Den zdraví návštěvníky oslovil, preventivní vyšetření využilo více lidí než loni

18.6.

Den zdraví návštěvníky oslovil, preventivní vyšetření využilo více lidí než loni

Letošní ročník Dne zdraví v Litomyšlské nemocnici, který se uskutečnil 14. 6. 2018, se těšil velkému zájmu návštěvníků. I přes chladnější počasí, než na jaké jsme v těchto dnech zvyklí, se uskutečnily desítky preventivních vyšetření a prohlídek oddělení i zdravotnické techniky.

 

Akce byla slavnostně zahájena před budovou monobloku v devět hodin. Návštěvníky i zaměstnance přivítali krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr, starosta města Litomyšl Radomil Kašpar, místostarosta Josef Janeček a za nemocnici Zdenka Fenclová, náměstkyně léčebné péče, Světlana Jeřábková, náměstkyně ošetřovatelské péče, a za management Nemocnice Pardubického kraje Gabriela Medunová, manažerka ošetřovatelské péče. „Cílem Dne zdraví je ukázat naši nemocnici tak, jak funguje. Chceme občanům poskytnout možnost podívat se do prostor nemocnice a setkat se s naším personálem v době, kdy je netrápí zdravotní obtíže. Při této příležitosti mohou lépe poznat prostředí nemocnice, a když pak budou potřebovat naši pomoc, jdou do známého prostředí a třeba i s trochu menšími obavami,“ řekla Zdenka Fenclová. Krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr doplnil, že nejdůležitější je pečovat o své zdraví průběžně: „Každý z nás by si přál být v takové kondici, aby vyhledat pomoc lékařů vůbec nemusel. Ale je dobré vědět, že když už nás nějaké zdravotní potíže postihnou, tak se o nás postará kvalitní zdravotnický personál v našich nemocnicích.“

 

Návštěvníci si mohli prohlédnout ortopedické oddělení, kde se konala i výstava materiálů na ortopedické operace. Zájem o jejich zhlédnutí měli především pacienti před nebo po ortopedické operaci, kteří si mohli prohlédnout celou škálu materiálů využívaných při operaci kolene, ramene a kyčle. Další prohlídky probíhaly na gynekologickém, chirurgickém a rehabilitačním oddělení. Na neurologii se zaměřili na prevenci cévní mozkové příhody. Návštěvníkům promítali krátký edukativní film a předávali tištěné informační materiály. Anesteziologicko-resuscitační oddělení si připravilo prohlídku lůžka Multicare, které je velkým pomocníkem zdravotních sester při polohování pacientů. Zájemci si také mohli nechat změřit krevní tlak a prohlédnout si monitor na měření vitálních funkcí. U radiologie byl mimořádně vystaven mobilní RTG přístroj, který lze převést za pacientem, když jeho zdravotní stav nedovoluje přesun na radiologické oddělení.

 

Prevence především

Velký zájem slavila především preventivní vyšetření, která byla prováděna zdarma a bez objednání. Prohlídku pigmentových znamének v rámci prevence melanomu využilo 122 lidí. Měření nitroočního tlaku si nechalo provést 92 návštěvníků. Glykémii si dopoledne nechalo změřit 31 osob a více než 20 lidí si domů odneslo sadu na vyšetření krve ve stolici. Její vzorek pak mohou odevzdat a bezplatně nechat vyšetřit. Desítky návštěvníků si také nechali změřit hodnotu BMI, výsledek zhodnotila a popsala nutriční terapeutka, která poskytovala i informace o výživě při nemoci. Součástí programu byly i prohlídky nemocniční lékárny, informace o dárcovství krve a dobrovolnické službě. Pozvání na akci přijali i kolegové ze Zdravotnické záchranné služby, kteří zájemcům ukázali vnitřní prostor vozu a zodpovídali jejich dotazy. Před polednem zahráli pro radost všem saxofonisté ze Základní umělecké školy Bedřicha Smetany.

Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

15.5.

eBRÁNA pomáhá zrakově hendikepovaným v přípravě na rodičovství

V loňském roce se společnost eBRÁNA aktivně zapojila do první pardubické Burzy filantropie, kde podpořila celkem 7 neziskových projektů. Jedním z nich je projekt obecně prospěšné společnosti Tyfloservis, která pomáhá zdravotně hendikepovaným spoluobčanům překonat informační bariéry a usnadnit zvládání běžných životních situací.

Společnost celý článek
15.5.

Chrudim má evropský unikát

Nové muzeum je umístěno v bývalém kapucínském klášteře, pouhých šest set metrů od současného Muzea loutkářských kultur.

Společnost celý článek
31.5.

Už jste si někdy přivoněli k Solnému květu z Mallorky? Na Beko Fkvět z Mallorky je oficiální solí Beko Fresh fresh festivalu ho i ochutnáte, protože Solný estivalu 2018

K solnému květu se nejenom, díky rozmanité škále příchutí čichá, ale hlavně se používá k dochucení jídel – konkrétně se s ním solí. Velmi vzácná sůl, často označovaná jako „královna solí“ nebo „kaviár mezi solemi“ se získává na Mallorce neobvyklým způsobem. Je nesmírně zdravá a má jedinečnou vlastnost zvýraznit přirozenou chuť pokrmů.

Společnost celý článek
28.5.

Zděšení na chodníku před azylovým domem!

V pátek 25. května 2007 pardubická nemocnice Městský azylový dům pro muže o součinnost při hygienické očistě pacienta.

Společnost celý článek
19.6.

Czech Street Party roztančila Brusel již po šesté

Součástí bohatého programu byla rovněž vystoupení populárních hudebních skupin.

Společnost celý článek
7.11.

Konference na Univerzitě Pardubice se zaměří na péči o osoby se zdravotním postižením

„Vítáni jsou akademičtí pracovníci a zaměstnanci, ale i studenti Univerzity Pardubice, zástupci asociací, kteří se danou problematikou zabývají, ale i veřejnost,“ uvedla Mgr. Švecová a připomněla: „Očekáváme účast i osob, které postižení životem provází. Vybrali jsme pro konferenci i vhodný prostor, který má bezbariérový přístup. Pro účastníky s vadou sluchu bude zajištěn přepis mluveného slova.“

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting