Den autismu – Na podporu lidí s PAS se rozsvítí Pardubice i okolí modře

20.3.

Den autismu – Na podporu lidí s PAS se rozsvítí Pardubice i okolí modře


 Dne 2. 4. 2017 budou moci nejen obyvatelé Pardubic obdivovat krásně modře nasvícené budovy. Akce „Rozsviťme se modře“ vyjadřuje podporu lidem s poruchami autistického spektra (PAS). Do modrého osvětlení se již tradičně zapojují soukromé i veřejné budovy, školy i široká veřejnost po celém Pardubickém kraji, ale i v ČR a na celém světě.

Tato akce je součástí akcí ke Dni autismu, to je již tradiční akce v Pardubickém kraji, kterou pořadatelé podporují rodiny s dětmi a osoby s PAS. Modrá barva, kterou se soukromé i veřejné budovy dne 2. 4. rozsvítí, je symbolem podpory lidí s PAS a také vyjadřuje otevřenost komunikaci s těmito lidmi, která je mnohdy obtížná a náročná pro obě strany.

„Navázat komunikaci s lidmi s PAS je opravdu důležité, ať už ze strany úřadů a veřejných institucí, nebo třeba jen v obchodě, běžné konverzaci v rodině či ve škole, neboť tito lidé s ní mají často velké potíže. Proto je potřebné komunikovat s nimi s pochopením a trpělivostí, a tak jim komunikaci co nejvíce usnadnit,“ vysvětluje spoluorganizátorka akcí ke Dni autismu ředitelka Integrační školky a rehabilitačního centra LENTILKA Gabriela Bělková.

Kampaň Rozsviťme se modře probíhá po celém světě pod názvem LIGHT IT UP BLUE. Je připisována na 2. 4. každý rok. V Pardubickém kraji se do akce již tradičně zapojují školy, veřejné budovy státní, městské i krajské správy, divadla, obchody, kavárny i soukromé byty a domy. „Objekt můžete nasvítit, nebo vyzdobit jakkoliv modře, nebo třeba jen vyjádřit solidaritu modrým oblečením. Nejde o přehlídku, ale o to lidi s PAS podpořit a dát jim tak větší naději na lepší život,“ dodala k akci Hana Janiková, spoluorganizátorka a ředitelka Rodinného Integračního Centra.  

V Pardubickém kraji se letos do akce podle slov organizátorů zapojí jak stálí partneři (např. radnice, Krajský úřad, ČSOB Pojišťovna, Univerzita Pardubice, VČD, Tipsport arena, škola Svítání, LENTILKA, Rodinné Integrační Centrum, Atrium palác), tak i noví partneři jako např. Most do života, Slunečnice, ale i kavárny a restaurace v Pardubicích. Svítit letos budou i budovy a místa v Chrudimi, Lankšrouně, nově v Žampachu a možná i v jiných obcích a městech po celém kraji.  

Den autismu je již tradiční akcí v Pardubickém kraji. Každý rok tak pořadatelé i veřejnost vyjadřují podporu rodinám s dětmi a osobám s poruchami autistického spektra. Letos se koná akce již po páté. Do Dne autismu patří akce Modrý průvod, Česko svítí modře a řada doplňujících vzdělávacích a odborných konferencí a setkání. Nově i akce „MODRÁ ZUMBA“ dne 28. 4.

v Tyršových sadech od 16:00 hodin s cílem oslovit širokou veřejnost s problematikou autismu, která je stále více a více aktuální“ doplnila Hana Janiková, ředitelka spolupořádající organizace Rodinné Integrační Centrum.  

Kontakt:

Ředitelka RODINNÉHO INTEGRAČNÍHO CENTRA Hana Janiková: +420 739 025 071, hana.janikova@ric.cz

Ředitelka LENTILKY Gabriela Bělková: + 420 733 724 538, belkova@drclentilka.cz

Vše ke Dni autismu: www.ric.cz; www.drclentilka.cz  

Další zprávy z kategorie "Společnost"

15.12.

Amulya – „Naše indická holčička“

Amulye jsou nyní 4 roky a žije v Indii ve státě Andhra Pradesh. Bydlí v blízkosti města Kammam.

Společnost celý článek
3.3.

Vichřice a déšť trápily i Pardubický kraj

V celém kraji jako v jednom ze čtyř českých regionů vyhlásili stav nouze.

Společnost celý článek
9.12.

Po vzoru Hradce odmítají drahá měřidla další města

V tomto způsobu řešení podpořilo ředitele Seidlera také celorepublikové teplárenské sdružení.

Společnost celý článek
18.6.

V Pardubicích platí zákaz pití na 3 místech

Zákaz platí pro lokality, kde nám podnapilí lidé působí největší problémy.

Společnost celý článek
5.12.

Dětský parlament vybíral jméno pro policejního koně

Děti si na společnou schůzku parlamentu přinesly 154 jmen, hlasováním z nich pak vybraly 15, které nabídnou městské policii. Přidají také obrázky, k nimž je výběr jména pro koně inspiroval.

Společnost celý článek
12.5.

Krok za krokem běžíme pro život!

Letošním cílem je překonat dvoumilionový rekord z minulého ročníku a vybrat 3 miliony korun.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting