brně, S dětmi v Praze, SOFFA časopis, Stavbaweb, časopis Stavba, Stavitel

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.9.

Město mění systém parkování u arény

Pardubice v září změní systém parkování v okolí pardubické ČSOB Pojišťovna Arény. V době, kdy se v aréně konají sportovní nebo kulturní akce již nebude možné parkovat na Sukově třídě ani v Hradecké ulici.

Společnost celý článek
9.12.

Kraj je otevřený požadavkům zdravotně postižených

Kraj se snaží průběžně odstraňovat stavební bariéry ve školách, v nichž se vzdělávají či se mají vzdělávat žáci se specifickými potřebami a podporuje odstraňování bariér ve veřejných budovách a dopravních stavbách. Aby na žádnou oblast nebylo zapomenuto, podílejí se na tvorbě plánu jednotlivé odbory Pardubického kraje, ale také Národní rada osob se zdravotním postižením Pardubického kraje a další organizace působící ve prospěch osob se zdravotním postižením.

Společnost celý článek
8.6.

Záložka Víte, jak chutná Baracuda nebo krokodýl? Na BOSCH FRESH FESTIVALU to zjistíte!

Tento styl zážitkové gastronomie pracuje s exotickými, ne příliš dostupnými typy mas a ingrediencí, které si v klasické restauraci běžně neobjednáte. V minulých letech se návštěvníci Bosch Fresh festivalu mohli setkat s úpravou medvěda, krajty nebo žáby a i letos bude menu velmi rozmanité.

Společnost celý článek
22.12.

Dataprojektory: vánoční dárek pro hasiče

Hasiči potřebují audiovizuální techniku ke školení dobrovolných i profesionálních hasičů.

Společnost celý článek
23.5.

Ocenění pro Domov mládeže ve Vysokém Mýtě

V sídle Pardubického kraje bylo předáno čestné uznání tvůrcům projektu pasivace Domova mládeže ve Vysokém Mýtě.

Společnost celý článek
24.11.

Kdo stojí za desítkou nových projektů na Orlicku?

„V celkových číslech tak byly v regionu zrealizovány projekty v hodnotě 15 milionů 672 tisíc 617 korun,“

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting