Den zdraví návštěvníky oslovil, preventivní vyšetření využilo více lidí než loni

18.6.

Den zdraví návštěvníky oslovil, preventivní vyšetření využilo více lidí než loni

Letošní ročník Dne zdraví v Litomyšlské nemocnici, který se uskutečnil 14. 6. 2018, se těšil velkému zájmu návštěvníků. I přes chladnější počasí, než na jaké jsme v těchto dnech zvyklí, se uskutečnily desítky preventivních vyšetření a prohlídek oddělení i zdravotnické techniky.

 

Akce byla slavnostně zahájena před budovou monobloku v devět hodin. Návštěvníky i zaměstnance přivítali krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr, starosta města Litomyšl Radomil Kašpar, místostarosta Josef Janeček a za nemocnici Zdenka Fenclová, náměstkyně léčebné péče, Světlana Jeřábková, náměstkyně ošetřovatelské péče, a za management Nemocnice Pardubického kraje Gabriela Medunová, manažerka ošetřovatelské péče. „Cílem Dne zdraví je ukázat naši nemocnici tak, jak funguje. Chceme občanům poskytnout možnost podívat se do prostor nemocnice a setkat se s naším personálem v době, kdy je netrápí zdravotní obtíže. Při této příležitosti mohou lépe poznat prostředí nemocnice, a když pak budou potřebovat naši pomoc, jdou do známého prostředí a třeba i s trochu menšími obavami,“ řekla Zdenka Fenclová. Krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr doplnil, že nejdůležitější je pečovat o své zdraví průběžně: „Každý z nás by si přál být v takové kondici, aby vyhledat pomoc lékařů vůbec nemusel. Ale je dobré vědět, že když už nás nějaké zdravotní potíže postihnou, tak se o nás postará kvalitní zdravotnický personál v našich nemocnicích.“

 

Návštěvníci si mohli prohlédnout ortopedické oddělení, kde se konala i výstava materiálů na ortopedické operace. Zájem o jejich zhlédnutí měli především pacienti před nebo po ortopedické operaci, kteří si mohli prohlédnout celou škálu materiálů využívaných při operaci kolene, ramene a kyčle. Další prohlídky probíhaly na gynekologickém, chirurgickém a rehabilitačním oddělení. Na neurologii se zaměřili na prevenci cévní mozkové příhody. Návštěvníkům promítali krátký edukativní film a předávali tištěné informační materiály. Anesteziologicko-resuscitační oddělení si připravilo prohlídku lůžka Multicare, které je velkým pomocníkem zdravotních sester při polohování pacientů. Zájemci si také mohli nechat změřit krevní tlak a prohlédnout si monitor na měření vitálních funkcí. U radiologie byl mimořádně vystaven mobilní RTG přístroj, který lze převést za pacientem, když jeho zdravotní stav nedovoluje přesun na radiologické oddělení.

 

Prevence především

Velký zájem slavila především preventivní vyšetření, která byla prováděna zdarma a bez objednání. Prohlídku pigmentových znamének v rámci prevence melanomu využilo 122 lidí. Měření nitroočního tlaku si nechalo provést 92 návštěvníků. Glykémii si dopoledne nechalo změřit 31 osob a více než 20 lidí si domů odneslo sadu na vyšetření krve ve stolici. Její vzorek pak mohou odevzdat a bezplatně nechat vyšetřit. Desítky návštěvníků si také nechali změřit hodnotu BMI, výsledek zhodnotila a popsala nutriční terapeutka, která poskytovala i informace o výživě při nemoci. Součástí programu byly i prohlídky nemocniční lékárny, informace o dárcovství krve a dobrovolnické službě. Pozvání na akci přijali i kolegové ze Zdravotnické záchranné služby, kteří zájemcům ukázali vnitřní prostor vozu a zodpovídali jejich dotazy. Před polednem zahráli pro radost všem saxofonisté ze Základní umělecké školy Bedřicha Smetany.

Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

28.7.

Opatovec: setkali se i pomohli

Výtěžek z prodeje losů do tomboly věnovali pořadatelé městu Jeseník postiženému povodní.

Společnost celý článek
11.1.

Projekt 2010 - Etická výchova na školách

Pro gymnázia je tato možnost výuky jako doplňujícího vzdělání připravena již od roku 2007.

Společnost celý článek
19.9.

Nominace v Anketě Dobrovolní hasiči roku

Generální ředitelství HZS ČR je již tradičním partnerem Ankety Dobrovolní hasiči roku. Předsedou poroty, která letos již po osmé vybírala 25 nejlepších nominací, je generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba, a členem hodnotící komise je také náměstek generálního ředitele pro ekonomiku brig. gen. Slavomír Bell. Jen v loňském roce zasahovali profesionální hasiči společně s dobrovolnými u více než 30 % zásahů, kterých měl Hasičský záchranný sbor ČR celkem 124 388. Rozhodně je tedy koho a co oceňovat.

Společnost celý článek
27.2.

Ministr Bendl přijal sociálnědemokratické hejtmany

Zástupci samosprávy odjížděli z Prahy s příslibem, že jim ministerstvo dopravy přidá finanční prostředky.

Společnost celý článek
14.2.

Pernštejn v Táboře skutečně zabodoval

Na stupně vítězů vystoupili pardubičtí pivovarníci hned dvakrát, z toho jedenkrát získali cenu nejvyšší.

Společnost celý článek
18.4.

Manažeři z USA dnes v Pardubicích

S pardubickým investičním prostředím se chce seznámit skupina amerických manažerů

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting